CEYLAN SAĞLAM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) işlemlerinin hızlandırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarına ilave fazla mesai ücreti verileceğini duyurdu. Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, “Kısa süreli pansumanla bu iş olmaz. SGK çalışanlarına üç ay boyunca verilecek mesai ücretleri verilecek ama çalışanlar üç ay sonra ne yapacak? Antalya’da fazla çalışmadan dolayı kalp krizi geçiren iki kişi var, ilaç kullanmaya başlayanlar var, kimisi de iş yükünden dayanamayıp işi bırakıyor. Biz saatlik mesai ücretinin net 100 lira olmasını talep ediyoruz. Şu anki para neye yarıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) işlemlerinin hızlandırılması için SGK çalışanlarının fazla mesai ücretlerinin artırılacağını duyurdu. Bilgin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet anlayışıyla emeği korumaya devam ediyor. EYT işlemlerinin hızlandırılması için yoğun mesai harcayan SGK çalışanlarımıza ilave fazla mesai ücreti verilecektir. Hayırlı olsun”

“EK MESAİ ÜCRETİ 51 LİRAYA YÜKSELMİŞ OLDU”

UMUT AKDOĞAN’AN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA GÖÇ UYARISI: "ŞİMDİ TEHLİKE PAKİSTANLILARDIR" UMUT AKDOĞAN’AN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA GÖÇ UYARISI: "ŞİMDİ TEHLİKE PAKİSTANLILARDIR"

Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ek mesai ücretinin 27 liradan 51 liraya yükseltildiğini bildirerek sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“SGK’da girişimlerimiz sonucu atılan olumlu adım ile fazla mesai ücreti 27 liradan 51 liraya yükseltilmiş oldu. Bunu önemsiyoruz. Kurum çalışanlarının; sosyal güvenlik tazminatı, uzmanlık, ek ödeme oranlarının artırılması konusunda çalışmalarımız ise devam edecektir.”

“KISA SÜRELİ PANSUMANLA BU İŞ OLMAZ”

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi ise 3600 ek gösterge, EYT ve yapılandırma gibi düzenlemeler nedeniyle iş yükü artan SGK çalışanlarına söz konusu ücret artışına ilişkin ANKA Haber Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kısa süreli pansumanla bu iş olmaz. SGK çalışanlarına üç ay boyunca mesai ücretleri verilecek ama çalışanlar üç ay sonra ne yapacak? Antalya’da fazla çalışmadan dolayı kalp krizi geçiren iki kişi var, ilaç kullanmaya başlayanlar var, kimisi de iş yükünden dayanamayıp işi bırakıyor. Biz saatlik mesai ücretinin net 100 lira olmasını talep ediyoruz. Şu anki para neye yarıyor?

Birçok Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışma saati 12 saat artıyor. Hafta sonu da aynı şekilde çalışıyorlar. Bir koltukta dört karpuz taşınmaz. Biz memura seyyanen zam istiyoruz. İstanbul’da ev kiralarında fahiş ücretler ortada. En düşük çalışan maaşı 10 bin 500 lira. İnsanlık onuruna yakışmayan çalışma koşulları bir tarafa, yaşam da öyle.”