"Sigara Dumanı Çocuklarımızı öldürüyor"

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda astım, öksürük, soğuk algınlığı ve uykuda ölüm riskinin yükseliyor, ayrıca pasif içiciliğin çocuklarda damar hastalıklarına yol açtığı açıklandı.

 

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda astım, öksürük, soğuk algınlığı ve uykuda ölüm riskinin yüksek olduğu zaten biliniyordu, Finlandiya ve Avustralya'da yapılan bir araştırma ise, pasif sigara içiciliğinin atardamarlara zarar vererek, çocuğun ileri yaşlarda kalp krizi ve felç geçirme riskini artırdığını, atardamarlarına "onarılmaz" zararlar verdiğini gösteriyor.

Pasif içiciliğe maruz kalan çocuklarda astım, öksürük, soğuk algınlığı ve uykuda ölüm riskinin yüksek olduğu zaten biliniyordu, Finlandiya ve Avustralya'da yapılan bir araştırma ise, pasif sigara içiciliğinin atardamarlara zarar vererek, çocuğun ileri yaşlarda kalp krizi ve felç geçirme riskini artırdığını, atardamarlarına "onarılmaz" zararlar verdiğini gösteriyor.

BBC'nin haberine göre, ultrason taramaları her iki ebeveyni de sigara içen çocukların, boyundan kafaya doğru akan ana atardamarlarının çeperlerinde, nasıl değişiklikler geliştiğini ortaya koyuyor. Araştırma, European Heart Journal'da (Avrupa Kalp Dergisi) yer alıyor.

Araştırmacılar "boyun atardamarı iç zar ortamı kalınlığındaki değişiklikler makulken, 20 yıl kadar sonra, çocuk erişkin hale geldiğinde, değişiklikler belirgin ve algılanabilir hale geliyor" diyor.

Çalışmayı kaleme alan Dr Seana Gall ise "Çalışmamız şunu göstermektedir: Çocuklukta pasif içiciliğe maruz kalmak, atardamar yapısında direk ve geri döndürülemez hasarlara yol açmaktadır" şeklinde konuşuyor.

-"DUMAN İKİ BUÇUK SAATE KADAR ORTAMDA KALIYOR"-

Haberde, pencereler açık olsa bile, dumanın ortamda iki buçuk saate kadar kalacağı belirtilirken, görmeseniz ya da kokusunu almasanız da, duman hala orada olabilir yorumu yapılıyor.

Bu arada, British Heart Foundation'ndan (Britanya Kalp Vakfı) Doireann Maddock, söz konusu araştırmanın pasif içiciliğin olumsuz etkilerini gösterdiğinin altını çizerken, eğer sigara bırakılamıyorsa "dumansız ev ve arabaya sahip olmak, çocukları pasif içiciliğin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olmak için en iyi alternatiftir" diyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER