SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, Doğu Anadolu bölgesindeki illeri batı bölgesindeki illere bağlayan Uluslararası E-88 Karayolunun Yozgat’tan geçen kesimlerinin artık yoğunlaşan trafiği taşıyamadığını, bu nedenle sık sık trafik kazalarının olduğunu hatırlatarak, biran öce çevre yolunun yapılması gerektiğini söyledi.

Doğu Anadolu bölgesindeki illeri batı bölgesindeki illere bağlayan Uluslararası E-88 kara yolunun Yozgat’tan geçen yaklaşık 300 kilometrelik kesiminde son yıllarda trafik yoğunluğu daha da arttı. Artan trafiği taşıyamaz hale gelen yolda trafik kazalarında da artış oldu. Yolun belirli kesimlerinde başlatılan çalışmaların bir türlü bitirilemediği, trafik yoğunluğunun azaltılabilmesi için çevre yolunun yapılmasının zorunlu hale geldiği belirtildi.

Uluslararası E-88 kara yolu, Yozgat il merkezi ile birlikte, Yerköy, Sorgun, Saraykent, Akdağmadeni ilçe merkezlerinden geçiyor. Kara yolu hem Doğu-Batı istikametinde seyreden taşıtların hem de şehir içi trafiğin yükünü taşıyor. Bölgede özellikle maddi hasarlı kazaların fazlalığı dikkat çekiyor. Yozgat il merkezini ortadan ikiye bölen kara yolunun şehir merkezinde bulunan 5 ayrı kavşakta da sık sık trafik kazaları meydana geliyor. Kavşaklarda düzenleme yapılması gerektiği kaydedildi.

ÇEVRE YOLU ŞART

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, Yozgat şehir merkezinden geçen kara yolunun artık trafiği taşıyamaz hale geldiğni belirterek, şöyle konuştu:

“Çevre yolu şart, Yozgat’ımız artık taşımıyor bu trafiği. Tırdır, kamyondur, döver biçerdir, treylerdir, iş makinası, taksi, dolmuşu bu yol taşımıyor artık. Kesinlikle ve kesinlikle çevre yolu şart, bu memlekete... Önce çevre yolu olmadığı için trafik sıkışıyor. Dörtlü kavşaklar olduğu için bekleme süreleri uzun oluyor. Vatandaş sıkılıyor. Sağa dönüş serbest olması lazım total kavşağında. Ankara istikametinden gelirken Cemil Çiçek Bulvarı'na doğru lambada beklenilmemesi lazım, öyle bir düzenleme yapılması lazım, sağa dönüş serbest olması lazım. Zaten yol dar, iki şeritli. Buralar yapılırken üç şerit, dört şerit olsaydı bu sıkıntılar olmazdı. Esentepe kavşağımızda, Esentepe'deki üst geçidin olduğu yerde de çok kaza oluyor, yoğun kaza oluyor. Şehir içinden geçen yolun; duraklar, lambalar, cepler, yeniden dizayn edilmesi lazım, belediyemiz ve kara yolları tarafından. Gençlik Spor Kavşağı'nda sağa dönüş serbest, yukarı doğru. Bununki gibi bir şey olması lazım aşağı kavşakta da, yukarı kavşakta da... Buralar böyle düzenlenmesi lazım. Bir de lambaların süreleri çok uzun yanıyor, bunlar da düzenlenmesi lazım.”

“KAZA YAPMADA DA TÜRKİYE'DE ÜÇÜNCÜ SIRAYA GELİYOR”

Oda Başkanı Bakıcı, kara yolunun Yozgat’tan geçen kesiminin trafik kazaları bakımından ‘kara bölge’ olarak belirlenen kesimlerden birisi olduğunu da hatırlatarak, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Türkiye genelinde Çelikli’den Yerköy istikameti kara noktalar arasında. En fazla kaza olayı olan üçüncü yer burası, Çelikli'den Yerköy'e kadar, Yerköy kavşağına kadar. Burası da bir türlü bitirilemedi. Tam manasıyla her şeyiyle kavşağıyla, bariyerleriyle, yaya geçitleriyle bir türlü bitiremedi. Senelerdir uğraşılıyor, hala da eski yol var oralarda ve kaza yapmada da Türkiye'de üçüncü sıraya geliyor. Yeni bir düzenleme yapılması lazım bu yolda. Trafik Komisyonu burada böyle bir karar alırsa kara yolları da bunu yapar diye biliyorum.”