Sınırda sağlık koridoru!

Mehmetçik ‘Zeytin Dalı Harekâtı’yla Afrin’de emin adımlarla ilerleyişini sürdürürken, sağlık çalışanları da 7/24 teyakkuzda bekliyor.

Sınırda sağlık koridoru!

Olası ihtiyaç durumunda anında müdahale etmek için personeli bölgeye yığan Sağlık Bakanlığı, güney sınırımızda adeta ‘sağlık koridoru’ oluşturdu…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik düzenlediği ‘Zeytin Dalı Operasyonu’nda bir ayı aşkın süreyi geride bıraktık. Güney sınırımızın güvenliğini sağlamak için gece gündüz mücadele eden Mehmetçik’e doğu-batı, kuzey-güney demeden 81 ilden maddi manevi destekler devam ediyor. Kahraman Mehmetçik Suriye’de çetin bir mücadele gerçekleştirirken, Sağlık Bakanlığı da Savunma Bakanlığı ile ortaklaşa güney sınırımızda adeta ‘sağlık koridoru’ oluşturdu.

14 NOKTADA 46 EKİPLİ HİZMET

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bugüne kadar bin 700 civarında terörist etkisiz hale getirilirken, ülke olarak da 32 askerimizi şehit verdik. TSK’nın Afrin’e yönelik operasyonu sürerken, Sağlık Bakanlığı da olası ihtiyaçlar için güneyde sağlık koridoru oluşturdu. Kilis, Hatay ve Kırıkhan Devlet hastanelerini güçlendiren Sağlık Bakanlığı, Kilis’te 9 nokta 26, Hatay’da ise 5 noktada 20’şer ekipli ambulans, 4 UMKE timi, 4 pratisyen hekim ve 2 acil tıp uzmanı acil sağlık hizmeti veriyor. Ayrıca Kilis için Gaziantep, Hatay için de Adana ve Mersin illeri destek amaçlı güçlendirilip tetikte bekletiliyor.

HUDUT KARAKOLLARINA ACİL MÜDAHALE ÜNİTESİ

Genelkurmay Başkanlığı ile koordineli çalışan Sağlık Bakanlığı, Hatay Hassa Devlet Hastanesi’ndeki acil müdahale ünitesinin Sakız Hudut Karakolu’na taşınması, Akbaba Hudut Karakolu’na acil müdahale ünitesinin kurulması ve Zafer TOKA hudut karakoluna ise en az 1 adet ekipli ambulans verilmesini planlıyor. Kilis’e ise Hilaltepe Hudut Karakolu’na genişletilebilir cerrahi konteyner kurulması, 1 ambulans uçağı ile 2 ambulans helikopteri Hatay Havaalanı’nda konuşlandırılmış olup, stabil hale gelen yaralıların uçak ambulans ile GATA’ya nakil olacak şekilde planlamaları da yapıldı. Öte yandan SAKOM (Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi) bütün yaralıların bilgilerini 24 saat boyunca takip ederken, günde en az 3 defa ise güncelleme yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER