Afrinliler Mehmetçiği sevgi gösterileri ile karşıladı

Terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinden kurtarılan Afrin'de siviller, güvenlik güçlerine sevgi gösterisinde bulundu. Afrin halkının anlatımına göre, YPG/PKK'lı teröristlerin TSK karşısında direnemeyeceklerini anlayınca birkaç gün önce silahlarını araçlara yükleyerek kaçtığı ortaya çıktı.

TÜRKİYE 18.03.2018, 17:47 19.03.2018, 10:15 Alparslan Can
Afrinliler Mehmetçiği sevgi gösterileri ile karşıladı

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, 20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı harekâtının 58. gününde ana hedef olan Afrin ilçe merkezine girdi. Özel Kuvvetler, önceki gece doğu ve batı hatlarının tam ele geçirilmesinden sonra ilçe merkezine ağırlıklı olarak batıdan sızarak, giriş yollarında keşif yapıp riskli bölgeleri, mayın ve el yapımı patlayıcıların bulunduğu yerleri belirledi, temizlik yaptı.

Özel Kuvvetler’le birlikte Jandarma ve Polis Özel Harekât (JÖH ve PÖH) timleri de olası bir meskun mahal operasyonu için içeri girip operasyona destek verdi.Teröristler sivil gibi kaçmış

TWITTER’DAN DUYURULDU

Temizliğin tamamlanmasından sonra dün sabah saat 06.00’dan itibaren TSK destekli ÖSO güçleri, daha önce sivillerin çıkışı için açılmış güneydoğudaki koridordan ilçe merkezine girmeye başladı. Eşreffiye ve Cekilliyeh semtleri ile kuzey, doğu ve batı kesimlerden de birlikler kente girdi. Türk savaş uçakları da kent semalarında yoğun şekilde uçtu. TSK ve ÖSO, ilçe merkezine girişte ciddi bir direnişle karşılaşmadı. İlçe merkezi 2.5 saat içinde saat 08.30 itibariyle tamamen kontrol altına alındı. Gümrük ve elektrik dağıtım merkezi ele geçirildi. Tanklar ve zırhlı birlikler de ilçe merkezine girdi. Genelkurmay Başkanlığı da saat 11.30’da resmi Twitter hesabından Afrin’in tamamen kontrol altına alındığını dünyaya duyurdu. Saat 14.00’te yapılan yazılı açıklamayla da 18 Mart’ta Afrin şehir merkezinin TSK ve ÖSO tarafından kontrol altına alındığı bildirildi.

Teröristler sivil gibi kaçmış

ŞEHİTLERİMİZE ARMAĞAN

JÖH ve PÖH timleri, ilçe merkezinin kontrol altına alınmasından sonra tuzak arama çalışmalarına başladı. İlçeye giren birlikler, sözde kanton yönetim binasına Türk bayrağı ve ÖSO bayrağı astı. Binanın çatısına da Türk bayrağı çekildi. Bir Türk askeri, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Türk milletine ve yüce şehitlerimize armağanıdır” dedi. Bazı zırhlı araçlar da Türk bayraklarıyla donatıldı.

Teröristler sivil gibi kaçmış

MABATLI DA ALINDI

TSK, Afrin ilçe merkezinin alınmasına rağmen harekatın devam ettiğini bildirdi. Kırsalda yer çatışmalar devam ederken Mabatlı beldesi de teröristlerden alındı.
Türk güvenlik güçleri, birkaç gün önce kentin giriş ve çıkış bölgelerinde kontrol noktaları kuran teröristlerin TSK ve ÖSO birlikleri girmeden önce kaçtıklarını değerlendiriyor. Afrin’deki sivil milislerin de silahlarını bıraktıkları tahmin edilirken, PYD/PKK’nın kaçmak isteyen teröristlerden bazılarını infaz etmesine rağmen kaçışları önleyemediği belirtildi. PYD/PKK’lıların sivil kıyafetlerle kenti terk edip Tel Rıfat istikametine doğru kaçtıkları sanılıyor.

Teröristler sivil gibi kaçmışİlçe merkezindeki hükümet binası ve sözde kanton binasında da arama faaliyetleri yapıldı. (AA)

DIŞ BASIN BÖYLE DUYURDU

AFRİN kent merkezinin TSK ve ÖSO kontrolüne girmesi dış basında da büyük yankı buldu.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, “Türkiye destekli güçler, Kürtleri Afrin’in merkezinden çıkardı” başlığını kullandı. BBC, “Türkiye destekli güçler, Afrin’in merkezinin tam kontrolünü sağladı. Savaşçılar bayrak salladı ve efsanevi bir Kürt figürün heykelini yıktı” diye yazdı.

Amerikan CNN televizyonu da “Türk güçleri, Suriye kentinin merkezini Kürt savaşçılardan aldı” diye duyurdu. Haberde operasyonun 2 ay sürdüğü ve binlerce kişinin kenti terk ettiği belirtildi.

İngilizce yayın yapan Rus haber sitesi Sputnik, “TSK ve ÖSO, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin elindeki Afrin kenti üzerinde kontrolü sağladı” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Teröristler sivil gibi kaçmışTerör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın Afrin'deki posteri de indirildi.

TSK: SİVİLLER İÇİN TÜM ÖNLEMLER ALINIYOR

TSK’dan yapılan açıklamada harekâtın planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi. Açıklamada özetle şöyle denildi: “Afrin’de yaşayan sivillerin emniyeti için gereken tüm tedbirler alınmaktadır. Bunun yanında harekât alanında insani yardım faaliyetlerinin etkin şekilde yürütülebilmesi ve PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin baskı ve zulmünden kurtulmak için bölgeden ayrılan masum halkın güven ve huzur içinde yaşayabileceği geçici barınma kamplarının tesis edilmesi maksadıyla ilgili kurumlarla koordineli olarak faaliyetlere devam edilmektedir. 18 Mart 2018 tarihi itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır.

Teröristler sivil gibi kaçmış
ÖSO'ya yakın hesaplar dün akşam Afrin'deki son durum haritasını paylaştı. Haritada pembe ile gösterilen alanlar teröristlerden son alınan yerleri gösteriyor. Haritadaki mavi alanlar da TSK ve ÖSO kontrolü altında bulunuyor.

46 ŞEHİT, 225 GAZİ

Harekât kapsamında terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 46 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 225 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Harekâtın başlangıcından itibaren toplam 3 bin 603 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Vatan, millet, bayrak ve tüm kutsal değerlerimiz uğruna hayatlarını gözünü kırpmadan feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, çatışmalarda yaralanan kahraman gazilerimize acil şifalar, şehit ve gazilerimizin değerli ailelerine sabır temenni ederiz.”

Afrinliler Mehmetçiği sevgi gösterileri ile karşıladı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sabah 08.30 sıralarında kontrolün sağlandığı Afrin şehir merkezine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının girmesinin ardından evlerinden çıkan siviller, askerlere destek verdi.

Şehir merkezinin teröristlerden kurtarılmasını kimi vatandaşlar askerlere el sallayarak, kimileri de sevinç gözyaşları ve zılgıtlarla kutladı. İlçe meydanında toplanan siviller, araçlarıyla sevinç turu attı.

Bu arada, şehir merkezini terk eden teröristlerin bazı binaları ve araçları ateşe verdikleri, ağır hasar oluşturdukları görüldü. İlçede ve kırsalda arama tarama faaliyetine başlayan Mehmetçik ve ÖSO güçleri, terör örgütü YPG/PKK'yı simgeleyen flama ile fotoğrafları imha etti.

Binaları tek tek arayan güvenlik güçleri, teröristlerin sivillerin arasına girme ihtimaline karşı çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, kent merkezinde güvenliği sağlayan ÖSO mensupları, daha önce Fırat Kalkanı bölgesinde olduğu gibi terör örgütü YPG/PKK'yı Suriye'de işgal ettiği alanlardan çıkarma konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Afrinli 44 yaşındaki esnaf Zeynel Abidin Kazan, çok sevinçli olduklarını ifade ederek, günlerdir Türk askerinin gelmesi için dua ettiklerini, kabul olduğu için Allah'a şükrettiklerini söyledi.

İlçenin terör örgütlerinin işgalindeyken halkın büyük sıkıntılar yaşadığını ve baskılar nedeniyle zor günler geçirdiklerini vurgulayan Kazan, "3-4 gün önce teröristlerin bazı silahları araçlara yüklediğini gördük, üzerlerini kapattılar. Münbiç tarafına ya da Cezire'ye gittiklerini düşünüyoruz. Son günlerde zaten sayıları azalmıştı. Türkiye'ye çok şey borçluyuz, teşekkürler." şeklinde konuştu.

'SİVİLLERİN ÇIKIŞINA MÜSAADE ETMEDİLER'

İlçede fırın işletmeciliği yapan 60 yaşındaki Ali İmceddemi ise terör örgütü YPG/PKK'nın günlerdir sivillerin ilçe dışına çıkışına müsaade etmediğine dikkati çekti.

Yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen bugün yeniden özgürlüklerine kavuştukları için büyük bir mutluluk yaşadıklarını aktaran İmceddemi, şunları kaydetti:

"İnşallah bundan sonra her şey daha iyi olacak, buna inanıyoruz. Teröristlerin 4 gün önce kenti terk ettiklerini gördük, Münbiç'e gittiklerini düşünüyoruz. Açıkçası nereye gittiklerinin önemi yok, önemli olan özgürlüğe kavuşmamız. Allah Türkiye'den ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Teröristler bize çok zulüm yaptı, insanların şehrin dışına çıkmasına izin vermediler. İnşallah ilçemiz en kısa sürede eski günlerine döner, başka bölgelerde olan komşularımız da bir an önce geri gelmeli."

MAYIN ARAMA TARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 

Öte yandan terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinden kurtarılan Afrin şehir merkezinde güvenlik güçlerince mayın arama tarama çalışmalarına başlandı. İlçe merkezinde stratejik öneme sahip noktalarda güvenliği sağlayan birlikler, teröristlerin farklı noktalara yerleştirdikleri el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirmek için faaliyetlerini sürdürüyor. Sivillerin alandan uzaklaştırılmasının ardından TSK birlikleri, mayın dedektörlerinin yanı sıra eğitimli köpekleri kullanarak ilçenin ana arterleri ve bazı mahallelerde çalışmalarına devam ediyor. Zırhlı iş makinelerinin de kullanıldığı çalışmalar sırasında tespit edilen el yapımı patlayıcılar, kontrollü olarak imha ediliyor.

SİVİLLER DÖNMEYE BAŞLADI

Güvenlik güçleri, teröristlerin işgal ettikleri binalara kaçarken çok sayıda patlayıcı tuzakladıklarını, çalışmaların bir süre devam edeceğini belirtti. Bu arada, terör örgütü YPG/PKK'nın baskıları nedeniyle Afrin kırsalına kaçan bazı siviller de ilçe merkezine dönmeye başladı.

banner257
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
version="1.0" standalone="yes"?> <