İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) düzenlediği 3. Ulugazi Yağlı Güreşleri’nde altın kemerin sahibi bu yıl da finalde karşılaştığı Abdullah Güngör’ü mağlup ederek birinciliğe ulaşan Hüseyin Gümüşalan oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “83 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk İstanbul'da güreşlerin yapılması, tanıtılması adına başlattığı bir süreç eksik kaldı, yarım kaldı. 83 yıl sonra tekrar İstanbul'da yağlı güreşlerimizi başlattık. Dolayısıyla bu bize ait kültürümüzün, sporumuzun yaşaması ve yaşatılması adına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İBB’nin düzenlediği 3. Ulugazi Yağlı Güreşleri’nde altın kemerin sahibi bu yıl da değişmedi. 2021 ve 2022’de başpehlivan olan Hüseyin Gümüşalan, finalde karşılaştığı Abdullah Güngör’ü mağlup ederek birinciliğe ulaştı. Gümüşalan, üst üste üçüncü altın kemerini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı.

1933’ten 1938’e kadar her yıl yapılan Ulugazi Güreşleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı sonrası ilk kez 2021 yılında yeniden düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul’un organizasyonuyla yeniden canlanan gelenek, İstanbul’da yağlı güreş sporunun yaşatılmasına katkılar sunmaya başladı. Bu yıl 3. kez düzenlenen Atatürk’ün emaneti Ulugazi Yağlı Güreşleri, 64’ü başpehlivan olmak üzere 500 güreşçinin katılımıyla gerçekleşti.

Finale kalan Hüseyin Gümüşalan ve Abdullah Güngör’ün müsabakası öncesi kısa bir konuşma yaparak güreşlere katılan tüm pehlivanlara geleneği yaşattıkları için teşekkür eden İmamoğlu şunları söyledi:

“Güreşçilerimize zeval gelmesin, gururla onların mücadelesini izliyoruz. Yüzyıllardır bu topraklarda geleneğimiz olan ata sporumuz, güreşimiz ve güreşin bize ait kısmıyla, yağlı güreşler tabii bu işin bu mücadelenin, o centilmenliğini, o kültürünü, o ahlakın, o inancın, usta çırak ilişkisinin her yönüyle irdelenmesi bu felsefe sadece spora dair değil, insan olmanın mücadele etseniz de herkesin kazanmasının kaybedenin olmadığı bir mücadelenin varlığını hissettiğimiz yağlı güreşler, ayrı bir öneme sahip.

“83 YIL SONRA TEKRAR İSTANBUL'DA YAĞLI GÜREŞLERİMİZİ BAŞLATTIK”

83 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk İstanbul'da güreşlerin yapılması, tanıtılması adına başlattığı bir süreç, eksik kaldı, yarım kaldı. 83 yıl sonra tekrar İstanbul'da yağlı güreşlerimizi başlattık. 3. bu yıl İstanbul'da hemşehrilerimizle buluşuyor. Çocuklarımız, ailelerimiz izliyor. Ata sporunun daha çok sevilmesine vesile oluyor. Dolayısıyla bu bize ait kültürümüzün, sporumuzun yaşaması ve yaşatılması adına emeği geçen herkese burada nefesiyle, sesiyle, yüreğiyle emek veren eğitimcileriyle, hocalarıyla, güreşçileriyle, kıymetli ağalarımızla Kırkpınar'dan Elmalı'ya birçok yerdeki çok kıymetli güreşlerimize emek veren yöneticilere, herkese gerçekten milletimiz adına teşekkür ediyorum.

“GÜREŞÇİLERİMİZ İSTANBUL'DA CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA ULUGAZİ YAĞLI GÜREŞLERİ’NDE ÇOK ÖZEL BİR MÜCADELENİN İÇİNDE OLDULAR”

Cumhuriyetimizin 100. yılında böylesi bir mücadelenin ayrı bir önemi var. Bu bakımdan buradaki güreş yapan güreşçilerimiz İstanbul'da Cumhuriyetimizin 100. yılında Ulugazi Yağlı Güreşleri’nde çok özel bir mücadelenin içinde oldular. Her birisini alnından öpüyorum. Umut ediyorum ki büyük ve özel bir geleneğe dönüşecek ve İstanbul'dan da yağlı güreşimiz dünyanın en güzel şehri, 20 milyona yakın insanın yaşadığı İstanbul'dan da bütün dünyaya tanıtılacağı yılları hep birlikte yaşayacağız. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şimdiden kazananı kaybedeni olmayacak olan bu mücadelede birazdan pehlivanların mücadelesinde başpehlivan olacak ve mücadelenin içinde olacak olan her iki pehlivanımız da tebrik ediyor nice yağlı güreşlerde Ulugazi Güreşleri’nde buluşmak dileğiyle hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

Vali Demirtaş’tan İnegöl'e iade-i ziyaret Vali Demirtaş’tan İnegöl'e iade-i ziyaret

Final müsabakasının ardından Başpehlivan Hüseyin Gümüşalan altın kemer ve kupasını, finalist Abdullah Güngör ile güreşlerin üçüncüleri İsmail Koç ve Nedim Gürel madalya ve kupalarını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı.