ÜRETİCİLER VE AKADEMİSYENLER AGROEKOLOJİ İÇİN EFES SELÇUK’TA BULUŞTU

Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde “Düşük Maliyetli Doğa Dostu Yöntemlerle Verimli Üretimin Yolları” Paneli düzenlendi. Efes Selçuk Belediyesi ile Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi arasında “Yerel Tarımı- Selçuk Tarımını ve Çiftçisini Güçlendirme Çalışmaları İş Birliği Protokolü"nün de imzalandığı etkinliğe katımın yoğun oldu. İmzalanan protokol, bir belediye ile TMMOB ZMO arasında, çiftçiler ve tarım ekonomisinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ilk bütünsel iş birliği protokolü oldu.

Yurt 14.01.2022, 14:43
ÜRETİCİLER VE AKADEMİSYENLER AGROEKOLOJİ İÇİN EFES SELÇUK’TA BULUŞTU

Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde “Düşük Maliyetli Doğa Dostu Yöntemlerle Verimli Üretimin Yolları” Paneli düzenlendi. Efes Selçuk Belediyesi ile Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi arasında “Yerel Tarımı- Selçuk Tarımını ve Çiftçisini Güçlendirme Çalışmaları İş Birliği Protokolü"nün de imzalandığı etkinliğe katımın yoğun oldu. İmzalanan protokol, bir belediye ile TMMOB ZMO arasında, çiftçiler ve tarım ekonomisinin güçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ilk bütünsel iş birliği protokolü oldu.

Tarımda girdi fiyatlarının artması sebebiyle üreticilerin yaşadığı sorunlara düşük maliyetli, doğa dostu çözümlerle üretimde verimi arttıracak yöntemlerin anlatıldığı panele, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Hakan Çakıcı’nın yanısıra konuşmacı olarak da Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Ziraat Mühendisi Mehmet Pakkaner ve üretici Ogün Acar katıldı.

"TEMİZ TOPRAĞA, TEMİZ SUYA İHTİYACIMIZ VAR"

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, protokol imzalanmadan önce yaptığı konuşmada, Efes Tarlası Yaşam Köyü ve tarımsal üretimin önemine değinerek, “Geldiğimiz noktada toprak çok hor kullanılan, su çok hor kullanılan bir ana madde haline geldi. Doğru üretimin sağlanabilmesi için temiz toprağa, iyi toprağa ve iyi suya ihtiyacımız var. Küçük Menderes Havzası’nın en sonunda, yarım adanın da en güneyinde olan ilçemizde toprağımız çok verimli ancak kabul etmek lazım ki, bu değişen dünya ne yazık ki toprağımızın kalitesinden aldı. Aynı zamanda suyumuzu da kirletti. Biz Toprak Okulu diye başladık. Toprak Okulu’nu Köy Enstitülerinden ilham alarak başlattık. 10 Ocak Haftası Tarımsal Eğitiminin 176. Yıldönümünde Toprak Okulu’nda sizi ağırlamak ve bu protokolün bugüne nasip olması bizim için çok büyük bir şeref” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Hakan Çakıcı da “Şu anda Türkiye’de tarımın geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. İklim sorunlarımız var. Çevre sorunlarımız var. Tarımsal girdilerin artması nedeniyle üreticilerimizin sorunları var. Bu sorunlar için merkezi üretimlerden yeni tarım politikaları üretmelerini bekliyoruz. Biz yerelde de güzel projelerle üretimi çiftçiyi desteklemek istiyoruz. Bu anlamda bu protokolün hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

"EFES TARLASI YAŞAM KÖYÜ BİR MODEL"

Panele katılmak için Efes Tarlası Yaşam Köyü’nde bulunan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez daha önce Efes Tarlası Yaşam Köyü’nün açılışına geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu proje Köy Enstitüleri mantığıyla yaşama geçirilecek ve uygulamanın doğrudan alana yansıyacağı, küçük aile işletmeciliğinin destekleneceği doğal üretiminin ortaya çıkacağı bir model. Onu üreticilerle alana yayıyorsunuz. Şimdi imzalanan protokol de belediyemize, odamıza, ülkemize ve Selçuk halkına hayırlı olsun. Bizim odamızın savunduğu tarım politikalarının temeli Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı  tam bağımsızlık ilkesine dayalı bir tarım politikası.  Bu merkezi kurdunuz. Oda olarak teşekkür ediyoruz. Bizler de her türlü işbirliğinde sizlerle birlikte olacağız.” 

Efes Selçuk’taki tarımsal üretim ve üreticilerin desteklenmesi adına önem taşıyan protokolün imzalanmasının ardından  “Düşük Maliyetli Doğa Dostu Yöntemlerle Verimli Üretim Yolları” konulu panel, Dr. Zerrin Çelik’in moderatörlüğünde başladı.

Tarım Ekonomisti Prof. Dr. Tayfun Özkaya, tarım sektörünün içinde bulunduğu sıkışmada üreticinin girdi fiyatları ile geliri arasındaki farkın giderek açıldığına dikkat çekerek, “Bu bir kriz durumu. Bu kriz anları aynı zamanda bir dönüşüm için uyarıdır” dedi.

"TARIM KRİZİNE ÇÖZÜM AGROEKOLOJİK TARIM"

Dünya genelinde uygulanan endüstriyel tarım yönteminin doğaya ve toprağa verdiği zarara dikkat çeken Özkaya, “Bu krizden çıkabilmemizin yolu endüstriyel tarımdan vazgeçmek. Biz kimyasal gübrelerden, tarım ilaçlarından, dışardan alınan tohumlardan vazgeçmedikçe, toprağı bu kadar işledikçe bu krizden kurtuluş yok. Bizim Agroekolojik tarıma geçmemiz lazım” diye konuştu.

Agroekolojinin bir tarım tekniği olmasın yanı sıra eşitlikçi bir hareket olduğunun altını çizen Özkaya, “Agreokolojik tarım yöntemleri olarak tarım ilaçları yerine ev yapımı ilaçlar, kimyasal gübre yerine hayvan gübresi, kırmızı solucan gübresi, komposto, baklagil ekmek, toprak işleme yerine pulluksuz tarım ve azaltılmış toprak işleme, tarım sigortası ve risklere karşı ürün çeşitlendirme yöntemlerini sayabiliriz” dedi.

Agroekolojinin, ekolojiyi kullanarak tarım yapmak anlamına geldiği ve halkın bilgisine dayandığını belirten Özkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu hareketin amacı üreticinin ve tüketicinin bağımsızlaşması ve dayanıklılık. Eğer bir çiftçi Agroekolojik tarım yaparsa dayanıklılık kazanacak. Şöyle ki bu tarımla esas amaç dış girdilerden kurtulmak yani bütün girdiler tarımın içinden olursa maliyetler aşağı iner.” 

"KOMPOST GÜBRE TOPRAĞI KORUYOR"

Panelin ikinci konuşmacısı olan Ziraat Mühendisi Mehmet Pakkaner, kompost gübre kullanımının artmasının toprağın yapısını korumak ve girdi maliyetlerini düşürmek açısından önemine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

“Toprağı canlı tutmadığımız sürece bizim sistemi düzeltme şansımız yok. Eskiden verimlilik daha fazlaydı. Biz kendi seçimimizi yaptık. Nakliyeye daha dayanıklı ürünler istedik. Bunlarla beraber verimliliğin artmasını istedik. Biz beklentilerimizi düşürürsek bizim alacağımız, elde edeceğimiz ekonomik girdilerimizi minimalize edeceğimiz problemsiz besinlerimiz olur. Eğer bitki beslemeyi doğru yaparsak bitki strese girmeyecek. Kendi bariyerini oluşturacak. Çevredeki hastalık ve zararlılar saldıramayacak. Doğru besleme ile toprak canlılığını artırırsak bizim üretimde birçok sorunumuz kalmayacak. Kompost gübre kullanırsanız toprağın parçalandığında su kaybetmesine sebep olan yapısını düzeltirsiniz. Anız yakmazsanız organik maddeyi korursunuz. Toprak organik maddesini yüzde 1 arttırırsanız, 1 dekarda 30 ton su tutarsınız.” 

ÜRETİCİ OGÜN ACAR DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

Bir üretici olarak panelde doğal, düşük maliyetli ve verimli üretim konusunda deneyimleri paylaşan Ogün Acar, üreticilik serüvenine toprak analizi yaptırarak başladığını belirterek, “Analiz sonucunda bana sürekli toprağa bir şeyler atmaya yönelik bir sonuç verdiler. Bu sonuçlara ve köylülerden edindiğim bilgilere göre bunları satın almak ve atmak için iş gücü, makine kullanmak yerine hiçbir gübre kullanmayarak işe başladım. Çünkü atılması istenen şeyleri ben cebimden finanse etmeye başladığım zaman ben cebimden harcamaya devam edeceğim. Biraz daha araştırmaya başlayınca endüstriyel sistemin önümüze koyduğu ürünlerle kendi sistemini finanse etmeye devam ediyor. Biz onlar için daha fazlasını vermeye devam eden figüranlarız” diye konuştu.

Zeytinliğinde yaptığı çalışmaları anlatan Acar, “Bugün geldiğimiz noktada kendi çiftlik gübremizi kullanıyorum. Çiftlik gübremizi traktör olmadan kendim taşıyorum. Toprağı sürmemem gerektiğini de öğrendim. Çünkü siz doğayı kendi haline bırakırsanız bir parça desteklerseniz bunun endüstriyel düzenin elinden çıkacak bütün çözümlerden daha iyi olacağına inanıyorum. Toprağı sürmemeye karar verdim. Çünkü toprağı sürme suretiyle toprağın altında bulunan canlılara zarar veriyoruz” dedi.

Üreticilerin bir arada durarak, dayanışma ile çalışarak da girdi maliyetlerini düşebileceğini belirten Acar, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Üreticiler olarak hepimizin her şeyin en iyisini hak ettiğimizi düşünüp, eğitimin de yalnızca doktor ve mühendis olmak için gereken bir şey olduğu bakış açısından kurtulursak ortaklaşa yaptığımız tarımla birçok şeyin iyisine sahip olabileceğimize inanıyorum. Ve buna layık olduğumuzu düşünüyorum.” 

Panelin ardından, Efes Selçuk Belediyesi’nin Efes Tarlası’nda doğa dostu yöntemlerle üretilen ıspanaklar katılımcılara hediye edildi.

 

 

 

 

banner257
Yorumlar (0)
4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@