KONYA'DA İL-SAP TOPLANTISI YAPILDI

KONYA'DA İL-SAP TOPLANTISI YAPILDI

KONYA'DA İL-SAP TOPLANTISI YAPILDI

Deprem, sel gibi doğal olayların, teknolojik kazaların ve benzerlerinin afete dönüşmemesi için hazırlıklı olmak afetlere karşı toplumların en önemli güvencesidir. Bu kapsamda hazırlanan Afet ve acil durum planlarını sadece birer doküman olarak değerlendirmemek  gerekmektedir. Planları  hazırlama süreci de afet ve acil durumlara hazırlığın önemli bir parçasıdır.

 Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planına dayanılarak Bakanlığımızca hazırlanan İl Sağlık Afet Planı (İL-SAP) Uygulama Yönergesi hükümleri gereğince, Müdürlüğümüz Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından hazırlanan 2015 yılı İl Sağlık Afet Planı (İL-SAP) doğrultusunda İl Sağlık Müdür Yardımcısı Orhan BATTIR başkanlığında; İl Sağlık Müdürlüğü İL-SAP hazırlama komisyonunda yer alan personelin  katılımı ile 27.01.2015 tarihinde , Halk Sağlığı Müdürlüğü İL-SAP hazırlama komisyonunda yer alan personelin  katılımı ile 28.01.2015 tarihinde İL-SAP Hazırlama ve Güncelleme  Komisyonu Toplantıları yapılmıştır. Ayrıca Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinde 10.02.2015 tarihinde Konya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği temsilcileri ve bağlı hastanelerin Hastane Afet Planlarını (HAP) hazırlayan personellerin katılımı ile İL-SAP Hazırlama ve Güncelleme  Komisyonu Toplantısı yapılmıştır.

            Söz konusu toplantılarda, İL-SAP ve Hastane Afet Planları (HAP) hakkında ilgili kurumların farkındalık kazanmaları amacıyla İl Sağlık Afet ve Acil Durum Planının içeriği, nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı, yasal dayanağı, kurumlardan hangi verilerin isteneceği ve konu ile ilgili kurumlara gönderilen formların nasıl doldurulması gerektiği gibi konularda sunum yapılmıştır. Ayrıca geçmiş yıllarda hazırlanan Hastane Afet Planlarında  tespit edilen eksiklikler ilgili kurumlara anlatılmış ve  giderilmesi amaçlanmıştır.

           

                                                                                    Yrd. Doç. Dr. Hasan KÜÇÜKKENDİRCİ

                    İl Sağlık Müdürü


UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER