UMKE'YE DAİR…..
UMKE benim için, benim gibi düşünenler için muhteşem bir oluşum, bir ekip, bir aile ve ihtiyaç…

 
Farklı düşüncede olan veya 112 kurulduğunda da ‘’ne gerek var,hastane ambulansı var diyen’’ anlayışı da; UMKE için söyleyenler olabilir.Sanki UMKE sadece depremler için kurulmuş gibi’’30 yılda bir oluyor,ne gerek var’’diyende olabilir.
Oysa UMKE dağlık bir araziden, ulaşımı olmayan bir bölgeye kaza sonucu yuvarlanan bir araca müdahale içinde gereklidir,falezlerde düşen ve yaralan bir vatandaşımız içinde gereklidir.
Her zaman söylemiyor muyuz bizim işimizde acilde,112 de UMKE de dakikalar çok önemli..
Kısacası görebilene neden çoktur.
                Amaç kazazedeye mümkün olduğunca ilk dokunanın bir sağlık profesyoneli olması istenmez mi? Olmadığı durumları çoğu kez ekranlardan zaten görüyoruz.
                Her zaman kazazedenin yerine kendimi koyarak hareket ediyorum, içimizden böyle düşünmeyenlerimiz varsa (karar alan yöneticilerimizde dahil) empati yapıldığında UMKE ’ye ilişkin daha yararlı ve sağlıklı sonuçlar elde edileceği kanısındayım.
                UMKE fikrinin ortaya ilk çıkışında hep şunu düşündüm, bir ekip; sağlık profesyonellerinden oluşacak ve her koşulda dağda, karda, yağmurda çalışabilecek, vaka alanına ulaşabilecek ve gerektiğinde barınabilecek… İstekli personeller girecek... muhteşemlik de buradan gelmiyor  mu?
                Çünkü bunu kaç kişi yapmak ister, rahat rahat çalışmak varken, gece uyumak varken, hafta sonu piknik yapmak varken .... bunca sıkıntıyı çekmek…
Deprem, trafik kazaları, seller; kar, soğuk çamur…
Tabi bu ideali anlamakta zor anlatmak da çünkü yaşayan biliyor…
                Bunun için neler yaptık UMKE TÜRKİYE grubunu kurduk, bir başka kardeşimiz siteyi kurdu. Bizim gibi kimler düşünüyor, sıkıntılarımız neler, fikir alışverişinde bulunalım, birbirimizle haberleşelim dedik.0rtak sorunları bu sayede daha net görebildik.. iyi yönetilirse muhteşem dostlar var; fedakâr, cefakâr, …UMKE'yi markalaştıracak yürekli insanlar...
UMKE yönergesi çıksın diye mücadeleye giriştik,bakanlığımızdaki büyüklerimizle konuştuk..sorunlarımızı ilettik.Her zamanda destek sözü aldık..Tabi bunlar sabır isteyen yoğun mücadeleler..
Ardından yönergede bize verilen talimatları uyguladık, dağda kurtarma timi denildi tam 2 yıl TDF eğitimlerine gittik, yaz- kış demeden eğitimimizi bitirelim diye uğraştık. Bu harcanan zamanlarda eşimizi, dostumuzu, ailemizi ihmal ettik. Kamplar, eğitimler anlatsak destan olur. Bütün bunları UMKE için yaptık, zaman harcayarak bu ülkenin insanına hizmet edebilmek için, yine bu ülkenin insanının vergisiyle Sonuç olarak eksiklerimiz olsa da daha profesyonel UMKE timleri ortaya çıktı.
                Profesyonelleşen ve bu doğrultu da çalışan UMKE Timleri Kar-kış demeden ülkenin her yerinde, hatta dış ülkelerde kimsenin gitmediği yerlerde çalıştılar ve çalışmaya da devam edeceklerdir.
                Önemli olan profesyonelleşen; yetişmesi çok zaman alan UMKE sevdalılarının kaybedilmemesi ve UMKE’nin her aşamasında yer alan, emek veren bu personellerden yeterince yararlanılmasıdır.
                UMKE’ye emek vermiş bu insanların kaybedilmesi demek; para ve zaman kaybı olacaktır.
Mevzuatla ilgili eksikliklerin, idari sıkıntıların çözülmesi gerekmektedir.Bakanlıgımızın degerli yönetcilerine zaman zaman, yaşanan sorunlara ve çözüm yollarına ilişkin düşüncelerimizi belirttik..
Bizim işimizde profesyonellilik ve devamlılık önemli bir unsurdur 
Bakanlığımızda yapılan yeni yapılanma ile olumlu gelişmeler yaşanırken(UMKE’ye ilişkin) ,İllere yansıması kanımca yeterli olmamıştır. İnanıyorum ki bakanlığımızın değerli yöneticileri, büyüklerimiz bu sıkıntıları zaten görüyor ve çözeceklerdir.
                Bizimkisi eleştiri yapmakta değil ,akıl vermekte.. Naçizane UMKE’ YE katkı sağlayabilmektir.
Saygılarımla….
www.umke.gov.tr iletişim bilgileri