Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazan ayının yaklaşmasıyla üretici ile market arasındaki fiyat farkının geçen ay sonuna kıyasla 4,4 kata kadar çıktığını belirterek, “Üreticilerimizin ve halkımızın mağdur olmaması için spekülasyonlara fırsat verilmemeli, tedbirler zamanında alınmalı, pazarlama sorunları çözülmeli, gıda denetimleri artırılmalıdır” dedi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bugün yaptığı açıklamada, ramazan ayının yaklaşmasıyla artan gıda fiyatlarına dikkat çekti. Bayraktar, şunları söyledi:

“Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle gözler gıda fiyatlarına çevrildi. Beklentimiz, bütün kesimlerin sorumlu davranması, artan talebin suistimal edilmemesi, tüketicilerin yeterli ve güvenilir gıdaya uygun fiyatla erişebilmesidir. 2007 yılından bu yana, Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak, ramazan öncesi fırsatçılığa izin verilmemesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu ramazan ayı boyunca da üretici ve market fiyatlarını takip ederek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Geçen ay sonuna kıyasla üretici ile market arasındaki fiyat farkı 4,4 kata kadar ulaştı.

“GIDA ARZINDA SIKINTI YAŞANMAMASI İÇİN ÇİFTÇİLERİMİZİ DESTEKLEMEK, ÜRETİME DEVAM ETMELERİNİ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Üreticilerimiz, artan maliyetler nedeniyle yükselen fiyatlardan yeterli geliri elde edemiyor. Tüketicilerimiz ise pahalıya tüketmek durumunda kalıyor. Başta depremler olmak üzere özellikle sel, kuraklık gibi doğal afet etkileriyle mücadele ettiğimiz bugünlerde, bütün kesimler sağduyulu davranmalı, fırsatçılığa müsaade edilmemelidir. Yaşadığımız deprem ve doğal afetlere rağmen fedakar çiftçilerimiz, sofralarda eksik olmasın diye üretimde kalmaya ve ramazan ayında vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde iftar yapabilmesi için gayretle çalışmaya devam ediyor. Gıda arzında sıkıntı yaşanmaması için çiftçilerimizi desteklemek, üretime devam etmelerini sağlamak zorundayız. Özellikle deprem bölgesinde büyük bir yıkıma uğrayan çiftçilerimizi motive etmeli. Onları tarlada, üretimde tutmalıyız. Üretimin yoğunlaştığı bugünlerde, deprem bölgesinde tüm üretim faktörlerini üreticilerimizin hizmetine sunmalıyız. Gıdanın oldukça fazla önem kazandığı bugünlerde, üretmeye eskisinden daha çok ihtiyacımız var. Üreticilerimizin ve halkımızın mağdur olmaması için spekülasyonlara fırsat verilmemeli, tedbirler zamanında alınmalı, pazarlama sorunları çözülmeli, gıda denetimleri artırılmalıdır.

AKŞENER, PARTİSİNİN İL BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ AKŞENER, PARTİSİNİN İL BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

“17 GÜNLÜK SÜREÇTE ÜRETİCİ İLE MARKET ARASINDAKİ EN FAZLA FİYAT FARKI, YÜZDE 345 İLE LİMONDA GÖRÜLDÜ”

Ramazan öncesi, 28 Şubat-17 Mart arasında geçen 17 günlük süreçte üretici ile market arasındaki en fazla fiyat farkı, yüzde 345 ile limonda görüldü. Limondaki fiyat artışını yüzde 258 ile elma, yüzde 237 ile kuru üzüm, yüzde 217 ile marul takip etti. Markette limon 4,4 kat, elma 3,6 kat, kuru üzüm 3,4 kat, marul 3,2 kat, kırmızı mercimek 3,1 kat fazlaya satıldı. Üreticide 3 lira 50 kuruş olan limon 15 lira 56 kuruşa, 5 lira olan elma 17 lira 92 kuruşa, 25 lira olan kuru üzüm 84 lira 32 kuruşa, 4 lira 82 kuruş olan marul 15 lira 29 kuruşa satıldı.

“MARKETLERDE FİYATI EN ÇOK DÜŞEN ÜRÜN, YÜZDE 22 İLE PATLICAN OLDU”

Ramazan ayı öncesi market fiyatlarına bakıldığında; 28 Şubat-17 Mart arasında geçen 17 günlük süreçte 39 ürünün 28’inde fiyat artışı görülürken 11’inde ise azalma oldu. Markette en fazla fiyat artışı yüzde 26 ile lahanada görüldü. Lahanadaki fiyat artışını, yüzde 15 ile yeşil soğan, yüzde 9 ile kuru soğan takip etti. Marketlerde fiyatı en çok düşen ürün, yüzde 22 ile patlıcan oldu. Patlıcandaki fiyat düşüşünü, yüzde 20 ile domates izledi. Üretici fiyatlarında ise 17 günlük süreçte 31 ürünün 12’sinde fiyat düşüşü, 8’inde ise fiyat artışı oldu. 11 üründe ise fiyat değişimi görülmedi. Üreticide havuç, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir ve Antep fıstığı fiyatlarında değişim olmazken fiyatı en çok düşen ürün, yüzde 34,5 ile patlıcan oldu. Üreticide en fazla fiyat artışı, yüzde 37 ile sivribiberde görüldü. Limon ve patateste görülen fiyat düşüşleri, daha çok talepte yaşanan daralmadan meydan geldi. Patlıcan, karnabahar, marul ve kabaktaki fiyat azalışları ise daha çok arzın artmasından kaynaklandı. Sivribiberde yaşanan fiyat artışı, arzdaki daralmadan meydana geldi. Yumurta ve dana karkasta görülen fiyat artışı, arz ve talepteki değişimden kaynaklandı.

“GEÇEN YIL RAMAZAN AYI ÖNCESİNDEKİ FİYATLARA GÖRE; MARKETTE 36 ÜRÜNDE FİYAT ARTIŞI, 3 ÜRÜNDE FİYAT DÜŞÜŞÜ OLDU”

Bu yıl ve geçen yıl ramazan ayı öncesindeki fiyatlara göre; markette 36 üründe fiyat artışı, 3 üründe fiyat düşüşü oldu. Geçen yıl ramazan ayı öncesine göre markette en fazla fiyat artışı, yüzde 185 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını, yüzde 161 ile havuç, yüzde 153 ile pırasa, yüzde 141 ile beyaz peynir, yüzde 130 ile Antep fıstığı, yüzde 128 ile kaşar peyniri izledi. Markette en fazla fiyat düşüşü, yüzde 23 ile karnabaharda oldu. Karnabahardaki fiyat düşüşünü, yüzde 13 ile sivribiber, yüzde 6 ile patlıcan takip etti. Bu yıl ve geçen yıl ramazan ayı öncesine göre üreticide 29 üründe fiyat artışı, bir üründe fiyat düşüşü görüldü, bir ürünün fiyatı ise değişmedi. Üreticide karnabaharın fiyatı değişmezken en fazla fiyat artışı, yüzde 249 ile kuru soğanda görüldü. Geçen yıl ramazan ayı öncesine göre üreticide fiyatı düşen ürün ise yüzde 18 ile patates oldu. Mübarek ramazan ayının İslam âlemi ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını; sağlık, huzur, bolluk ve bereket getirmesini diliyor, yaşadığımız doğal afet etkilerinin bir an önce son bulmasını temenni ediyorum.”