Yenimahalle Belediyesi, afet bölgesinden ilçeye gelen 300’e yakın depremzede anne ve çocuk için Batıkent Meydan AVM Lamode Düğün Salonu'nda etkinlik düzenledi. 

Yenimahalle Belediyesi, afet bölgesinden ilçeye gelen 300’e yakın depremzede anne ve çocuk için Batıkent Meydan AVM Lamode Düğün Salonu'nda etkinlik düzenledi. 

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından afet bölgesinden Yenimahalle’ye yerleşen ailelerin çocukları için düzenlenen etkinlikte; Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK) öğretmenleri tarafından çocuklara keçe, takı, yüz boyama, resim, ebru sanatı, cam atölyesi gibi branşlarda eğitim verildi. Ressam Hikmet Çetinkaya’nın da çocukları yalnız bırakmadığı günde, Çetinkaya çocukların resim çizmesine yardım etti. Ardından çocuklar, Karagöz ile Hacivat gösterisini izledi. Çocuklar eğlenirken, 20’ye yakın psikolog ve pedagog da çocuklarıyla birlikte etkinliğe gelen annelere psikolojik destek verdi. 

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinden eşi ve 3 kızıyla Yenimahalle’ye yerleştiklerini söyleyen Fatma Sancaktar, “Depremden önce taşınma hazırlığındaydık. Başka bir ev tuttuk ve eşyalarımızı taşıyorduk. O sırada deprem meydana geldi. Kendimizi can havliyle sokağa attık. Sonrada ev yıkıldı. Çok şükür hiçbirimize zarar gelmedi. Sadece eşyalarımızın yarısı yıkılan o evde, diğer yarısı da tuttuğumuz ağır hasar alan konutta kaldı” dedi.

Yenimahalle’yi çok sevdiklerini de dile getiren Sancaktar, şöyle devam etti:

“Hatay’da bir hafta sokakta yaşadık. Eşim derme çatma bir brandayla bize çatı yaptı ve 3 çocuğumla orada kaldık. Her yer yangın yeriydi. Sonra buraya geldik. Gerçekten buranın insanı çok candan, yardımsever. Bizlere çok yardımcı oldular. Eşim iş buldu. Herkesten Allah razı olsun. Bugün buraya çocuklarımız heyecanla geldi. Yenimahalle Belediye Başkanı’na ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Deprem sonrası doğup büyüdüğü toprakları bırakmak zorunda kalan yurttaşların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise şunları söyledi:

“Depremin ilk gününden bu yana barınma ve temel ihtiyaçlar konusunda her zaman destek olduğumuz depremzedelerimizin daima yanlarındayız. Bugün burada çocuklarımız eğlendi. Annelerimiz bu felaketin yaralarını kısa sürede atlatabilmek için psikolojik destek aldı. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın inşallah.”