Muğla'nın Menteşe ilçesinde ‘Kuruluşunun 82. Yılında Eğitim Onurumuz Köy Enstitüleri’ panel ve dinletisi düzenlendi.

Muğla'nın Menteşe ilçesinde ‘Kuruluşunun 82. Yılında Eğitim Onurumuz Köy Enstitüleri’ panel ve dinletisi düzenlendi.

Etkinlik, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tazelenme Üniversitesi, Muğla Sanatseverler Derneği, 29 Ekim Kadınları Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği iş birliğinde Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

SİNOPLU LOKANTACI: “PİRİNCİ 12 LİRAYA ALIYORDUM, ŞİMDİ 25 LİRA. BİZİM PİLAV YİNE 10 LİRA. 20 LİRA YAPSAK YİYEN YOK, 10 LİRAYA SATSAN ZARAR EDİYORSUN” SİNOPLU LOKANTACI: “PİRİNCİ 12 LİRAYA ALIYORDUM, ŞİMDİ 25 LİRA. BİZİM PİLAV YİNE 10 LİRA. 20 LİRA YAPSAK YİYEN YOK, 10 LİRAYA SATSAN ZARAR EDİYORSUN”
Müzik dinletisi ve zeybek gösteri ile başlayan etkinlik kapsamında Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Prof. Dr. Muammer Tuna ve Prof. Dr. Şule Aycan, köy enstitülerinin kuruluş amacı, tarihi, enstitülerde verilen eğitimlerin içeriği ile ilgili katılımcıları bilgilendirdiler.

Köy enstitülü öğretmenler tarafından yazılan şiirlerin seslendirildiği, hikâyelerinin paylaşıldığı etkinlikte ayrıca köy enstitüsü mezunu öğretmenler de birer konuşma yaparak enstitüde öğrenci oldukları dönem ve sonrası ile ilgili hatıralarını aktardılar.

Etkinliğe katılan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Ülkemiz tarihinin en önemli eğitim atılımı olan köy enstitülerimizi unutmadık. Belediye olarak paydaşı olduğumuz etkinlikte değerli hocalarımızdan enstitülerde, dönemin zorlu şartlarında bile her çocuğun yeteneğine göre eğitim verildiğini, enstitülerin imkânsızlıklar içerisindeki topluma eğitim kalitesiyle umut ışığı olduğunu öğrendik. Köy Enstitülü öğretmenlerimizin anılarını dinledik, aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi saygıyla andık. Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu. 

Etkinlik, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve protokol üyeleri tarafından etkinliğe katkı veren isimlere teşekkür belgesi ve plaket takdim edilmesi ile son buldu.