Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, “Kendi topraklarını savunmaya devam eden Filistinlilere yönelik, ‘terörist’ kavramının Türk Dışişleri Bakanlığı yetkili ağızları tarafından yazılı resmi dille ifade edilmesinin diplomatik teamüllere uymayan bir yaklaşım tarzı olduğunu da özellikle vurgulamada fayda görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, “Kendi topraklarını savunmaya devam eden Filistinlilere yönelik, ‘terörist’ kavramının Türk Dışişleri Bakanlığı yetkili ağızları tarafından yazılı resmi dille ifade edilmesinin diplomatik teamüllere uymayan bir yaklaşım tarzı olduğunu da özellikle vurgulamada fayda görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Yeniden Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Filistin’de yaşanan gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bekin’in değerlendirmeleri şöyle:

“Benjamin Netanyahu hükümetinin şiddeti önceleyen politikaları nedeniyle son bir ay içerisinde 32 masum Filistinlinin öldürülmesi, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yeni yerleşim alanları oluşturulması ve Filistinlileri, kendi toprakları üzerinde dar bir alanda sıkıştırıp izole etmeye yönelik hedef genişletme hamlesi olarak görülmelidir.

“BEN-GVİR BAŞTA OLMAK ÜZERE, SERTLİK YANLILARININ FİLİSTİNLİLERE YÖNELİK ŞİDDET SARMALINA NEDEN OLABİLECEKLERİ UZAK BİR İHTİMAL DEĞİLDİR”

İşgalci İsrail kabinesinde yer alan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir başta olmak üzere, sertlik yanlılarının Filistinlilere yönelik şiddet sarmalına neden olabilecekleri uzak bir ihtimal değildir. Batı Şeria’nın güneyindeki El Halil şehrinde yer alan Halil İbrahim Camii’nde gerçekleştirilen 25 Şubat 1994 tarihli saldırıda 29 Filistinliyi şehit eden ve 125’ini de yaralayan Kach aktivisti Dr.Baruch Goldstein’ın fotoğrafının yakın zamana kadar mevcut koalisyon hükümetinde yer alan Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Gvir’in oturma odasının duvarında yer alması Netanyahu koalisyon hükümetinin Yahudi Savunma Birliği’nin ve Kach adlı partinin kurucusu Meir Kahane’nin Kahanist ideolojisini örnek alan Ben Gvir’in, Mescid-i Aksa’ya yönelik eylemi ve Filistinlilere yönelik şiddet politikalarını öncelemesi hiç şüphesiz işgalci Siyonist güçlerin Kahanist şiddet politikalarını teşvik edici adımlar içerisinde olacağının göstergesidir. Aşırı sağcı ve Kahanist ideolojinin üstü örtük savunucusu konumundaki Ben Gvir’in son seçim mitinglerinde Filistinlilere yönelik ‘teröristlere ölüm’ sloganlarının sıkça seslendirilmesinin boş bir söylemden ibaret olmadığın en bariz göstergesi son Cenin Kampı’na yönelik saldırıda iyice ortaya çıkmış oldu.

“FİLİSTİNLİLERE KARŞI BAŞLATTIKLARI ŞİDDET POLİTİKALARI İLE YENİ BİR MACERA PEŞİNDE KOŞTUKLARI GAYET AÇIKTIR”

Kırılgan fay hattı üzerinde yer alan Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yaşanan son şiddet eylemlerinin büyük kırılmaları da beraberinde getireceği bir gerçektir. Siyonist İsrail’in ultra sağcı Kahanist ideolojisinden beslenen koalisyon ortaklarının Filistinlilere karşı başlattıkları şiddet politikaları ile yeni bir macera peşinde koştukları gayet açıktır. Başbakan Netanyahu, koalisyon hükümetinin üzerindeki baskıları azaltmanın en kolay yolu olarak gördüğü Batı Şeria ve Doğu Kudüs üzerinde mıknatıs etkisi yaratabilecek şiddet politikaları ihdas etme yoluna gitmesi ve Cenin Kampı’na yönelik saldırı ile Ben Gvir’in Kahanist politikalarının arkasında durduğunun işaretini ortaya koymakta olduğu görülmektedir.

“İSRAİL’İN BU ŞİDDET POLİTİKASINI ‘TERÖR FAALİYETİ’ OLARAK İMLEMEKTEN KAÇINMANIN SON DERECE DÜŞÜNDÜRÜCÜ OLDUĞUNU İFADE ETMEK İSTERİZ”

Bu arada, kendi topraklarını savunmaya devam eden Filistinlilere yönelik, ‘terörist’ kavramının Türk Dışişleri Bakanlığı yetkili ağızları tarafından yazılı resmi dille ifade edilmesinin diplomatik teamüllere uymayan bir yaklaşım tarzı olduğunu da özellikle vurgulamada fayda görüyoruz. Filistin toprakları üzerinde asıl terör faaliyetlerini sürdüren ve Filistin topraklarına gayr-i hukuki olarak saldıran İsrail’in bu şiddet politikasını ‘terör faaliyeti’ olarak imlemekten kaçınmanın son derece düşündürücü olduğunu ifade etmek isteriz.”

KAHRAMANMARAŞ ONİKİŞUBAT'TA 4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLDU KAHRAMANMARAŞ ONİKİŞUBAT'TA 4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLDU