Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 11. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’ne yurtiçinden ve yurtdışından katılan bando ekiplerinden oluşan kortej, Tarihi Meriç Köprüsü önünde renkli görüntüler oluşturdu. Kortej yürüyüşü, ‘Dünyanın en büyük ciğer tavası' olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dev tavada son buldu.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 11. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin ikinci günü, bando ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Yurtiçinden ve yurtdışından kente gelerek festivale katılan bando ekipleri, tarihi Meriç Köprüsü’nde kortej yürüyüşü yaptı. 

2018 yılında yapılan rekor denemesiyle ‘Dünyanın en büyük ciğer tavası' olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dev tava önünde devam törenlere, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ciğerci ustaları, yurtiçinden ve dışından gelen bando ekipleri ve vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Gürkan, “Osmanlı’dan günümüze gelen Edirne Tava Ciğeri bütün dünyada, 8 milyon insanın yaşadığı bu koskoca dünyada, sadece ve sadece şehrimize, Edirne’mize özgü geleneksel bir lezzet. Değerli ustalarımız o hünerli parmaklarıyla, o becerikli elleriyle, daha önceki kuşaklardan aldıkları bu sanatı, bu zanaatı Edirne’nin bir markası, tüm dünyanın lezzeti yapmayı başardılar. Kendileriyle bu anlamda gurur duyuyoruz. Edirne Belediyesi olarak kuşkusuz, ustalarımızın bu muhteşem çabalarını, görmezden gelemezdik. Birlikte 11 yıldan bu yana, Geleneksel Ciğer Festivalini kutlayıp, bu marka ürünümüzü de tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz” dedi.

Tava ciğerin sembolü olan dev tavanın 2018 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiğini belirten Gürkan, “Ciğerci ustalarımızla birlikte tüm dünyada “tava” dediğinizde akla Edirne’nin gelmesini sağladık. Bu tavada her gün yüzlerce turist, bazen binlerce turist gelip, hatıra fotoğrafı çektirerek, yine Edirne’nin bütün dünyada tanıtılmasını, bilinmesini sağlıyorlar” diye konuştu.

Gürkan, Edirne'nin dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunan tüm ciğer ustalarına bir kez daha teşekkür ederek, “Edirne’ye sevgi ile aşkla, hizmet etmeye gayret ettik. Yine tüm çalışma arkadaşlarımla beraber, Edirne’deki tüm ciğerci esnafımızla, ustalarımızla beraber önümüzdeki süreçte de bu aşkımız, bu sevdamız, bu hizmet çabamız devam edecek. 11. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’miz hayırlı olsun” dedi.

Daha sonra festivale katılan bando ekipleri dev tavanın önünde mini konserler verdi.