Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, vakıf üniversitelerindeki yüzde yüz burslu milli sporcu sayısını artıracaklarını açıkladı. Özvar, “Dolayısıyla Türkiye’de bu konuda en iyi altyapıyı sunan, öğrenciyi en iyi teşvik eden, imkanlarını en üst düzeyde öğrencisiyle paylaşan üniversiteleri değerlendireceğiz ve ilk 10’a, 15’e giren üniversiteleri ilan edeceğiz" dedi. 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Kırgızistan’da gerçekleştirilen İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda hem serbest hem grekoromen stilde dünya şampiyonluğu kazanan Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Atalay Demir ve antrenörü Mehmet Naim Dildirim ile Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak’ı makamında ağırladı.

Özvar, milli sporculara vakıf üniversitelerinde ayrılan yüzde 100 burs kontenjanının artırılacağı müjdesini verdi. Kendisinin de eski bir sporcu olduğunu söyleyen Özvar, spora verdikleri önemi anlattı. Özvar, “Milli Sporcular için bizim bir kontenjan çalışmamız oldu. Bu sene onu da ilan edeceğiz. Vakıf üniversitelerindeki yüzde yüz burslu milli sporcu kontenjanında artış sağlayacağız” müjdesini verdi.

Başkan Çolakbayrakdar, “Gençlerimiz, tarımsal üretime yönelecek!” Başkan Çolakbayrakdar, “Gençlerimiz, tarımsal üretime yönelecek!”

Türkiye'de bütün üniversitelerde başlatılan “Spor Dostu Kampüs" projesiyle kampüslerin hem profesyonel sporculara hem de diğer öğrencilere imkanlar sağlayacak şekilde düzenlenmesini ve tüm öğrencilerin sporla buluşmasını istediklerini belirten Özvar, şu açıklamayı yaptı: 

“Dolayısıyla Türkiye’de bu konuda en iyi altyapıyı sunan, öğrenciyi en iyi teşvik eden, imkanlarını en üst düzeyde öğrencisiyle paylaşan üniversiteleri değerlendireceğiz ve ilk 10’a, 15’e giren üniversiteleri ilan edeceğiz. Bu konuda inşallah Gençlik ve Spor Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıklar da bizlere destek sağlamış olacak. Yani biz hem bütün öğrencilerimizin sporla buluşmasını temin etmek, sporu sevdirmek, düzenli yaptırmak ama bir taraftan da profesyonelce sporu yapan öğrencilerimizin de bu imkanlardan daha fazla düzeyde istifade etmesini sağlamak istiyoruz. Bu çok önemli. Üniversitelerimizin sadece bilimle değil aynı zamanda en az onun kadar spor ve sanatla öne çıkması gerekir.”

 

Kaynak: anka