Yerel Yayın Birliği Elazığ Şube Başkanı Ümit Albayrak, yerel medya sektörünün finansal engellerden dolayı ayakta durmakta zorluk çektiğini ifade etti. Albayrak, "Son çıkan internet yasası ile birlikte, artık yerel medya özellikle internet haber siteleri işlevini yerine getiremez hale geldiler. Basın İlan Kurumu'ndan reklam alabilmesi için arkadaşlarımızın bu ağır koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bu da maalesef çok zor” dedi.

Yerel Yayın Birliği Derneği Elazığ Şube Başkanı Ümit Albayrak, yerel medyanın baskı ve finansal sorunlar nedeni ile ayakta durmakta zorlandığını söyledi. İnternet haber sitelerini düzenleyen mevcut yasaların sunduğu şartların  haber sitelerinin ayakta kalmasını zorlaştırdığını ve sektörün büyümesini engellediğini belirten Albayrak, "Yerelde yayın yapan arkadaşlarımız yaptıkları haber karşısında baskı görüyorlar. Finansal olarak zorluklar yaşıyorlar. Eğer bunun önüne geçilmezse yerel medya çok büyük bir çöküşün içine girecek.  Son çıkan internet yasasıyla birlikte artık yerel medya işlerini yerine getiremez hale geldi" dedi.

"MEVCUT YASA YEREL MEDYANIN ÖZGÜRCE ÇALIŞMASINA ENGEL OLUYOR"

Ümit Albayrak şunları söyledi:

"Derneğimiz 1 yıldır faaliyette. Yönetim kurulumuzu oluşturduk, toplantılarımızı yaptık. Sektörümüzün çeşitli sıkıntıları var. Bu sıkıntıların en başında finansal problemler geliyor, ulusalları bir kenara bırakacak olursak yerel medya maalesef güçsüz bir şekilde yayın politikasını devam ettirmeye çalışıyor. Finansal getiri az olduğu için mevcut son çıkan yasada yer alan koşulları maalesef internet haber siteleri yerine getiremiyor. Sigortalı çalışanı, fikir işçisi gibi kavramlar artı site ziyaretçisi trafiği sorunu. Yerel bir medyanın güçlenmesi istiyorsak, yerel medyanın finansal özgürlüğüne katkı sağlamamız gerekiyor. Sigorta şartı, trafik şartı, bunun gibi koşullar maalesef internet haber sitelerinin önündeki engeldir ve kaldırılması gerekiyor. Meclis'imiz şu anda tatilde açıldığı zaman ilgili kişilerin, vekillerimizin komisyonda yer alan kişilerin tekrar gözden geçirmesini rica ediyoruz.  Gerçekten ciddi bir problemdir. Dernek üyelerimiz, basın mensubu arkadaşlarımızın en büyük problemi başında bu geliyor.

"SORUNLARI DİLE GETİREMEYECEKSEK MEDYA KURULUŞU OLMANIN NE ANLAMI VAR?"

İkinci konu ise özgür habercilik olayı. Basın mensubu arkadaşlarımız özel haberini yapıyorlar, sıkıntılarını dile getirmeye çalışıyorlar, yerelde yayın yapan arkadaşlarımız bu konuda çok sıkıntı yaşıyorlar. Örneğin bir kurum veya bir kişiyi haklarının saygı çerçevesinde eleştirdiğimizde dahi tepki alabiliyoruz. Bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Arkadaşlarımız haber yapmaya çalışıyorlar, yerel medyanın gündemini nabzını okurlara aktarmaya çalışıyorlar ama burada sıkıntıyı dile getirmeye çalışıyor. Eğer sıkıntı dile getirilmeyecekse medya kuruluşunun ne anlamı var. O zaman sadece biz basın bülteni yayınlayalım, birkaç  partiyi övelim, vatandaşın sıkıntılarını aktarmayalım. Böyle bir habercilik sistemi yok. Yetkililerden biz illa her şeyi yazalım demiyoruz, bir sınır olacak ama bu sınır da tanınmıyor bize maalesef. Nasıl oluyor; habere gidiyoruz, bir kurumu eleştiriyoruz, şurada yanlış yaptınız diyoruz, adamlar bizi arıyorlar 'bunu neden yazdınız, neden yaptınız' diye soruyorlar. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Eğer bunun önüne geçilmezse yerel medya büyük bir çöküşe gidecek.''

"HABER SİTELERİ BASIN İLAN KURUMU'NUN ŞARTLARINI YERİNE GETİREMİYOR"

Zaten şu an son çıkan internet yasası ile birlikte, artık yerel medya özellikle internet haber siteleri işlevini yerine getiremez hale geldiler. Basın İlan Kurumu'ndan reklam alamıyoruz. Arkadaşlarımızın Basın İlan Kurumu'ndan reklam alabilmesi için arkadaşlarımızın bu ağır koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bu da maalesef çok zor. Mevcut süreçte bakıyoruz, Elazığ için örnek vereceğim; haber sitelerinin tamamı bir araya gelse, Basın İlan Kurumu'nun şartlarını yerine getiremiyor. Maalesef böyle bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. O yüzden bu şartların iyileştirilmesi gerekiyor. Ekonomik özgürlüğün haber siteleri açısından sağlanması gerekiyor. Sansürün kaldırılması gerekiyor. Son olarak bu dolar kuru artışından dolayı internet haber siteleri için yorumluyorum,  hosting, domain fiyatları arttığı için çoğu arkadaşlarımız internet haber sitesini yenilemiyor, yenileme imkanı olmuyor. Bu da büyük bir sorun teşkil ediyor. Türkiye’de internet haberciliğinin, basın kurumunun, medya sektörünün gelişmesini istiyorsak ilk başta ekonomik özgürlüğü sağlamamız gerekiyor ve sansürden vazgeçmemiz gerekiyor."