SEÇER: “ENGELSİZ BİR KENT YARATMAMIZ LAZIM”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde Mersin’de özel gereksinimli yurttaşlar için engeller bir bir kaldırılıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ÇİMSA A.Ş. iş birliğiyle her yıl geleneksel hale gelen “Akülü Araç Dağıtım Töreni” gerçekleştirildi. Törende, 67 özel gereksinimli yurttaşa akülü araçları teslim edildi. Özel gereksinimli yurttaşlara sosyal aktivite alanı olarak hazırlanan ve modern bir sosyal donatı tesisi olan ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılışı da yapıldı. İki törene de katılan Başkan Seçer, “Engelsiz bir kent yaratmamız lazım” dedi.

Yurt 03.06.2021, 12:53
SEÇER: “ENGELSİZ BİR KENT YARATMAMIZ LAZIM”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde Mersin’de özel gereksinimli yurttaşlar için engeller bir bir kaldırılıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ÇİMSA A.Ş. iş birliğiyle her yıl geleneksel hale gelen “Akülü Araç Dağıtım Töreni” gerçekleştirildi. Törende, 67 özel gereksinimli yurttaşa akülü araçları teslim edildi. Özel gereksinimli yurttaşlara sosyal aktivite alanı olarak hazırlanan ve modern bir sosyal donatı tesisi olan ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılışı da yapıldı. İki törene de katılan Başkan Seçer, “Engelsiz bir kent yaratmamız lazım” dedi.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ YURTTAŞLAR AKÜLÜ ARAÇLARINA KAVUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ÇİMSA A.Ş. iş birliği ile bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen ‘Akülü Araç Dağıtım Töreni’nde 67 akülü araç ihtiyaç sahibi özel gereksinimli yurttaşlara dağıtıldı. Bu yılki araçların 40’ı ÇİMSA, 27’si ise iş insanı Şerif Yahşi tarafından karşılandı. Araçlar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ÇİMSA A.Ş. Mersin Fabrika Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç ve iş insanı Şerif Yahşi tarafından özel gereksinimli yurttaşlara teslim edildi. Törene, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, bürokratları ve daire başkanları katıldı.

“AŞIYA ULAŞMADA BELEDİYE OLARAK EMRİNİZE AMADEYİZ”

Başkan Seçer törende yaptığı konuşmada, pandemi sürecinin aşılıp normalleşmeye dönülmesinde aşının önemli bir rolü bulunduğunu belirterek, “Güçlü ülkeyiz. Aşıyı temin edip ki temin edildiği söylendi. Aşı programını doğru, makul, zamanında, etkin yapıp tüm yurttaşlarımızı aşılama görevi kalıyor. Umut ediyorum Sağlık Bakanlığı nezdinde bu çalışmalar yürütülüyor, başarıyla sonuçlanır ve bu illetten hep birlikte kurtuluruz. Herkes işine, gücüne, rızkına döner. Tabi bu süreçte en çok risk altında olan grupların başında özel vatandaşlarımız geliyor. Sizler geliyorsunuz. Yaşlanmış yurttaşlarımız geliyor. Aşılama sürecinde sizlere de öncelik verilmesi ve bunun da süratle yerine getirilmesi gerekiyor. Bizler de aşıya ulaşmada, lojistikte emrinize amadeyiz belediye olarak” dedi.

BAŞKAN SEÇER, HAYIRSEVER VATANDAŞLARA AKÜLÜ ARAÇ DESTEĞİ İÇİN ÇAĞRI YAPTI

ÇİMSA A.Ş. iş birliği ile geleneksel hale gelen akülü araç dağıtımlarına değinen Başkan Seçer, yönetime geldiğinden bu yana ÇİMSA ile üçüncü kez dağıtım gerçekleştirdiklerini söyledi. 2019’da 30, 2020’de 50, bu yıl da 67 akülü araç dağıttıklarını ifade eden Seçer, “Buradan hayırsever yurttaşlarımıza bir mesajımız olsun. Bu özel insanlarımızın akülü araç ihtiyacına sizler de katkı sunabilirsiniz. Onların da katkısı bizler için önemli. Umut ediyorum gelecek günlerde bu rakamı çok daha fazla sayıya eriştirebiliriz. Zira bizden talep çok. Baktığınız zaman rakamlara özel insanımızın sayısı Türkiye’de yaklaşık yüzde 13’lük nüfusa tekabül ediyor. Mersin’de de bu oran buna yakın. 100 binin üzerinde yurttaşımız bizim özel insanımız. Bizim bir anlamda devlet olarak onların sorumluluğunu yüklendiğimiz yurttaşlarımız. Onların dertlerine de çare olmuş oluruz. Biz bu konuda da zaten veri tabanı oluşturmaya çalışıyoruz. Kayıt altına alıyoruz. Şu anda 43 binin üzerinde kayıt gerçekleştirildi” dedi.

Göreve geldikleri günden bu yana özel gereksinimli bireyler başta olmak üzere yaş almış vatandaşlar ve ihtiyaç sahibi insanlara sundukları destek hizmetlerini anlatan Başkan Seçer, “Emin olun belediyemizin bütçesi içerisinde imkanımız şudur, sadece şu kadar ayıralım değil. Yapabileceğimiz bu tarz hizmetlerin en azamisine kadar biz bunları çıkartıyoruz” dedi.

“YENİ ŞARJ İSTASYONLARIMIZ DA HİZMETE GİRDİ”

Akülü araç şarj istasyonu sayısının artırıldığını dile getiren Başkan Seçer, “Bugün de 67 yurttaşımıza akülü araç dağıtacağımızı düşünürseniz her geçen gün bu şarj istasyonlarına ihtiyaç artacak. Bizim de görevimiz bu ihtiyaçlara cevap vermek, sayılarını artırmak. Tarsus 75. Yıl Parkı, Tarsus Otogar, Silifke Göksu Kurtuluş Parkı, Erdemli Devlet Hastanesi, Mersin Tren Garı, Özgecan Aslan Meydanı, Taş Bina önü, Mersin Otogarı,  Forum AVM bölgesi ve Marina AVM bölgesinde yeni şarj istasyonlarımız da hizmete girdi. Genel anlamda kentte sizlere karşı yaşamı kolaylaştırmamız lazım. Çok klasik bir tabirle engelsiz bir kent yaratmamız lazım. Yolda, ulaşımda, herhangi bir kamu alanında, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin bulunduğu büyük gösteri merkezlerinde, okullarda, aklınıza gelen insan yaşamına dair bütün alanlarda sizlerin yaşamını kolaylaştırmak durumundayız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, ÇİMSA A.Ş. Mersin Fabrika Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç ve hayırsever iş insanı Şerif Yahşi ile birlikte salonda bulunan özel gereksinimli yurttaşlardan Birsel Ak, Miyase Kaya ve Nazlı Teker’e temsili olarak akülü araçlarını teslim etti. ÇİMSA A.Ş. Mersin Fabrika Müdürü Mehmet Emin Kalınağaç, “Bugün burada ÇİMSA olarak engellilerin toplumsal hayata katılmaları ve eşit fırsatlara sahip olabilmeleri adına katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile 2015 yılında başlattığımız ve geleneksel hale getirdiğimiz iş birliğimize bu yıl da devam etmenin bir kez daha gururunu yaşıyoruz” dedi.

“ALLAH SİZİN GİBİ İNSANLARI BİZİM BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN”

Özel gereksinimli bireylerden Birsel Ak, kendisine teslim edilen akülü araç için teşekkürlerini dile getirerek, “Bu akülü araç sayesinde hayatımız biraz daha kolay olacak. Tek başımıza, bir başkasının yardımı olmadan hayatımızı idame edeceğiz. Hepinize çok teşekkür ederim” dedi. Miyase Kaya ise “Öncelikle Sayın Başkanım sizi çok seviyorum. Hayatımızı kolaylaştırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Bize yardımcı olan kardeşlerime ömür boyu sağlıklı, mutlu, huzurlu, güzellik dolu günler nasip etsin Allah’ım. Bizim zor hayatımızı kolaylaştırdığınız için Allah sizin gibi insanları bizim başımızdan eksik etmesin” diye konuştu.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ YURTTAŞLARIN PARKI: ENGELSİZ YAŞAM PARKI

Akülü araç dağıtım töreninin ardından çok yönlü aktivite alanları ile özel gereksinimli yurttaşlara nefes aldıracak olan ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nın açılışı da yapıldı. Açılışta Başkan Seçer’e Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da eşlik etti. Yenişehir Belediyesi tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi yapılan park alanı, modern aktivite alanları ile donatılarak özel gereksinimli bireylere uygun hale getirildi. 4 merkez ilçeden ulaşımın kolaylıkla sağlanabileceği Yenişehir ilçesi Menteş Mahallesi’ndeki ‘Engelsiz Yaşam Parkı’nda 2 adet bocce sahası, 2 adet çocuk oyun parkı, üstü kapalı yüzme havuzu, fitness ve dans salonu ile survivor parkuru bulunuyor.

“ÖZEL ÇOCUKLARIMIZIN HUZURLA, GÜVENLE GELEBİLECEKLERİ BİR MEKAN HALİNE GELDİ”

Başkan Seçer, Engelliler Haftası’nda gerçekleştirmek istedikleri akülü araç dağıtımı ve park açılışını tam kapanma nedeniyle ertelediklerini belirterek, “Uzun süredir buranın çalışmaları devam ediyordu. Pandeminin araya girmesi belki biraz aksamalara neden oldu ama çok zarif, çok şık, işlevsel, kullanışlı, özel çocuklarımızın, bireylerimizin, annelerinin, babalarının, ailelerinin, huzurla, güvenle gelebilecekleri bir mekan haline geldi” dedi.

“BİZ HİZMETE DOYMUYORUZ, BU HİZMETLERİMİZİ DE SÜRDÜRECEĞİZ”

Sosyal belediyecilik anlayışıyla özel gereksinimli yurttaşlara yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Seçer, devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bütün özel yurttaşlarımız için hem Yenişehir Belediyemiz, hem Mezitli Belediyemiz, hem Tarsus Belediyemiz, hem de Türkiye'nin muhtelif yerlerinde bizim dışımızda 10 Büyükşehir Belediyesi ve 10 il Belediyesi, onların yanında ilçe belediyelerimiz bu alanda çok önemli, çok özel uygulamalar yapıyor. İşte bu, sosyal belediyecilik anlayışı. Bize yakışan, bizim gibi modern, çağdaş, Atatürkçü belediye başkanlarının izlemesi gereken yol. Biz sosyal devlet, sosyal belediyecilik kavramlarını en üste koymuşuz. Biz tüccar değiliz. Belediyeler birer ticarethane değil, hizmet üretme alanları. Biz hizmete doymuyoruz, bu hizmetlerimizi de sürdüreceğiz. Bütün belediyelerimizle, başkanlarımızla beraber gecemizi gündüzümüze katacağız, bu millete layık olmaya, onların derdine derman olmaya, onlarla hemhal olmaya, onlarla abi-kardeş olmaya devam edeceğiz. Hiçbir engel bizi durduramayacak. Ama burada çok önemli bir şey söyleyeceğim. Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerde, uygulamalarda pandemi süreci yaşandı. Aslında çok önemli bu süreçte devlet, sosyal devlet kavramı, devletin olağanüstü koşullarda vatandaşlarına sahip olma politikaları, düşünceleri, öncelikleri çok ön plana çıktı. Burada da belediyemizin, belediyelerimizin farkı görüldü. Mersin'de görüldü, Türkiye'nin her bir köşesinde görüldü. Biz bu hizmetleri, vatandaşlarımızı siyasi görüşlerine göre, bölgelerine, etnik yapılarına, renklerine, mezheplerine göre bir ayrım yapmadan yaptık. Bizim için sizin bu topraklarda yaşayan eşit birer yurttaş olmanız önemli. Biz bu bilgiler, bu düşünceler, bu inançlar ışığında hizmetlerimizi yapmaya devam edeceğiz.”

Pandemi tedbirleri dolayısıyla evden çıkamayan başta özel bireylerin ve yaş almış yurttaşların psikolojik olarak çok etkilendiklerini ve büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Başkan Seçer, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi bünyesinde Görüntülü Destek Hattı ile özel bireylere destek verdiklerini söyledi. Seçer, özel bireylerin Alo 185’i arayıp her türlü talep, şikayet ve isteklerini iletebileceklerine değinerek, “Hani ‘kimin belediyede torpili var? Kim bizim torpilimiz? Kim bizim dayımız? Kim bizim adamımız?’ dediğiniz noktada sizin dayınız, adamınız, işinizi takip edecek olan Alo 185. Onu kullanmaya başlayın. Benim ne demek istediğimi anlayacaksınız. Oradaki bütün çağrılar benim önüme düşüyor. Aksayan, giderilmemiş bir şikayetinizi belirtmişsiniz, haftalık raporlarda ben onları görüyorum. Bundan yana endişeniz olmasın. Her türlü ihtiyacınızı, artık belediye ile olan ilişkilerinizi oradan sürdürebileceksiniz” diye konuştu.

Çevre dostu CNG’li sarı limonların da özel gereksinimli yurttaşlara ulaşımda daha rahat olanaklar sunduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Eski birçok araçta da engelli rampası vardı ama bu araçların farklı bir özelliği var. Şoför, yolcuların inip bindiği sağ bölümü 20 santim bir mesafede otobüsü yatırabiliyor. Oradan özel bireylerimiz, yaş almış yurttaşlarımız, rahatsızlığı olan yurttaşlarımız bu toplu taşıma araçlarımıza rahatlıkla binebiliyor. Ayrıca engelli butonu, emniyet kemeri ve engelli tutamaçları bu yeni otobüslerimizde bulunuyor” dedi.

Seçer, özel bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için çalıştıklarını ifade ederek, “Yeni yaptığımız yollarda, kaldırımlarda mutlaka hissedilebilir karolar döşüyoruz. Mutlaka engelli rampaları yapıyoruz. Bu ve bunun gibi çalışmalarla kentin fiziki koşullarını siz değerli vatandaşlarımızın, özel bireylerimizin rahatça kullanacağı bir seviyeye getiriyoruz. Yine Denizkızı şirketimizin işlettiği plajlarımız var. Orada engelsiz plajlarımız da var. Susanoğlu, Kızkalesi ve Yemişkumu’nda. Bunlar dışındaki 6 plajda da bunu gerçekleştireceğiz. Özel bireylerimiz için rampalar var. Deniz keyfi sürmek isteyen yurttaşlarımız bu plajlarımızdan rahatlıkla faydalanabilirler” dedi.

Başkan Seçer, özel gereksinimli yurttaşlar için büyük özenle hazırlanan ‘Engelsiz Yaşam Parkı’nın Yenişehir Belediyesi’nden kendilerine tahsis edildiğini, parktaki tüm çalışmaların özel bireylerin talepleri çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

BAŞKAN SEÇER, ‘ENGELSİZ YAŞAM PARKI’NDA YAPILACAK SOSYAL AKTİVİTELERİ ANLATTI

Parkın sosyal aktivite alanları hakkında da Başkan Seçer, “Burası 4 bin 250 metrekare. Mevki olarak da 4 merkez ilçemizden rahatlıkla ulaşılabilecek bir yer. Özel bireylerimiz sosyal aktivite alanlarının geniş olması sebebiyle de çok rahat, çok güvenli bir şekilde burada vakit geçirme imkânına sahip olacaklar. Burada tabi ki uzman eğitimcilerimizin eşliğinde de hem bireysel hem de grup aktivitelerini çok daha rahat yapacaklar. Çok keyifli, çok eğlenceli vakit geçirmiş olacaklar. Burada sportif faaliyetler var. Şu ana kadar da 46 öğrencimizin müracaatı olmuş. Beden eğitimi öğretmenlerimiz burada bu hizmeti çocuklarımıza verecekler. Günlük bedensel egzersiz çalışmaları yaptıracaklar. Fitness seansları düzenleyecekler. Çocuklarımız bu hizmetleri öğretmenlerimiz eşliğinde alacak” dedi.

Parkta gelişim oyun terapisi, terapi amaçlı yaz ve kış kullanılabilecek ısıtmalı yüzme havuzu, bocce alanı, el sanatları atölyesi, dans kursu, satranç kursu gibi farklı aktivitelerin bulunduğuna değinen Seçer, “Her şey sizler için. Her şey güzel insanlarımız için. Memleketimiz için. Yorulmayacağız. Yorulmuyoruz da.  Çünkü enerjimiz çok yüksek. Çünkü hizmet yapmak istiyoruz. Daha fazlasını yapacağız hiç merak etmeyin. Bu bir bayrak yarışı. Demokrasi öyle bir şey. Hiç kimse Hint kumaşı değil, Bursa kumaşı değil. Hiçbir ayrım yok, hepinizi seviyoruz. Kalbimizde hissediyoruz rahat olun” dedi.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mürsel Çiftçi, “Başarı tek değil, bir bütündür. Vahap Seçer Başkanımla beraber kadrosuna ayrı ayrı teşekkür ederim. Her bir engel bir telefonla erişilebilir duruma geliyor. Ben şahsım ve meclisim adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Engelli arkadaşlarımla beraber bir bütün olarak Mersin’de 150 bin engellinin kalben sizlerle beraber olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

ÖZYİĞİT: “PIRIL PIRIL BİR ŞEKİLDE ÇOCUKLARIMIZIN HİZMETİNE SUNULMUŞ BİR TESİS”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de yaptığı konuşmada, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımızla yaptığımız bir görüşmenin sonunda buranın tahsisini Büyükşehirimize yaptık. Büyükşehir Belediyemiz de burayı gerçekten pırıl pırıl hale getirmiş. ‘İyi ki böyle bir şey yapmışız’ dedim kendi kendime. Şu anda pırıl pırıl bir şekilde çocuklarımızın, gençlerimizin hizmetine sunulmuş bir tesis. Hayırlı, uğurlu olsun diyorum” dedi.

TARHAN: “TOPLUMUN HER KESİMİNE ULAŞMAK ZORUNDAYIZ”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da yaptığı konuşmada, “Bizler sosyal demokrat belediyeler olarak toplumun her kesimini kucaklamak durumundayız ve her kesimine de ulaşmak zorundayız. Ama dezavantajlı kesimlere ulaşmak ve onların sorunlarını çözmek kuşkusuz daha zor tabi ki. İhmal edilmiştir yıllarca. Demin Büyükşehir Belediye Başkanımız dolaşırken dedi ki ‘Yorgunluğumuz bitti değil mi?’. Gerçekten öyle oluyor” ifadelerine yer verdi.

AKTAY: “ENGELSİZ YAŞAM PARKIMIZIN MERSİN’E HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM”

Son olarak parkın Mersin’e hayırlı olması dilekleri ile kısa bir konuşma yapan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, “Engelli bireyler bu kentin ayrılmaz bir parçasıdırlar ve kentsel hayata eşit olarak katılma hakkına sonuna kadar sahiptirler. Mersin Büyükşehir Belediyesi işte bu yaklaşımla herkes için engelsiz bir yaşam kurmak hedefi ile çalışıyor. Engelsiz Yaşam Parkı da bu anlayışla gerçekleştirilen öncü ve önemli hizmetlerden sadece biridir” dedi.

banner257
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@