Kayıp çocuk sayısı korkutucu boyutta

Üzerinde yitik şahısların fotoğraflarıyla umuda yolculuk yapan ve binlerce kişiyi yakınlarıyla buluşturan ‘Umut Otobüsü’ yeterli mazot parası bulamadığı için kontak kapattı.

Kayıp çocuk sayısı korkutucu boyutta
İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Hareket ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı (KİHBİ) tarafından açıklanan 2014 seneyi Haziran ayındaki yitik çocuk ve yetişkin kişi verileri ürküttü. 'Beni görürsen anneme haber ver' sloganı ile lisan, din, soy ve mezhep ayırımı gözetmeksizin yollara çıkan ve bugüne kadar binlerce yitik çocuğu, babayı, anneyi, ağabeyi, kız kardeşi yakınları ile buluşturan 'Umut Otobüsü' şimdilerde YAKAD binası önünde park halinde kaderine terk edilmiş durumda. Üzerinde yitik şahısların fotoğraflarıyla donatılan otobüsün kontak kapatma nedeninin ise amacından daha acıtıcı olduğu ortaya çıktı. Dernek Başkanı Özbilici kontak kapatma sürecinin mağduriyetini şu sözler ile açıkladı: " Umut Otobüsü'nün kontağı kapalı. Ne yazık ki biz turlara çıkamıyoruz artık. Umudumuzu arayamıyoruz. Umudumuzu stop ettik. Umut yatıyor, ümit bekliyor, ümit yetkili arıyor, gücü olanı arıyor. Ne yazık ki onlarda bizi aramıyor biz kendi kendimize bekliyoruz. 20TL - 30 TL kendi cebimizden yürütmeye çalışıyoruz" diye söyledi. Umut otobüsünün kayıplar konusunda mühim bir alternatif niteliği taşıdığını çalışmalara ilişkin girişimlerin dünyada simge haline geldiğini aktaran YAKAD Başkanı Zafer Özbilici dernek olarak gelinen noktayı değerlendirdi.

Özbilici şunları dedi: "Umu Otobüsü bugün kayıplar konusunda en mühim alternatif haline geldi. Tüm dünyada bir simge haline geldi. Dünya basını bunu biliyor. Biz bu işin ilk kıvılcımını yakan insanlarız biz bir kartopu yuvarladık bütün dünyada bu kartopu çığ gibi büyüyor. Dünyada 1 milyon 200 bin çocuk kaçırılarak istismar ediliyor. Güney ABD'da Fransa'da gelişmemiş ülkelerde var. Her yerde çocuklar kaçırılıyor ve kullanılıyor. Bu kartopunu çığ gibi büyüttük ve biz bunu geliştirdik ve dünya yitik çocuklarına dikkat çektik. Eğer imkanlarımız olsaydı biz bunu uluslar arası boyuta taşırdık. Ne ayrım eder ki? Afrika'daki kaybolan çocuk benim de çocuğum. Ne ayrım eder ki adam değil miyiz hepimiz? Resmi rakamlara göre ülkemizde 5 bin 737 çocuk kayboldu. Bir bakıyorsunuz karşınıza hırsızlık yapan, suç işleyen bir suç makinesi çıkıyor. Burada kim yitik? İlgi mi çocuklar mı ilgisizlik mi yitik? "BİZ Mİ KAYIBIZ SİZ Mİ KAYIPSINIZ?" YAKAD Başkanı Özbilici Türkiye'nin kanayan problemleri arasında bulunan yitik meselesine çözüm olmak için yola çıktıklarını ancak gelinen noktada kendilerinin bir problem haline geldiğini belirtti. Umut Otobüsünün bugüne kadar 'Herkesin bir yakını kaybolabilir' sözünü hatırlatarak, "Biz mi kayıbız siz kayıpsınız? Karar verin artık. Biz mi sizi siz mi bizi bulacaksınız? Karar verelim. 16 bin annenin gözyaşını düşünün. Bunlar saatte bir belki yarım litre gözyaşı döküyor. Bunları bir araya getirseniz İstanbul barajı dolar. Çocuklarını arayan anaların gözyaşları mazot olsaydı bu otobüs değil Türkiye'yi gezegenleri dolaşırdı. Ama ne yazık ki gözyaşlarımız mazot değil ağlıyoruz yerleri yakıyoruz." SEVİGEN'DEN SAMİMİ AÇIKLAMA Cumhuriyet Halk Partisi CHP'li Mehmet Sevigen politika hayatını vekillik görevi boyunca sürdürdüğü süreçte Türkiye'yi sayısız defa dolaşan Umut Otobüsü'ne katkıların müspet yönde seyir ettiğini dedi. Makam ve vazife değişikliğinin katkı rolünü etkilediğini anlatan Sevigen yaptığı açıklamada; "İsmini duymasanız da yüzlerini görmeseniz de saklı bir çalışma devam ediyor ancak şimdi bu dernek atıl durumda. Herkese gönlünü açmış bir dernek bu.
Kral gibi lüks araçlara biniyorsunuz Başbakan binmiyor belediye başkanların araçlarına. Başbakan binmiyor içten diyorum. Her belediyenin yanı bizimkiler de iç buna. Başbakan binmiyor fakat yitik çocukların araçlarına benzin parası bulamıyoruz. Bu ne kadar üzücü" diye konuştu. Sevigen Türkiye'de mutlak suretle bir çocuk ya da yitik bakanlığının kurulması gerektiğini de belirterek; "Bir çocuk bakanlığı ya da yitik bakanlığı bana göre fazla iyi amel yapar. Binlerce aile mevcut. Aileden mesul devlet bakanları mevcut yarı veya emniyette çocuk bürosu mevcut. Ama yitik insanlar ve çocuklar ile ilgili bir bakanlık kurulsa bana göre bu yapılan olaylar yüzde çehre azalır. Bakanlık denilince ağlarınız olacak her vilayet ilçede birimleriniz olacak bu birimlerin kurulması da kayıpların önüne geçecektir" diye kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2014, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER