Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan sert sözler

Operasyonların sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesinde, geçen hafta devlet hastanesinde mahsur kalan doktorların 'imdat' çağrısının Meclis Genel Kurulu'nda gündeme gelmesinin ardından, bugün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık personelinin bölgeden çekilmesine yönelik çağrılara sert yanıt verdi. Bakan Müezzinoğlu, "Çekilmek kolaycılıktır. Bunlar, ihanet cümlesidir. 'Bu ülkenin vatandaşıyım' diyen birinin söyleyebileceği cümle olabilir mi" dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI 20.12.2015, 19:50 20.12.2015, 20:00
1256
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan sert sözler
Bakan Müezzinoğlu, "Sağlıklı Yaşam Kültürünü Teşvik Projesi" kapsamında sağlık muhabirleri ile Eymir Gölü'nde yaptığı bisiklet turunun ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Terör olaylarının yaşandığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde son durum nedir? Hizmete erişimde sıkıntı hala yaşanıyor mu" sorusu üzerine Müezzinoğlu, terörün olduğu bir ortamda vatandaşların sağlıklı bir yaşam sürebilmesinin çok mümkün olmadığını söyledi. Müezzinoğlu, şöyle devam etti:Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan sert sözler

DEVLET EN REEL ŞEKİLDE GÜVENLİĞİ SAĞLAMALI'

"Silah, mayın, roketatarın olduğu, güvenlik açısından devletin sokağa çıkma yasağı ilan ettiği ortamlarda, vatandaşların gerek ticari gerek sosyal gerekse sağlık hizmetleri anlamında mutlaka sıkıntılarının olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti devleti, şayet bir vatan, bir millet, bir bayrak altında yaşıyor ve yaşayacak ise o toprakların her karışının güvenli olması lazım. Her karışında bu ülke insanının huzur içinde yarınlara yürümesi lazım. Birileri eline silah alıp, birileri sokakları kazarak, birileri mayın döşeyerek, birileri terör estirerek bu ülkenin hiçbir sokağında, hiçbir mahallesinde, hiçbir köyünde barınamaz, barınamamalı. Dolayısıyla, devlet de en reel şekilde oralarda güvenliği sağlamalı. Sokağa çıkma yasağı olan, çatışmanın olduğu alanlarda özellikle 20 Temmuz'dan bu yana dönem dönem veya yer yer sağlık hizmeti sunumunda veya vatandaşımızın sağlık hizmeti alımında sorunlar yaşanmıştır."

Özellikle sağlık hizmeti sunumunda görev yapanlara özverili çalışmalarından ötürü teşekkürlerini sunan Müezzinoğlu, "Dün Şırnak'ta Acil Hizmetler Genel Müdürümü aradım ve bana 'Arkadaşlarımla birlikteyim' dedi. Hepsinin moralinin iyi olduğunu iletti. Herkesin görev başında olduğunu aktardı. Yer yer silah seslerinin duyulduğunu ancak görevlerinin başında olduklarını belirtti" diye konuştu.

'EKİPLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Bölge ile sürekli irtibat kurulduğuna işaret eden Müezzinoğlu, vatandaşların hizmete kolay ulaşmasında sıkıntı yaşanabildiğini aktararak, şöyle dedi:

"112 hizmeti talep edildiğinde oraya arkadaşlarımızın gitmesinde de sorunlar var. Yine ambulansımıza acil çağrı yapıldı geçen günlerde. Ambulans giderken, yolda durduruluyor, ekip silah zoruyla indiriliyor ve ambulans kaçırılıyor. Bu nedenle, sorun yaşanmıyor denilemez. Ambulans, kimi zaman geri dönmek zorunda kalabiliyor. Geçtiğimiz 5-6 aylık dönemde, hizmet sunumunda hayati sorun yaşayacak vatandaşımıza bir bedel ödetmedik. Ekiplerimize, teşekkür ediyorum."

'VATAN SEVGİSİYLE NASIL BAĞDAŞTIRILIR'

Bir gazetecinin, "Bir meslek örgütünün, terör olaylarının yaşandığı bölgede hayati şartların sağlanmadığı gerekçesiyle sağlık çalışanlarının
çekilmesi yönünde çağrısı oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Bakan Müezzinoğlu, şu yanıtı verdi:

"Bir defa her türlü güvenlik tedbirini almak durumundayız. Çekilmek kolaycılıktır. Bırakalım o zaman orayı. Güvenlik güçleri de çekilsin, emniyet de çekilsin. Sonra silahlı kuvvetler de çekilsin. Bunlar, ihanet cümlesidir. 'Bu ülkenin vatandaşıyım' diyen birinin söyleyebileceği cümle olabilir mi? Güvenlik tedbirleri için ne dedik, '24 saat arkadaşlarımızın evlerine gidiş gelişlerinde güvenlik sorunu yaşıyorlar. Biz de bir hafta hastanede 24 saat dönüşümleri yapacak ekibi getirelim. Bunların bir kısmı gündüz bir kısmı gece dinlenir'. Ekipler kuruldu. Hasta, güvenli ortamda hastaneye gelebiliyorsa, tedavisini yapıyoruz. Biz hastaya güvenli bir şekilde gidebiliyorsak tedavisini gittiğimiz yerde yapıyoruz veya alıp getiriyoruz."

'ÇEKİLELİM NE DEMEK'

"Çekilelim', ne demek bu?' Nasıl bir cümledir bu? 'Çekilelim' cümlesini, bir ülkenin vatandaşının vatan sevgisiyle nasıl bağdaştırabiliriz? Çanakkale'de doktorlar çekildi mi? Tıbbiye mezunlarının tamamını biz o yıl Çanakkale'de kaybettik, 1915'te. Bu mesleğin bir meslek onuru var. İkincisi, vatan ve millet onuru var. Biz çekilmeyeceğiz, ne pahasına olursa olsun, hiçbir köşeden."

Bölgede çalışan sağlık görevlilerinin şartlarını iyileştirmeye yönelik ek hizmet bedeli verilmesi gibi yeni adımlar olup olmadığının sorulması üzerine de Müezzinoğlu, buna ilişkin çalışmanın yapıldığını söyledi. Müezzinoğlu, "En kolay olanı onların imkanlarını bir kat daha artırmaktır. O, Türkiye için, Bakanlık için çok sorun değil. Bu anlamda Sayın Başbakanımızın da talimatları var. Bu anlamda bir mağduriyetleri olmaz. Ama bunun maddi-ekonomik bir değerle değerlendirmeyi de esasında çok doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Cizre Devlet Hastanesi'ndeki doktorlardan gece yarısı Meclis'e imdat telefonu

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Şırnak Cizre’de teröristler önceki akşam devlet hastanesine saldırdı. Doktorların ‘imdat’ telefonu, Meclis Genel Kurulu’ndaki geçici bütçe görüşmelerine damga vurdu. Saldırılar nedeniyle mahsur kaldığı sığınaktan arayıp yardım isteyen doktor, hayatlarından endişe ettiklerini söyledi.

UŞAK Tabip Odası Başkanı Adnan Memiş, geçici görevle Şırnak Cizre’de görevlendirildi. PKK’lı teröristler perşembe akşamı hastaneye roketle saldırdı. Doktorların kaldığı yere roket mermileri isabet etti. Doktorların da aralarında bulunduğu 176 personel, sığınaklara kaçtı. Ortopedi uzmanı Memiş’in ‘imdat’ çığlığının Meclis’e, oradan da Türkiye’ye ulaşmasını ise üç kent arasında kurulan müthiş bir telefon köprüsü sağladı. Dehşeti yaşayan doktorlardan Adnan Memiş, ilk önce Uşak Tabip Odası Genel Sekreteri, arkadaşı doktor Ali Karaoba’yı aradı. Karaoba, Memiş’le konuşmasını şöyle aktardı:

ÇOK TEDİRGİNDİ
“Gece beni aradı, ‘Ali sığınaktayız, durumumuz hiç iyi değil, o kadar kötü ki, burada sağlık hizmeti verme şansımız hiç yok’ dedi. Kendisi ortopedi uzmanıdır, travmalara alışkın soğukkanlı bir insandır. Ama sesi çok tedirgindi, neredeyse utanmasa ağlayacak konumdaydı. Bana ‘10 günlüğüne buradayım ama buradaki insanların durumuna gerçekten çok üzüldüm, çünkü çoluk çocuk buradalar. Doktor odası, bir roket geldiği için kullanılamaz durumda. Bizler de bir hasta gelince yukarı çıkıyoruz, hastaya baktıktan sonra tekrar sığınağa iniyoruz’ dedi.”

MECLİS’E TAŞINDI
Ali Karaoba, hemen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ı aradı. Bundan sonrasını ise Yalım şöyle anlattı: “Ali Bey, beni saat 23.00 civarında aradı. Ben o sırada hastanede yatan bir belediyeci arkadaşımın yanındaydım. Durumu Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel Bey’e ileteyim dedim ancak kendisi o sırada bütçe görüşmelerine yoğunlaştığı için Meclis’te olan Denizli Milletvekili arkadaşım Kazım Arslan’ı arayıp durumu ilettim.” Kazım Arslan, Yalım’ın aktardığı bilgiyi Grup Başkanvekili Özel’e iletirken, Özel’in istediği ayrıntılı bilgi notunu da, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Yalım ile görüşerek hazırladı.

ÖZGÜR ÖZEL ANLATTI
Meclis Genel Kurulu’ndaki geçici bütçe görüşmelerine yansıyan olayı Özgür Özel de şöyle aktardı:
“Bir yandan bütçe görüşmelerini sürdürüyoruz, bir yandan milletvekillerimize sürekli telefonla uyarılar geliyor. Denizli milletvekilimizi arayan Cizre Devlet Hastanesi’ndeki doktor Adnan Memiş, Cizre Devlet Hastanesi’nin çatışma odağına dönüştüğünü, 176 personelin bulunduğunu, 13-14 hekimin olduğunu, 7’sinin sığınakta mahsur kaldığını, havan topu saldırısı altında bulunduklarını, ailelerinin ve kendilerinin hayatlarından endişe ettiklerini söylüyor. Tabii, durum çok vahim. Devletin, devlet memuru olan bu personelinin güvenliğini sağlamasıyla ilgili sorumluluğunu ve Cizre’de yaşayanların hayatlarını sürdürmelerini sağlamak için orada olan doktorların güvenliğine herkesin azami dikkat göstermesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”

HASTANEYE 5 ROKET MERMİSİ
Maliye Bakanı Naci Ağbal da bu konuda Meclis’i bilgilendirmek istediğini belirterek, şunları söyledi:
“Cizre Devlet Hastanesi’ne bugün (önceki gün) PKK’lı teröristler tarafından 5 adet roket atılmış. Şu anda hastanede 22 diyaliz hastası ile 3 doğum ve 3 yenidoğan hastası hizmet almaya devam etmektedir. Cizre Devlet Hastanesi’nde hizmetlerin sürekliliği ve güvenliliği hususunda ise güvenlik güçlerimiz tarafından her türlü tedbir alınmıştır. Doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız, hastanenin iç kısmında hizmet vermeye devam ediyorlar.”

DOKTORLAR HEDEF ALINIYOR
SOKAĞA çıkma yasağı nedeniyle Cizre Devlet Hastanesi’nde konaklayan 176 personel, özellikle çarşamba ve perşembe günleri zor anlar yaşadı. Hastanede görevli personelin çoğunun üniversiteden yeni mezun olduğunu anlatan doktorlar, yaşadıkları dehşeti anlattı:. “Terör örgütü PKK artık doktorların yemek yediği, yaşadığı katlara roketle saldırıyor. Çarşamba günü ilk roket isabet etmişti. Perşembe akşam saat 20.10’da ikinci roket geldi. Tüm doktorların olduğu ve yaşadığı alanları hedef alıyorlar. Şans eseri ikinci roket atıldığında odada kimse yoktu. Hava kararınca çatışmalar artıyor. Herkes korku içerisinde bekliyor.

Can güvenliğimiz kalmadı. Elektrik yok. Hiçbir şekilde hastalara müdahale edemiyoruz. Sadece sevk edebiliyoruz. Ambulans personeli hastane dışına çıkmak istemiyor. Buradaki yetkililer sürekli olarak Sağlık Bakanlığı ile görüşüyorlar ancak onlardan gelen cevaplar üzüntü verici. ‘Yapacak bir şey yok’ diyorlar. Personel ilk fırsatta kaçmanın yollarını arıyor. Ancak dışarıya çıkmamız mümkün değil. Öğretmenini geri çağıran devlet bizi burada kaderimizle baş başa bıraktı. Ailelerimiz perişan halde. Elbette biz görevimizi yerine getirmek istiyoruz. Ancak Cizre Devlet Hastanesi şu an bizim hizmet vermemiz için uygun değil. Günlerdir buradayız. Artık bir şey yapılsın.” 
Yorumlar (1)
asbest umke 5 yıl önce
meb niye öğretmenleri çekti öğretmenler 7 aylık mıydı? bizim niye gram değerimiz yok?? hep sıkıntılı konularda gözümüze bakıp bu işi yapacağız deniliyorda kıymetimiz yumurta gelince bile anlaşılmıyor?? bunların cevabını yazın yasaya da geçin ...
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 19 40
3. Leicester City 19 38
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 17 32
8. Arsenal 20 30
9. Aston Villa 17 29
10. Chelsea 19 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Crystal Palace 20 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13