"17 Mart Deprem Haftası" Tatbikatları Tüm Yurtta Başladı

"17 Mart Deprem Haftası" Tatbikatları Tüm Yurtta Başladı

Deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla kutlanan Deprem Haftası kapsamında, Bucak ilçesinde bulunan Adem Tolunay Fen Lisesi’nde tatbikat yapıldı. Öğrencilere 2 dakika içerisinde okulu tahliye etmeleri istenildi. Bucak İtfaiye Müdürlüğü tarafından öğrencilere yangın ve deprem anında yapılması gerekenler hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulunuldu. Yangın tatbikatına 360 öğrencinin tamamı katıldı.

Tatbikatta öğrencilere deprem sırasında neler yapılması gerektiği ve önceliğin ne olduğu, yangın durumunda yapılması gereken, evde veya iş yerlerinde bulunan yanıcı maddelere nasıl müdahale edebileceği hakkında bilgiler verildi.
Bucak'ta Yangın Ve Deprem Tatbikatı
İtfaiye ekipleri yanıcı maddelerin nasıl korunması, gaz kaçağında nasıl müdahale edileceğini örneklerle gösterildi. Adem Tolunay Fen Lisesi Sivil Savunma kulübü öğretmeni Mehmet Civan, öğrencilere yangın ve deprem anlarında yapılması gerekenler hakkında bilinçlendirmede bulunduklarını söyledi.

Birinci derece deprem bölgesinde olan Çankırı'da "17 Mart Deprem Haftası" kapsamında yapılan tatbikat gerçeğini aratmadı.
Çankırı'da Şehit Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikata İl AFAD, itfaiye, polis, 112 ve UMKE ekiplerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Senaryoya göre Çankırı merkezli bir deprem meydana geldi. Depremde okulda yapılan anonsla birlikte öğrenciler güvenli bölgelere tahliye edildi. Tahliye sonrasında yaralanarak içeride kalan öğrencilere AFAD ve UMKE ekipleri tarafından ulaşılarak başarılı bir şekilde dışarı çıkarıldı.
Yapılan tatbikatla ilgili açıklamada bulunan Vali Yardımcısı Mustafa Emre Kılıç, "Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası nedeniyle Çankırı’da AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde doğal afetlere hazırlık, depreme hazırlık, amacıyla ilimizde bu konudaki kamu kurum ve kuruluşlarının koordinasyonunu görmek deprem anında herhangi bir doğal afet durumunda nasıl müdahale ettiğimizi görmek ve deprem konusunda ve diğer afetler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla hafta boyunca sürecek programlarımızın bir parçası olan Şehit Hasan Gülhan Cumhuriyet Anadolu Lisemizde deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Bu tatbikatta, arama kurtarma faaliyetlerinde bulunması gereken kurum ve kuruluşlar, burada bulundu. Deprem anında kriz merkezimizin nasıl çalıştığı, bilgilerin nasıl aktarıldığı ve ilgili arama kurtarma ekiplerinin olay yerine intikallerinin nasıl sağlandığını görmek açısından bir tatbikat oldu. Şu an itibariyle de tatbikatımız başarılı bir şekilde sona erdi" dedi.
Kılıç, "İlimiz birinci derece deprem bölgesinde. Ancak biz deprem ve her türlü doğal afetlerle yaşamaya alışmamız gerekiyor. Buna her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. İnsan sağlığının can güvenliğinin bizim için birinci sırada olduğunu bütün imkanlarımızın insan hayatını kurtarmak için hazır bulunduğunu biliyoruz. Bu açıdan da bu tatbikatımız başarıyla sonlandırılarak depreme hazırlık olduğumuzu gösterdik. Tatbikatta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 1 – 7 Mart Deprem Haftası kapsamında Karamürsel'de bulunan bir lisede deprem acil durum tatbikatı gerçekleştirildi.

Deprem haftasında gerçeği aratmayan tatbikat

– Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 1 – 7 Mart Deprem Haftası kapsamında Karamürsel’de bulunan bir lisede deprem acil durum tatbikatı gerçekleştirildi. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na bağlı Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi öğrenci, genç ve yetişkin vatandaşlara teorik ve uygulamalı deprem eğitimleri veriyor. Merkezde, kamu kurumlarında, okullarda ve mahallerdeki eğitimlerde deprem acil durum tatbikatları da yapılıyor. Merkez personelinin desteğiyle 1 – 7 Mart Deprem Haftası kapsamında Karamürsel Dr. Pembe Müjgan Calp Gökçora Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki 300 öğrenciyle deprem acil durum tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikat, öğrencilere ve okul yönetimine verilen temel afet bilinci eğitimi ile başladı. Okula ait olan deprem tahliye planları gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapıldı. Okul öğrencilerine deprem öncesi, sırası ve sonrası bilinmesi ve yapılması gerekenler hakkında eğitim verildi. Okul öğretmelerine tahliye hakkında bilgilendirilme yapıldıktan sonra tatbikata başlandı.

Senaryoya göre Gölcük ilçesi merkez üssü olan 6.5 büyüklüğünde bir deprem saat 12.00 da gerçekleşti. Deprem esnasında öğrenciler, öğretmenler ve okul personeli çöp, kapan, tutun hareketi yaparak, sarsıntı geçtikten sonra okul binasını tahliyesini gerçekleştirdi. Deprem esnasında yaralanan iki öğrenci sınıflarından çıkamadı. Diğer öğrenciler öğretmenlerin yönlendirmesiyle bahçedeki toplanma alanında sınıf düzeninde sıralandı. Okul müdürünün başkanlık ettiği olay yeri yönetim merkezi kurularak tahliye devam ettirildi.

Olay yeri yönetim merkezinin yönlendirmesiyle Haberleşme, Hasar Tespit, Arama Kurtarma, İlkyardım, Yangın Söndürme, Toplanma Alanı ve Öğrenci Teslim ekipleri daha önce planda belirtilen görevlerini yerine getirdi. Yaralanan iki öğrenci arama kurtarma ve ilkyardım ekipleri tarafından, ilk yardım noktasına getirilerek tedavileri yapıldı. Hasar tespit ekibinin incelemesi sonucu okulda bir hasar olmadığı anlaşıldı. Okula giriş ve çıkışlar durdurularak acil durum toplanma alanında öğrenci sayımı yapıldı. Okula gelen verilere öğrenci teslim formaları imzalatılarak öğrenciler teslim edildi.

Deprem Eğitim Merkezi ve okul yönetimi ile yapılan değerlendirme de tatbikatın genel itibarı ile başarılı olduğu belirtildi. Fark edilen eksiklerin giderilmesi gerektiği, daha fazla tatbikat yapılarak okulun afet acil durumlara hazır hale gelebileceği tespitinde bulunuldu. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, okulların depreme hazır olması için eğitim ve tatbikatlara devam edecek. 

Tatbikat sandılar ama...

Isparta IYAŞ Selçuklu Ortaokulu’nda düzenlenen deprem tatbikatına gelen İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri, temsili yaralıları depremden kurtardıktan sonra merdivenleri çöktüğü varsayılan binadan halatla inmeye çalışırken 3.kattan aşağı düştü. Talihsiz kazada 1 AFAD görevlisi yaralandı. Tatbikatta okulda bulunan 112 Acil Servis Ekipleri 4 kez temsili yaralı götürdükleri ambulansla bu kez gerçekten yaralanan görevliyi hastaneye sevk etti.

AFAD Isparta İl Müdürlüğü tarafından 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla IYAŞ Selçuklu Ortaokulu’nda öğrencilere yönelik deprem eğitimi ve bina tahliye tatbikatı düzenledi.

Tatbikat kapsamında ilk olarak sınıflarda öğrencilere deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında yapılması gerekenleri anlatan görevliler, daha sonra bina içerisinde depreme yakalanılması halinde yapılması gerekenleri uygulamalı şekilde gerçekleştirdiler. Eğitim çalışması sonrasında, ortaokul öğrencileri yaklaşık 2 dakikada tüm okulu boşaltarak, belirlenen güvenli bölgeye ulaştılar.

Tatbikat kapsamında, senaryo gereği 4 katlı okul binasının depremden etkilendiği varsayılırken, bina içerisinde yaralandığı varsayılan öğrenciler de AFAD görevlileri tarafından kurtarıldıktan sonra 112 Acil Servis Ekipleri tarafından müdahaleler gerçekleştirildi. 

AFAD tarafından, daha sonra merdivenleri çöktüğü varsayılan okul binasının 3.katından maket yaralı camdan aşağı halatlarla sarkıtılarak indirilebildi. Tatbikatın son bölümünde ise AFAD görevlileri bu kez, merdivenleri olmadığı varsayılan depremde hasar görmüş binanın 3.katından halatla aşağı inme çalışmasına geçti. AFAD’ın 2 görevlisi kendilerine bağladıkları halatlarla inmeye hazırlandığı esnada, görevlilerden biri beklenmedik şekilde bir anda yere düştü.

Tatbikat sandılar ama...

Kazayı tatbikatın parçası sananlar oldu

Durumun tatbikatın bir parçası olduğunu sananlar olsa da daha sonra görevlinin gerçekten kaza geçirdiği anlaşıldı. Olayın anlaşılması sonrasında 112 Acil Servis Ekipleri daha önce 4 kez temsili şekilde yaralıya müdahale ettikleri okulda bu kez gerçek bir yaralanma ile karşılaştı.

AFAD görevlisi arkadaşları ve sağlık ekipleri tarafından sedyeye alındıktan sonra ambulansla hastaneye sevk edilen görevlinin tedavi altına alındığı öğrenildi. Yaralı AFAD görevlisinin hayati tehlikesinin bulunmadığı ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Tatbikat sandılar ama...

DSİ 22. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin Giresun Aksu Vadisi’nde gerçekleştirdiği taşkın tatbikatında heyecan dolu anlar yaşandı.

 Ülkemizin en çok yağış alan bölgesi olan Doğu Karadeniz’de, zaman zaman yağan aşırı yağışlar, ani taşkınlara neden olmakta, bununla birlikte ortaya olumsuz durumlar çıkabilmektedir. Yaşanan bu ani taşkınlara hızlı bir şekilde müdahale etmek maksadıyla, Devlet Su İşleri 22. Bölge Müdürlüğü tarafından, Giresun Aksu Vadisi’nde bir tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikata DSİ 22.Bölge Müdürlüğü afet ekibinin yanı sıra, AFAD personelleri de katıldı. MOTOPOMPLAR İLE SU TAHLİYESİ YAPILDI Taşkın ihbarının alınması ile müdahale ekipleri ve iş makinaları, süratle organize olarak taşkın mahalline intikal ettiler. Akabinde yaratılan suni taşkın, iş makinaları ile önlenmeye çalışılırken, köprü ve menfezleri tıkayan ağaç ve kütükler de dereden çıkartıldı.  Öte yandan motopomplar ile su tahliyesi yapılırken, teknik ekipler ise taşkın ile ilgili ölçümler ve taşkının seyri ile ilgili etüt çalışmaları yaptılar. Yaklaşık 6 saat süren ve mobil taşkın koordinasyon merkezi aracının da aktif olarak kullanıldığı tatbikat, başarılı bir şekilde sona erdi. Taşkın Tatbikatı Koordinatörü, DSİ 22. Bölge Müdürü V. Dr. Emre AKÇALI, Tatbikata katılan tüm personellere, gayretlerinden ötürü teşekkür etti.

Bucak'ta kurtarma ve ilk yardım tatbikatı

Burdur'un Bucak ilçesindeki Emin Gülmez Ortaokulu'nda kurtarma ve ilk yardım tatbikatı yapıldı.

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri tarafından Bucak Emin Gülmez Ortaokulu'nda düzenlenen kurtarma tatbikatı ve ilk yardım eğitimi kapsamında, siren sesiyle birlikte öğrenciler hızlı bir şekilde binayı boşalttı. Ardından okul bahçesinde UMKE ekipleri senaryo gereği bina içinden çıkamayan bir öğrenciyi sedyeyle güvenli şekilde tahliye etti. Okulun boşaltılması, yaralıların sedyeyle dışarıya tahliyesinden sonra okul bahçesinde UMKE ekipleri tarafından öğrencilere kaza, yaralanma, boğaza yabancı cisim kaçması gibi durumlarda nasıl acil müdahale yapılabileceği hakkında bilgi verildi ve uygulama yapıldı.

Tatbikat sonrası öğrencilere UMKE hakkında bilgiler verilip, ne iş yaptığını anlatılırken, öğrencilerden Fatmanaz Uyanık, babasının önceki gün Suriye'ye sağlık görevlisi olarak giden ekipte olduğunu söyledi. Bunun üzerine UMKE görevlisi, Fatma Naz Uyanık'ı yanına çağarak duygularını sordu. Fatma Naz Uyanık, Babama çok teşekkür ediyorum Suriye'ye gittiği için ve onlara yardım ettiği için. Gurur duyuyorum dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER