Meme kanserinden her 11 dakikada bir kadın ölüyor!

Her 11 dakikada bir kadının yaşamını kaybettiği meme kanseri, erken teşhis ile önlenebiliyor. Çok fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmayı ve sağlıklı beslenmeyi tavsiye eden uzmanlar, stresin meme kanserini tetiklediğini kaydediyor. Halk arasında yaygın görülen bu hastalıkta her 100 vakadan birisinin erkek olduğuna dikkat çekiliyor.

Meme kanserinden her 11 dakikada bir kadın ölüyor!
Kadınlarda en sık rastlanan kanser türleri arasında birinci sırada meme kanseri bulunuyor . Uzmanlar, erken teşhis ile meme kanserinin kesin tedavisinin mümkün olduğunu söylüyor.

Dünyada her 9 kadından birinin meme kanseri tehdidi altında olduğunu açıklayan Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Öztürk, “Meme kanseri sebebiyle her 11 dakikada bir kadın yaşamını kaybediyor. Meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 75’inin ailesinde ise meme kanseri öyküsü bulunmuyor. Bu da hayatınızda meme kanserine neden olacak herhangi bir hata yapmamış olsanız da kanser olma riskinizin bulunduğunu gösteriyor.” diyor. Meme kanserinin en mühim belirtisinin göğüste kitle oluşumu olduğunu kaydeden Öztürk, sançı , kızarıklık, ciltte yara ve ödem, çukurluk ve şekil bozukluklarının da daha az görülmüş olan diğer belirtiler olduğunu söylüyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Öztürk, erken teşhis için 20 yaşından akabinde elle muayeneyi alışkanlık haline getirmenin çok fazla mühim olduğunu söylüyor. “Günümüzde makul hastalarda meme alınmadan da kanser ameliyatı aynı etkinlikle yapılabiliyor.” diyen Öztürk, ameliyatın nasıl gerçekleşeceğine kanserin yerleşimi, tipi, evresi, hastanın isteği ve ameliyat ertesi tedavi imkânlarına göre karar verdiklerini belirtiyor. Mamografik taramalar sayesinde yaklaşık olarak 2 sene öncesinden kanser oluşumlarının fark edilebildiğini açıklayan Alaattin Öztürk, “Herhangi bir belirti olmasa dahi 40 yaşın üzerindeki her kadın düzenli olarak mamografi çektirmeli. Düzenli mamografi taraması yaptırılan gelişmiş ülkelerde kanser oranının yüzde 30 oranında azaldığı biliniyor.” diyor. Kadınların birçoğunun mamografide alınan radyasyondan binaen endişe duyduğunu da hatırlatan uzman, bir kişinin 3 ayda olağan olarak maruz kaldığı veya uzun bir uçak yolculuğunda alınan radyasyon dozunun mamografiye eşit olduğunu dile getiriyor.

ALKOL VE SİGARA TETİKLİYOR 
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER