Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Muhtarlar Günü’ dolayısıyla merkez ve batı ilçelerdeki muhtarların ardından son olarak Tarsus ve Çamlıyayla’da görev yapan muhtarlar ile bir araya geldi.

Etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Koral Ömür, ilçe başkanları ve parti yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü bürokratları ve daire başkanları ile muhtarlar katıldı.

“VİCDANIM RAHAT, ALNIM AK, BAŞIM DİK”

Toplantıya katılımın yüksek olmasından dolayı muhtarlara teşekkür eden Başkan Seçer, muhtarların ve belediye başkanlarının halkın ortak iradesi ile seçilerek göreve geldiklerini ve vatandaşların seçilenlere tüyü bitmemiş yetimin hakkını emanet ettiğini söyledi. 4,5 yıllık görev süresinde bu bilinç ile hizmet sunduklarını söyleyen Başkan Seçer, “Kafamı yastığa koyduğum zaman rahat uyuyorum. Vicdanım temiz ve rahat, alnım ak, başım dik” dedi.

“HİZMETLERİMİZDE ADALETİ MUTLAKA EN ÖN SIRAYA KOYUYORUZ”

Kendisinin de Tarsuslu olduğunu hatırlatan ve bundan dolayı her zaman övündüğünü dile getiren ancak kentin tamamını çok sevdiğini söyleyen Seçer, “Anamur’dan Tarsus’a, Çamlıyayla’mızdan Mut’umuza kadar hizmetlerimizde adaleti mutlaka en ön sıraya koyuyoruz” diye konuştu. Yönetimde oldukları 4.5 yıl boyunca pandemi, deprem, ekonomik kriz, orman yangınları gibi birçok sıkıntıyla karşı karşıya geldiklerini hatırlatan Seçer, tüm bu olumsuzluklara rağmen hizmetleri aksatmadan gerçekleştirdiklerini vurguladı.

“ADALETLİ BİR BAŞKAN HİZMETLERİNDE PARTİCİ OLMAMALI”

Belediye başkanının bir parti çatısı altında seçimlere girdiğini belirten Seçer, buna karşın adaletli bir başkanın hizmetlerinde partici olmaması gerektiğine dikkat çekti. Seçer, “Ama belediye başkanı söylemlerinde insanları incitmeyecek şekilde kendi dünya görüşüne göre değerlendirme yapabilir. Ben şöyle diyebilirim, bunu da bağırarak haykırarak derim; ‘Atatürk'ün partisi Cumhuriyet Halk Partili olmaktan gururluyum’. Bu benim dünya görüşüm. Ben Gazi Mustafa Kemal'in izinden giden bir siyasetçiyim. Siz başkasını lider kabul edersiniz, benim liderim o. Ama bu demek değildir ki ‘Benden olmayana ceza keseyim hatta eziyet edeyim, hizmet götürmeyeyim’. Bu da bırakın siyasetçiyi insana hiç yakışmaz. Biz bu suçu asla işlemeyiz” dedi.

“MESAFELERİ YAKINLAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Tarsus ve Çamlıyayla’ya yapılan hizmetleri aktaran Seçer, “Anamur’dan Tarsus’a kadar muazzam yollar yaptık. Bizi en çok öne çıkaran önemli hizmetlerden biri yaptığımız yolun kalitesi. Biz yol yapıyoruz, yol. Grup yolları da böyle. Tarsus ve Çamlıyayla’ya 323 bin ton sıcak asfalt, 600 km sathi kaplama yol yaptık” diye konuştu. Tarsus’un ilk 35 metrelik bulvarını açtıklarını belirten Seçer, yeni açılan veya yenilenen tüm bulvarların bisiklet yolu da içereceğini sözlerine ekledi. Seçer, “Yol yapmaya, mesafeleri yakınlaştırmaya devam edeceğiz. Yolumuz açık olsun” dedi.

“YAPILAN ETKİNLİKLER TARSUS’U TANITMAK İÇİN ÖNEMLİ”

Tarımsal destek ve sosyal yardım projelerinden ayrıntıları ile bahseden Başkan Seçer, geçen günlerde yapılan 15. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu ve 2. Kleopatra Bisiklet Festivali’nin hem Mersin’in hem de Tarsus’un tanınmasına katkı sağladığını söyledi. Seçer, “Buraya dışarıdan misafir gelmezse ekonominiz büyümez. Tarsus’u tanıtmak için bu etkinlikler önemli” ifadelerini kullandı. Uluslararası Tarsus Festivali’nin bu yıl ikincisini yapacaklarını söyleyerek herkesi davet eden Seçer, “Geçen yıl gidenler için herkese sürpriz oldu. Çünkü kimse böyle bir festival beklemiyordu. Esnafın yiyeceği, içeceği kalmadı. Bir aylık satışlarını yaptılar. Bu yıl daha organizeyiz. 17-18-19 Kasım’da 2. Uluslararası Tarsus Festivali’ni ‘Şahmeran’ temalı yapacağız. Herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

Seçer, yaklaşan yerel seçimlerde vatandaşların hizmet yapanı tercih edeceğini ifade ederek, “Herkes hizmete oy verecek. Ben canı gönülden inanıyorum; 31 Mart 2024’te Mersin bunu ispat edecek. Hiçbir endişem yok” dedi.

Seçer, Tarsus’a yapılan hizmetlerin hem vatandaşlardan hem de muhtarlardan geri dönüşlerinin olumlu olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Atatürk Parkı’nı yeniledik. Duvarları kaldırdık, herkesin görebileceği bir park haline getirdik. İkinci dönemimizde merkezdeki Kültürpark’ı da öyle yapacağız. Yarenlik Alanı’nı düzenledik. Mersin merkez olduğu için oraya ayrı malzeme, buraya ayrı mühendislik diye bir şey yok. Oraya ne yaptıysak buraya da yaptık. Tarihinde hiç görmedi. Sunay Atilla üst geçidini Avrupa standardında yaptık. Çamlıyayla’ya yaptığımız otopark da aynen o standartta. Prestij Cadde çalışmaları bitti. Orada muhtarlarımızla toplantı yaptık. Her şey hazır, proje hazır. Sadece şartele basacağız. Mevsimsel durumlara göre çok kısa süre içerisinde bitireceğiz.”

“ŞELALE PROJESİ İLE O BÖLGEYİ HALKA AÇIYORUZ”

Tarsus’la ilgili son günlerde şikâyete konu noktalara da değinen Başkan Seçer, “Biz Şelale Projesi ile o bölgeyi halka açıyoruz. Çok muazzam bir proje. Şu anda zaten ihaleye çıktılar. Çok ciddi bir bütçesi var ama yok yok. Mersin sahillerinin hepsini halka açtığımız gibi burası da böyle olacak. Orada çok güzel kır düğünü yapılacak alandan restoranına, kahvaltı yapılacak alandan tiyatro gösterileri, mini gösteriler yapılacak alana kadar Tarsus halkı için çok güzel bir düzenleme yapıyoruz” diye konuştu.

HİZMETLER OY İÇİN YAPILMIYOR”

Tarsus ve Çamlıyayla’da tamamlanan ve yapımı devam eden Prestij Caddeleri hakkında bilgiler veren Seçer, projeleri hayata geçirirken altyapısından üst yapısına, içmesuyu hattından yağmur suyu hatlarına kadar her detayı en ince ayrıntısına kadar düşündüklerini ve üst düzey kalitede yollar yaptıklarını söyledi. Seçer, “Hizmetler oy için değil, Tarsus’un ihtiyacı olduğu için yapılıyor. En iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi. MESKİ’nin hizmetleri hakkında da muhtarlara bilgi veren Seçer; Atalar, Bahşiş, Yeşiltepe ve Köselerli Kanalizasyon Projesi’nin tamamlandığını ve ihale sürecinde olduğunu, Yenice Atıksu Arıtma Tesisi’nin ise 2. kademesinin yapılmaya başlandığını aktardı.

“BELEDİYE SİZİN EMRİNİZDE”

Muhtarlarla iletişim halinde olmayı çok önemsediklerini vurgulayan Seçer, “Her şey iletişim. Belediye sizin emrinizde. Benim görevim memleketime hizmet etmek. Belediye başkanlığını bitirdiğim zaman sokakta rahat, onurla, şerefle yürüyecek, öldüğümüz zaman da salımızı taşıyacak dostlarımızın, arkadaşlarımızın gönlünü kazanmak benim için dünya malından çok daha önemlidir. Bu söylediklerim kalben söylenmiş kelimelerdir” diye konuştu.

Muhtarların yaptığı konuşmaların ardından Sıraköy Mahallesi Muhtarı Gürsel Bolat da Başkan Seçer için yazdığı şiirini okudu. Yemeğin ardından Başkan Seçer, muhtarlarla aile fotoğrafı çektirdi.