Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Fındıkpınarı Katlı Otopark ve Pazar Yeri Açılışı ile Paket Atıksu Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Başkan Seçer törende, “Hizmet kervanı kaldığı yerden devam etsin, çıta daha da yükselsin, daha da güzel hizmetler yapalım. Hep beraber mutluluk, birlik ve beraberlik içerisinde bir 5 yıl daha gidelim” dedi.   

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin Adayı Vahap Seçer, Fındıkpınarı Katlı Otopark ve Pazar Yeri Açılışı ile Paket Atıksu Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldı.  

Fındıkpınarı Mahallesi’nde düzenlenen törene Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz, Mezitli Belediye Başkan Adayı Ahmet Serkan Tuncer, Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz, Fındıkpınarı Mahalle Muhtarı Kenan Dizman, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Seçer, tören öncesinde Fındıkpınarı Mahallesi’nde esnafı da ziyaret etti.  

Programda konuşan Başkan Seçer, yağmurlu havaya rağmen Fındıkpınarı halkının gösterdiği yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yağmurun bereket olduğunu söyleyen Seçer, geçen yılların kurak geçmesine rağmen MESKİ ekiplerin bilinçli çalışmasıyla bölgede en alt seviyede susuzluk yaşandığına dikkati çekti. Fındıkpınarı’nda yaşanan su sorunu için hızla çalışmalara başladıklarını aktaran Seçer, şu bilgileri verdi:

“FINDIKPINARI’NIN KAYNAK SORUNUNU DA GİDERECEĞİZ”

“Burada tüm içme suyu şebekelerini değiştirdik. Kaynak sorunumuz var, arkadaşlar iki bölge tespit etti. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde sondaj çalışmalarını başlatıyorlar. Bu sayede Fındıkpınarı’nın kaynak sorununu da gidereceğiz.” 

Son 5 yılda Mersin’in büyük gelişim ve değişim yaşadığını belirten Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BİRBİRİMİZİ DAHA ÇOK SEVECEĞİZ VE SAYACAĞIZ”

“Herkes ‘Son 5 yılda Mersin’e ne oldu böyle’ diyor. Mersin’de herkes mutlu, herkes birbirine sevgiyle, saygıyla bakıyor. Oysaki Mersin dendiği zaman daha önce farklı şeyler konuşulurdu ama o günler geride kaldı. Mersinliler hep bir arada, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kardeşçe yaşıyor. Burada herkes birbirini seviyor. Birbirimizi daha çok seveceğiz ve sayacağız.” 

Fındıkpınarı’nda yaşanan trafik ve araç parkı sorununu çözüme kavuşturmak için hayata geçirdikleri katlı otopark hakkında yurttaşlara bilgi veren Seçer, projenin maliyetinin toplam 46 milyon 300 bin 750 lira olduğunu paylaşarak, şöyle devam etti:

“SİZİN PARANIZI SİZE HARCIYORUZ”

“Bu para sizin paranız. Sizin paranızı size harcıyoruz. 1 zemin kat, 3 bodrum kattan oluşuyor. Sadece otopark görevi de görmüyor. Birçok fonksiyon yüklenebilir. Orada pazar yeri kurulabilir, etkinlik, düğün, nişan yapılabilir, mevlit okutulabilir. Her türlü etkinlik için 4 katlı otopark emrinize amade. Hayırlı uğurlu olsun.”

“ARITMA TESİSİNİ KURACAK, BURADAN ALDIĞIMIZ SULARI ORADA ARITACAĞIZ” 

Yapılacak paket arıtma tesisi ile ilgili de bilgi veren Seçer, “Burada kanalizasyon sorunu var. Biz buradan fosseptikleri, vidanjör marifetiyle alıyoruz, arıtmaya götürüyoruz. Bize çok ciddi maliyetler yüklüyor. Şimdi bu arıtma tesisini kuracağız. Biz buradan aldığımız atık suları orada arıtıp bertaraf etmiş olacağız. Bizim buralara daha seri müdahale şansımız olacak” diye konuştu.  

Görev ve sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirdiklerinin altını çizen Başkan Seçer, şöyle konuştu:

“HİZMET KERVANI DEVAM ETSİN”

“Belediye başkanı halkın içindedir, halkın ta kendisidir. Sorunu birinci ağızdan dinleyen, ilk müdahale edecek olan odur. Bölgesini en iyi o bilir. Belediye başkanı kentinde yaşayan bütün gruplarla, farklılıklarla, toplulukla iyi ilişkiler içerisinde olmak zorundadır. O toplulukların huzurunu korumak zorundadır. O herkese sevgiyi, saygıyı, kardeşliği, birliği, beraberliği aşılamalı. Kentlere böyle belediye başkanları gelmeli. Türkiye’nin özeti Mersin gibi önemli bir kenti yönettiğimizin farkındayız. Bu bilinçle görev yapıyoruz. 5 yıldır bu bölgenin hassasiyetlerine, dengelerine, ihtiyaçlarına, taleplerine göre çalıştık. Ezbere değil, dersimize çalıştık öğrendik, hatmettik, uygulamaya koyduk. Bölgeyi tanıdık. Bu başkan Mersin’i, Mersinlileri, milletini ve vatanını seviyor. Bu Başkan, sizden 5 yıl daha görev istiyor. Mersin huzurlu bir kent. Mersinli biliyor ki başkanı var. Başkanı sorunlara, olaylara kayıtsız kalmaz. Bu halk başkanına güveniyor, inanıyor. Çünkü biliyor ki başkanı da bu halka güveniyor, inanıyor. Bu nedenle sevgili Mersinliler, 5 yıl daha sizlere hizmet edeceğiz. Hizmet kervanı kaldığı yerden devam etsin, çıta daha da yükselsin, daha da güzel hizmetler yapalım. Hep beraber mutluluk, birlik ve beraberlik içerisinde bir 5 yıl daha gidelim.” 

CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Ahmet Serkan Tuncer de şunları söyledi:

"FINDIKPINARI'NIN KEYFİ YERİNDE"

“İşte vatanını, bayrağını, milletini seven bir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız var. Ne mutlu. Benim de 1 Nisan’dan sonra sizlerin desteğiyle; Büyükşehir Belediye Başkanı’mla birlikte çok güzel işler yapacağıma hepiniz emin olun. Fındıkpınarı’nın keyfi yerinde. En önemli sorunu olan arıtma sorunu çözüldü. Diğer önemli konu otoparktı. Çok büyük sıkışıklık oluyordu, o da çözüldü. Biz başkanımızla uyum içinde Fındıkpınarımız dahil bütün köylerimize eşit bir şekilde ihtiyacı olan hizmeti yapmaya devam edeceğiz.” 

Fındıkpınarı Mahalle Muhtarı Kenan Dizman ise Fındıkpınarı halkının yıllardır yaşadığı trafik sorununu Başkan Seçer’in çözdüğünü dile getirerek, “Vatandaşımız bu konudan dolayı çok rahatladı. Çok teşekkür ediyorum. İleriki zamanlarda güzel projelerle sayın başkanımız kaldığı yerden devam edecek” dedi. 

Konuşmaların ardından Başkan Seçer ve protokol üyeleri, temel atma için butona bastı. Program, Ayşe Dinçer konseri ile devam etti. Başkan Seçer de vatandaşlarla birlikte konseri dinledi, vatandaşların coşkusuna ortak oldu.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN OTOPARKLARINDA KAPASİTE 1096 ARAÇ OLDU 

Fındıkpınarı Katlı Otopark ve Pazar Yeri yapı alanı toplam 5 bin 837 metrekare ve arsa alanı da bin 608 metrekareden oluşurken, yaklaşık 150 araç kapasitesine sahip bulunuyor. 4 katlı otopark, farklı kotlara yerleşen 3 bodrum ve 1 zemin kattan oluşuyor. Pazar yeri ve etkinlik alanı da zemin katı açık otopark olarak kurgulanmış olup, ihtiyaç halinde pazar yeri ve etkinlik alanı olarak da kullanılabilecek. Fındıkpınarı ile beraber Mersin Büyükşehir’in otoparklarında toplam araç kapasitesi bin 96 araç oldu.

FINDIKPINARI PAKET ATIKSU ARITMA TESİSİ'NİN 13 NİSAN'DA BİTMESİ PLANLANIYOR 

MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Fındıkpınarı Paket Atıksu Arıtma Tesisi’nin de bitiş tarihi 13 Nisan 2024 olarak planlanıyor. Tesis tamamlandığında, yılda 826 vidanjörün Mezitli merkeze transferinden imtina edilecek. Tesiste; 1 adet ızgara yapısı, 1 adet tambur elek, 3 adet biyolojik reaktör ve 1 adet dengeleme tankı bulunacak. Sözleşme bedeli 98 milyon 238 bin TL olan çalışmayla, bölgedeki atık sular paket atıksu arıtma tesisine iletilerek arıtılacak. Bölgede yaşayan vatandaşlara uzun yıllar hizmet edecek şekilde tasarlanan tesis sayesinde, Mersin’e daha temiz ve sağlıklı bir mahalle daha kazandırılmış olacak.