Osmaniye’de deprem tatbikatı

Osmaniye’de İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından düzenlenen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

banner237
Osmaniye’de deprem tatbikatı

Osmaniye’de İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından düzenlenen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Rahime Hatun Mahallesi'nde düzenlenen tatbikatta senaryo gereği yaşanan 6,0 şiddetindeki deprem sonrası mahsur kalan ve yaralananlara müdahale edildi.

Senaryo gereği, depremde yıkılan bir evde mahsur kalan 3 kişinin mahsur kaldığı ihbarı üzerine AFAD, UMKE, 112 Acil Servis, itfaiye ve polis ekipleri olay yerine sevk edildi. Çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, yıkılan binanın altında mahsur kalanlar AFAD ekiplerince kurtarılarak ambulansla hastaneye sevk edildi.

Çevrede tatbikatı izleyen öğrenciler ise ekiplerin çalışmalarına alkışlayarak destek verdi.

AFAD İl Müdürü Serhat Bulut, tatbikat sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin "Afet Müdahale Planı" ile artık afet ve acil durumlara daha hazır olduğunu belirtti.

Tatbikatın paydaş kuruluşlarla ortaklaşa yapıldığını ifade eden Bulut, "Doğal afetler karşısında operasyonel etkinliğimizi arttırmak için deprem tatbikatımızı gerçekleştirdik. Deprem ve afetlere karşı bilinç ve direnç konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle okullarda ve iş yerlerinde eğitimler veriyoruz. 2012’ de başladığımız bu çalışmalarımızda şu ana kadar 21 bin 200 kişiye afet bilinci eğitimi verdik. Bizler bu eğitimlerle kafamızda aslında patika bir yol çizmek istiyoruz. Yani bu tür doğal afetler karşısında insanlarımızın zihninde ne yapacağının bir provasını yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Bulut, tatbikata destek veren kurumlara teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER