UMKE, DSÖ'nün 'Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu' sürecini başarıyla tamamladı

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) "Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu" sürecini başarıyla tamamladı.

SAĞLIK BAKANLIĞI 24.09.2020, 08:42 25.09.2020, 01:56
3191
UMKE, DSÖ'nün 'Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu' sürecini başarıyla tamamladı

UMKE, DSÖ'nün "Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu" Sürecini Başarıyla Tamamlayarak EMT Tip 2 Standartlarına Kabul Edildi

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz UMKE, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün "Acil Medikal Ekipleri Verifikasyonu" sürecini başarıyla tamamlayarak EMT Tip 2 Standartlarına kabul edildi. Kabul dolayısıyla DSÖ’nün İstanbul’da ki  İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık Ofisi'nde DSÖ-EMT oluşumu Başkanı Flavio Salio, DSÖ Türkiye Ofisi ve İstanbul Ofisi Başkanı Dr Irshad Shaikh, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut ve UMKE personelinin katılımıyla tören gerçekleştirildi.

UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (4).jpeg

DSÖ yetkilileri Genel Müdürümüz Dr.Semih Korkut’a Kabul Belgesi takdim ederek tebrik etti. Tören sonrasında açıklamalarda bulunan DSÖ Türkiye Ofisi ve İstanbul Ofisi Başkanı Dr.Irshad Shaikh, “Bu verifikasyon Sağlık Bakanlığının kendi liderliğinin göstermiş olduğu bir inisiyatifin sonucu ve Sağlık Bakanlığının bu durumdaki kararlılığının bir göstergesi ve hem Dünya Sağlık Örgütünün bölgesel ekibi için önemli hem de Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütünün birbirine paralel olduğunun da bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Genel Müdürümüz Dr. Semih Korkut ise, “Ulusal Medikal kurtarma Ekibinin”, 2004 yılında kurulduğunu ve 2005 yılında uluslararası ilk kampını yaparak sürekli kendini geliştirdiğini aktardı.

Korkut, 2016'da verifiye olmak için DSÖ'ye başvuru yapıldığını dile getirdi.

"Onlarca ülke bir yerde afet olduğunda oraya yardım etmek istiyor ama bunların içerisinde hangisinin doğru olduğunun bilinmesi lazım. 2016'da DSÖ'ye başvurduk. O gün bugündür arkadaşlar çalışıyorlar. 4 yıllık emeğin sonucunda, bu hafta yurt dışından gelen misafirlerimiz bizim artık dünya standartlarında örnek bir kurtarma ekibimizin olduğuna karar verdiler. Biz bundan sonra bir seviye üste çıktık. Yani dünyadaki kurtarma ekipleri arasında sayılı ekiplerdeniz." şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük gönüllü kurtarma ekibine sahip olduklarına dikkati çeken Korkut, "Bundan sonra her geçen gün biraz daha ileriye gideceğiz. EMT 2'yi aldık. EMT 3'ü alacağız. Sahra hastanelerimiz donanımlı. Hızlı bir şekilde kurabiliyoruz. Bizim için kurtarma açısından ayrı bir milat olacak. DSÖ için de bizim ciddi bir desteğimiz olacak." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ-Emergency Medical Teams (EMT) oluşumu Başkanı Flavio Salio da bu verifikasyonun alınmasının ve bu kültürün Türkiye'de yerleşmiş olmasının bölgesel ve global anlamda önem arz ettiğini söyledi.

UMKE'nin performansının başlangıçtaki minimum standartlar beklentisinin üzerine çıktığını dile getiren Salio, ekibin bu süreçte kendilerinden beklenenin üstünde bir performans göstereceğini açıkça sergilediğini vurguladı.

Salio, Acil Medikal Ekipleri Merkezi olarak UMKE'nin başarısını tebrik ettiklerini belirterek, "Bu bölgede yürütülecek misyonlarda başarısının devam edeceğinden ve bu topluluğa katkıda bulunmaya devam edeceğinden emin olduğumuzu söylemek istiyoruz." dedi.

Dünyada Tip 2 seviyesinde bu verifikasyondan geçmiş ülke sayısına da değinen Salio, "Küresel olarak 29 medikal ekibini verifiye ettik. Türkiye 30'uncu oldu. Avrupa'da 5 ekip Tip 2 verifikasyonu aldı. Toplam 11 ekip acil medikal kurtarma verifikasyonu aldı." bilgisini paylaştı.

Dünya üzerinde birçok afet ve doğa olayına yardıma giden Ulusal Medikal kurtarma Ekibimiz (UMKE), almış olduğu belge ile Türkiye’nin dünya üzerinde afet yardımlarına gidebileceğini ve başarılı işler başarabileceğini tescillemiş oldu.

  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (2).jpeg
  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (6).jpeg
  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (7).jpeg
  • UMKE_DSÖ_EMT Tip2_Kabul_Töreni_23.09.2020 (8).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.19 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.19 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.19.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-23 at 22.11.20 (1).jpeg

.................................................................................

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri’nin (UMKE), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından verifikasyon süreci başarıyla tamamlandı. DSÖ’den alınan bu sertifika sayesinde UMKE ekiplerimizin son 15 yılda Haiti’den Japonya’ya, Endonezya’dan İran’a ve son olarak Beyrut’a kadar tüm dünyada meydana gelen birçok afet ve acil durum sırasında, sınırların ötesinde önemli bir acil müdahale ekibi olduğu artık ‘resmen’ kabul edildi.

Acil durumlarda dikkat çekici sağlık hizmetleri sunan ve kendini küresel olarak da birçok defa kanıtlayan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü UMKE ekipleri, DSÖ merkez, bölge ve ülke ofislerinin ortak teknik desteği ile DSÖ’nün yapılandırılmış sisteminin bir parçası haline gelmiş oldu.

TÜRKİYE SERTİFİKA ALAN 30. EKİP OLDU

DSÖ-EMT oluşumu Başkanı Flavio Salio, DSÖ Türkiye Ofisi ve İstanbul Ofisi Başkanı Dr. Irshad Shaikh ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut ile UMKE personelinin katılımıyla DSÖ İstanbul ofisinde dün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan DSÖ-EMT oluşumu Başkanı Flavio Salio şunları söyledi:

“DSÖ Acil Medikal Ekipleri Merkezi olarak Türkiye’nin başarısını tebrik ediyoruz ve bu bölgede yürütülecek misyonlarda başarısının devam edeceğinden ve bu topluluğa katkıda bulunmaya devam edeceğinden emin olduğumuzu söylemek istiyoruz. Şu anda küresel olarak 29 medikal ekip EMT 2 seviyesinde verifiye edildi. Türkiye 30. oldu. Şu anda Avrupa’da 5, dünyada ise toplam 11 ülke var bu sertifikayı alabilen” dedi.

DSÖ Türkiye Ofisi ve İstanbul Ofisi Başkanı Dr. Irshad Shaikh ise, bu verifikasyonun Sağlık Bakanlığı’nın kendi liderliğinin, göstermiş olduğu inisiyatifin bir sonucu olduğunu söyledi.

“PANDEMİ DURUMUNDA BİLE BU SERTİFİKAYI ALMAYI BAŞARDIK”

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut ise UMKE ekiplerinin 2004 yılında kurulduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Biz dünyanın en büyük gönüllü kurtarma ekibine sahip ülkelerden birisiyiz şu anda. Birçok büyük ekipten daha fazla gönüllümüz ve sağlık personelimiz var. Bizim için bu verifikasyona sahip olmak ayrı bir milat olacak. DSÖ’ye ciddi bir desteğimiz olacak. Afetlerde, sıkıştıklarında biz onlara destek olacağız, onlar da bize destek olacaklar.” (DHA)

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına kabul töreni Şişli'deki DSÖ İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık Ofisi'nde düzenlendi.

Törende konuşan Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut, UMKE'nin 2004'te kurulduğunu ve 2005'te ilk ulusal kampını yaptığını hatırlattı. 

UMKE'nin kurulduğu günden bu yana her geçen gün kendini geliştirdiğini anlatan Korkut, 2016'da verifiye olmak için DSÖ'ye başvurduğunu dile getirdi. 

Korkut, başvuru sürecinden ve akabinde yaşanan gelişmelerden şöyle bahsetti: 

"Onlarca ülke bir yerde afet olduğunda oraya yardım etmek istiyor ama bunların içerisinde hangisinin doğru olduğunun bilinmesi lazım. 2016'da DSÖ'ye başvurduk. O gün bugündür arkadaşlar çalışıyorlar. 4 yıllık emeğin sonucunda, bu hafta yurt dışından gelen misafirlerimiz bizim artık dünya standartlarında örnek bir kurtarma ekibimizin olduğuna karar verdiler. Biz bundan sonra bir seviye üste çıktık. Yani dünyadaki kurtarma ekipleri arasında sayılı ekiplerdeniz."

"Bizim için kurtarma açısından ayrı bir milat olacak"

Dünyanın en büyük gönüllü kurtarma ekibine sahip olduklarına dikkati çeken Korkut, "Bundan sonra her geçen gün biraz daha ileriye gideceğiz. EMT 2'yi aldık. EMT 3'ü alacağız. Sahra hastanelerimiz donanımlı. Hızlı bir şekilde kurabiliyoruz. Bizim için kurtarma açısından ayrı bir milat olacak. DSÖ için de bizim ciddi bir desteğimiz olacak." değerlendirmesinde bulundu. 

EMT 2 ve EMT 3 arasındaki farka da değinen Korkut, şunları kaydetti: 

"Arada çok ciddi bir fark yok. Yoğun bakım kurabiliyorsunuz. Biz de yoğun bakım kurabiliriz. Başvurma aşamasında EMT 2 olarak başvurulmuş. Biz bunu çok kısa bir sürede EMT 3'e çevirebiliriz. Ama süreç uzun. Bu yıl benim bildiğim, EMT sertifikası alan başka bir kurum yok. Bu pandemi sürecinde bile buna uğraştık ve aldık. EMT 3'ü de istedikten sonra çok hızlı sürede yapabiliriz. EMT 2, belki eğitim araştırma hastanesi seviyesinde değil ama bir hastane seviyesinde orada bizim organize olabildiğimizi gösteriyor. EMT 3 olduğunda artık daha özelleşmiş taraflara geçiyoruz."

"DSÖ ile Sağlık Bakanlığının hedeflerinin paralel ilerlediğinin göstergesi"

DSÖ Türkiye Ofisi ve İstanbul Ofisi Başkanı Dr. Irshad Shaikh, bu verifikasyonun, Sağlık Bakanlığının liderliğinin göstermiş olduğu insiyatifin bir sonucu ve kararlılığının bir göstergesi olduğunu ifade etti. 

Shaikh, bu verifikasyonun DSÖ'nün bölgesel ekibi için önemini vurgulayan Shaikh, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"DSÖ ile Sağlık Bakanlığının hedeflerinin paralel ve birbirini güçlendirecek şekilde ilerlediğinin de bir göstergesi. Bu Türkiye Cumhuriyetinin ve Sağlık Bakanlığının başlatmış olduğu çalışmaların, 40 yıllık çalışmaların bir nihayete varması. Aynı zamanda yeni bir şeyin başlangıcı. DSÖ ile dünyanın her yerindeki felaketlerden etkilenen insanların faydalanacağı bir şey. Bizim her zaman dediğimiz gibi her yerde her zaman herkes için yüksek kalitede medikal hizmet, tıbbi yardım sağlanması bizim görevimiz." 

DSÖ-Emergency Medical Teams (EMT) oluşumu Başkanı Flavio Salio da bu verifikasyonun alınmasının ve bu kültürün Türkiye'de yerleşmiş olmasının bölgesel ve global anlamda önem arz ettiğini söyledi. 

UMKE'nin performansının başlangıçtaki minimum standartlar beklentisinin üzerine çıktığını dile getiren Salio, ekibin bu süreçte kendilerinden beklenenin üstünde bir performans göstereceğini açıkça sergilediğini vurguladı. 

Salio, Acil Medikal Ekipleri Merkezi olarak UMKE'nin başarısını tebrik ettiklerini belirterek, "Bu bölgede yürütülecek misyonlarda başarısının devam edeceğinden ve bu topluluğa katkıda bulunmaya devam edeceğinden emin olduğumuzu söylemek istiyoruz." dedi.

Dünyada Tip 2 seviyesinde bu verifikasyondan geçmiş ülke sayısına da değinen Salio, "Küresel olarak 29 medikal ekibini verifiye ettik. Türkiye 30'uncu oldu. Avrupa'da 5 ekip Tip 2 verifikasyonu aldı. Toplam 11 ekip acil medikal kurtarma verifikasyonu aldı." bilgisini paylaştı. 

UMKE personelinin de yer aldığı program sonunda Türk yetkililere doğrulama belgesi takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi.

Yorumlar (0)
14°
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 19 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 17 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 19 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 20 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 20 13