Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) ve Acıbadem Eskişehir Hastanesi iş birliğiyle başlatılan ‘Sağlıkta Farkındalık Seminerleri’nin ilki, Dr. Meliha Kovancı Bayraktaroğlu’nun sunumuyla düzenlendi. 

EBB’nin yurttaşlara yönelik farkındalık çalışmaları kapsamında örnek bir iş birliğine imza atarak, Acıbadem Eskişehir Hastanesi ile birlikte düzenlediği ‘Sağlıkta Farkındalık Seminerleri’ serisinin ilki Eskişehirlilerle buluştu. ‘1-31 Ocak Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’ çerçevesinde EBB Turgut Özakman Sahnesi’nde gerçekleşen seminerin açılış konuşmalarını Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Erdal Yavuz ile Acıbadem Eskişehir Hastanesi Başhekimi Dr. Volkan Ertuğrul yaptı.

RAHİM AĞZI KANSERİ ANLATILDI 

Seminerin konuşmacısı ise Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meliha Kovancı Bayraktaroğlu oldu. Dr. Bayraktaroğlu, rahim ağzı kanserinin belirli taramalar ile önlenebilir bir hastalık olduğunu, tarama yöntemlerini, ne zaman ve ne sıklıkta yapılması gerektiğini, rahim ağzı kanserine neden olan faktörleri, rahim ağzı kanseri belirtilerini, rahim ağzı kanserinden korunma ve rahim ağzı kanseri hakkında yanlış bilinenleri katılımcılarla paylaştı.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Direktörü Mevlüt Yıldırım’ın da yer aldığı seminerde dinleyiciler merak ettikleri sorulara yanıt buldu. Ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleştirilen seminerler serisi, ilerleyen günlerde de devam edecek.

Kaynak: anka