SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ta bu yıl uluslararası düzeyde ikincisi düzenlenen ‘Uluslararası 2. Bozok Film Festivali’ etkinlikleri başladı. Açılış programına katılarak katılımcılarla anılarını, deneyimlerini paylaşan Yeşilçam’ın unutulmaz sanatçıları Perihan Savaş ve Ediz Hun, Filistin’e yönelik saldırıları kınadı. Perihan Savaş, sinema ve telif hakları yasasının bir an önce çıkarılmasını istedi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kültür Merkezi Salonu’nda yapılan ‘Uluslararası 2. Bozok Film Festivali’ başladı. Festivalin açılış programına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteği, Yozgat Valiliği himayesinde Bozok Üniversitesi Rektörlüğü, Oran Kalkınma Ajansı paydaşlığında ve Sinema Okuryazarları Derneği yürütücülüğünde düzenlenen festival etkinliği Cumartesi günü akşam yapılacak kapanış etkinliği ile tamamlanacak. Açılış programı öncesi Yeşilçam’ın usta isimlerinden Perihan Savaş ve Ediz Hun, öğrencilerle söyleşide bir araya geldi.

“VE BEN EDİZ HUN’A AŞIKTIM”

Sinema sanatçısı Perihan Savaş, söyleşide anılarını paylaşırken bir de itirafta bulundu. “Ve ben Ediz Hun’a aşıktım” diyen Perihan Savaş’a Ediz Hun, “O zaman bilseydim hanımı boşar seni alırdım” esprisiyle karşılık verdi. Perihan Savaş, konuşmasına “Ama Ediz Bey’in döneminden sonra geldim ben. Mesela Hülya Koçyiğit ile filmleri olurdu ben o sahneleri izlerken nefret ederdim Hülya Koçyiğit’ten, kıskançlıktan” diye devam etti.

“TELEVİZYON VE SİNEMA KANUNUNUN BİR AN ÖNCE ÇIKMASI GEREKİYOR”

Sanatçılar söyleşi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Perihan Savaş, her ilin her ilçenin bile festivali olması gerektiğine dikkat çekerek, “Çünkü sinemaya, tiyatroya destek ancak bu festivallerle söz konusu olabiliyor. Ben çok memnun oldum, Yozgat'ta Bozok Film Festivali’nde. Bu sene ikincisi yapılıyor, inşallah sonuna kadar gider, inşallah daha uzun yıllar yapılır. Ve gerçekten de bu sene uluslararası da olması çok güzel olmuş” dedi.

“Televizyon ve sinema kanununun bir an önce çıkması gerekiyor” diyen Perihan Savaş, şöyle konuştu:

“Televizyonlarda filmlerimiz oynadığı zaman telif haklarımızı alamıyoruz. Bazen 6 kanal, 7 kanal bizim yapmış olduğumuz işlerimizi, dizileri, filmleri, eski filmlerimizi oynatıyorlar. Ama telif haklarımız yok. Turizm Bakanlığı çok farklı, Kültür Bakanlığı çok farklı, bence Kültür Bakanlığı’nın artık ayrılması gerekiyor. Sinema ve kültür olarak ayrılıp sadece o yöne çalışılması gerekiyor. Turizm Bakanlığı işin içine girdiği zaman biraz arka tarafta kalıyor sinema ve sanat. Bir ülke kendini kendi adetlerini, örflerini ancak sanatıyla anlatabilir. Ancak sanatla diğer ülkelere ulaşabilir. Sanatın ne kadar çok arkasında durulursa o kadar iyi.

Televizyon kanallarının senaryolara karışması, onu öyle yapmayın, hayır böyle yapın. Bu işi bilen kişiler yapsın. Sizler sadece yayınlayın. Ama bu yayınlarken de üçüncü bölümde reyting gelmedi diye bunları kaldırmayın kanallardan. Çünkü o işe başlayan insanlar ‘ah güzel bir işe başlıyoruz’ deyip, borçlanıyorlar. Gidiyorlar, eşya alıyorlar, onu yapıyorlar, bunu yapıyor. Üçüncü bölümde sen bunu kaldırırsan o insan çok zor durumda kalıyor. Biraz da hak yemek diye düşünüyorum. Hani biz şeyiz ya yani. Hak yemekten korkarız. Elhamdülillah Müslümanız. Bu anlamda biraz 13 bölüm, en az 13 bölüm, reyting ne olursa olsun, isterse sıfır olsun ama 13 bölüm insanlar bilmeliler ki bir garantileri var.”

“ARTIK İSRAİL'İN DURMASI GEREKİYOR, BİR DUR DENMESİ GEREKİYOR”

Sanatçı Perihan Savaş, “Daha önce bu soykırımı yaşamış bir millet olarak İsrail'in bu soykırımı başlatmaları ve devam ettirmeleri çok feci bir savaş suçudur bence. Bir an önce durdurulmasını istiyorum. Çocuklar hepimizin çocukları. İnsanlar yalnız çocuklar demeyelim, insanlar ve çocuklar orada çok zor ve çok kötü durumdalar. Artık İsrail'in durması gerekiyor, bir dur denmesi gerekiyor ona. Bir dur. Onun için herkes bütün ülkeler elini taşın altına koymalı bence” dedi.

“İNSAN HER ŞEYDEN EVVEL İNSANI ÖLDÜRÜYORSUNUZ, İNSANI YOK EDİYORSUNUZ”

Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Ediz Hun da Filistin’e yönelik saldırıları şu sözlerle kınadı:

“İsrail Başbakanı'nın ismini vermiyorum, herkes biliyor zaten, bu davranışı kabul edilemez. İnsan her şeyden evvel insanı öldürüyorsunuz, insanı yok ediyorsunuz. İnsanın doğumu için dokuz ay on gün gerekiyor. O insanı bir anda yok ediyorsunuz. Böyle bir şey yapmamaları lazım. Biz Almanların Hitler mezalimini kınıyoruz değil mi? ‘6 milyon Yahudi'yi katletti’ diye. O ölenlerin, o ruhların hürmetine böyle bir katliamı Netanyahu’nun yapmaması lazımdı. Ben kınıyorum. Bu çok yanlış bir şey, onlar masum insanlar, çocuklar, kızlar, gençler. Onların hepsini bombalamak, yok etmek, hastaneyi bombalamak, sonra da başkaları yaptı, Hamas yaptı demek, kimsenin inanacağı sözler değil. Bir an evvel barışın sağlanması, işte Atatürk'ün büyüklüğü orada. ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ bu çok önemli bir şeydir. İnsan çok değerli bir varlıktır. İster Afrikalı olsun, ister Asyalı olsun, ister Türk olsun, ister Musevi olun, insan kıymetli bir varlıktır. Ona kıymet vereceğiz, onu yok etmek değil, yaşatmaya çalışacağız. Onun için şiddetle kınıyorum. Kabul edilir tarafı yok. Ayrıca Amerika'nın tutumunu da kınıyorum.”

FESTİVAL ETKİNLİKLERİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Festivalin açılışında, değerlendirilmeye hak kazanan filmlerden ve Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri Perihan Savaş ve Ediz Hun’un rol aldığı filmlerden kısa kesitlere yer verildi, Yozgat’ı anlatan tanıtım filmi yayınlandı. Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Yeşilçam’ın usta isimlerine plaket ve hediye verdi. Vali Özkan, Bozok Film Festivali’nin ilerleyen senelerde daha geniş çerçevede yapılacağını söyledi.