9. Bölge UMKE Eğitim ve Tatbikat Kampı nefesleri kesti

9. Bölge UMKE Eğitim ve Tatbikat Kampı nefesleri kesti

Tatbikatlarda arazide kaybolma, ormanlık alandan hasta nakli, su üstü kurtarma, şüpheli varile ve trafik kazasına müdahale gibi olaylar canlandırıldı Kastamonu’nun Karadeniz sahilindeki ilçesi Abana’da gerçekleştirilen 9. Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Eğitim ve Tatbikat Kampı başarılı bir tatbikatla sona erdi.

9. Bölge UMKE Eğitim Tatbikatı Kastamonu’da YapıldıUMKE 9ncu Bölge Eğitim Tatbikatı sona erdi

Hacıveli mevkisinde düzenlenen kampta Kastamonu'nun yanı sıra, Ankara, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat'tan gelen yaklaşık 200 UMKE gönüllüsü temel dağcılık, olay yeri yönetimi, KBRN olaylarına müdahale, hasta taşıma teknikleri, trafik kazası gibi birçok önemli konuda eğitimlere tabi tutuldu. Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), İnebolu TCSG-96 Bot Komutanlığı, Kanyon Araştırma Derneği, Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) ile Abana Belediyesi İtfaiye ekipleri de eğitim ve tatbikatlarda UMKE’nin destekçisi oldu. Ayrıca, son gün saha tatbikatlarında Kastamonu Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timinin iz takip köpeği “Füme” ve arama kurtarma köpeği “Gezgin” de arazide kaybolan şahısların bulunması konusunda ekiplerin vazgeçilmezi olarak timdeki yerini aldı.

9. Bölge UMKE Eğitim ve Tatbikat Kampı 9. Bölge UMKE Eğitim ve Tatbikat Kampı ile ilgili görsel sonucu

Alandaki tatbikatları izleyen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, UMKE gönüllülerini üstün gayretlerinden dolayı telsiz anonsuyla tebrik etti. Kastamonu Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, tatbikat öncesinde verdiği bilgilendirmede, 2004'te Sağlık Bakanlığınca kurulan UMKE'nin bakış açısını, donanım, teçhizat ve personelini sürekli geliştirdiğini vurguladı. UMKE'nin yerel, ulusal ve uluslararası alanda her türlü afet ve krize müdahale edebildiğine işaret eden Yazı, "Bu hizmetlerinde UMKE tek başına değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Emniyet teşkilatımız, belediyelerimiz, AFAD gibi kurumlarla iş birliği içerisindedir.

Kastamonu da Ankara'ya bağlı 9. bölgenin içinde yer almaktadır. 104 UMKE gönüllümüz bulunmaktadır. Bu personelimizin tamamı gönüllülük esasına göre faaliyetlerde yer almaktadır." diye konuştu. Yazı, UMKE'nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında da aktif görev aldığını ifade etti. Tatbikatları AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Bozkurt Kaymakamı ve Abana Kaymakam Vekili Murat Acar, Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Metin Özbek, Kastamonu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Atseven, Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, kurum müdürleri, davetliler ve vatandaşlar izledi. Daha sonra UMKE gönüllülerine sertifikaları verildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER