(MERSİN) - Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Eğriçam Mahallesi’nde yapılacak kent kütüphanesi projesinin temel kazısı çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Özyiğit, projenin aynı zamanda çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir kütüphane, oyuncak müzesi ve kafeteryayı da içinde barındıracağını söyledi. 

Başkan Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Leyla Kürk Kent Kütüphanesi ve Sosyal Tesisleri’nin inşaatını üstlenen iş insanı Mehmet Kürk ile alanda incelemelerde bulundu. Özyiğit, bin 100 metrekareden oluşan kütüphanenin 6 ay içerisinde tamamlanarak hizmete açılacağını açıkladı. 

Özyiğit, incelemesinin ardından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Kentimizin çok önemli bir noktasındayız. Daha önce Eğriçam Mahallemizde yaptığımız Göçmen Balık Pazarı’nın hemen karşısındayız, kentimize muhteşem bir eser kazandırıyoruz. Temel atıldıktan 6 ay sonra büyük kent kütüphanesi hizmete açılmış olacak. Burada sadece kütüphane değil aynı zamanda çocuk kütüphanesi olacak ve bir de oyuncak müzesini değerli sanatçı Sunay Akın ile birlikte oluşturacağız. Şimdiden Mersin ve Yenişehir’imize hayırlı olmasını diliyorum.”  

2020 yılında Bebek Kütüphanesi, 2021 yılında Ülkü Ongun Kütüphanesi ve 2023 yılında da Nuri Ulusu Kütüphanesi’ni kurarak hizmete açtıklarını hatırlatan Abdullah Özyiğit, kentin kültürel altyapısını güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi. 

BASKİ, dere yataklarını temizliyor BASKİ, dere yataklarını temizliyor

Ücretsiz çay ve kahve servisi  

Kütüphanenin içerisinde oluşturulacak çocuk kütüphanesi çocukların erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmasını teşvik edecek ve onların kültürel gelişimine katkıda bulunacak. Ayrıca, bu alanlar çocukların güvenli ve eğitici bir ortamda vakit geçirmelerini sağlayacak. Kütüphane içerisindeki kafeterya, ziyaretçilere rahat bir ortamda sosyalleşme imkanı sunacak. Bu alan, insanların bir araya gelip fikir alışverişinde bulunabileceği, birliktelik ruhunu güçlendiren bir sosyal merkez haline gelecek. 25 yıl boyunca ücretsiz çay ve kahve hizmeti, vatandaşların burayı tercih etmesi için ek bir motivasyon sağlayacak.

Kütüphane, oyuncak müzesiyle de fark yaratacak

Kütüphanede sanatçı Sunay Akın ile iş birliği içinde oluşturulacak oyuncak müzesi, sadece çocuklar için değil, her yaştan vatandaş için kültürel ve sanatsal bir zenginlik sunacak. Müze, ziyaretçilerin oyuncakların tarihini ve kültürel önemini keşfetmelerine de olanak tanıyacak. Kaynak: anka