03.02'de acı isyan: Siz nasıl unutursunuz?

Demokrasi Meydanı'nda vatandaşlar 17 Ağustos 1999'da meydana gelen binlerce insanın öldüğü 7,4 büyüklüğündeki depremi felaketin yaşandığı 03.02'de gözyaşlarıyla andı. Depremde 2 çocuğunu kaybeden Nurcuhan Dursun anma programına ilginin az olmasına isyan etti.

03.02'de acı isyan: Siz nasıl unutursunuz?

Adapazarı İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, 17 Ağustos 1999'ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem felaketini anmak için Demokrasi Meydanı'nda program düzenledi.

Anma programına, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Geç saatlerde başlayan program için AFAD, UMKE, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de meydanda stand açarak vatandaşları depremle ilgili bilgilendirdi.

Programda çok sayıda imam hatip Kuran-ı Kerim tilaveti yaparken, binlerce insanın öldüğü deprem sonrası çekilen fotoğraflar kurulan dev ekrana yansıtıldı.

'2 EVLADIMI VERDİM BEN, NASIL UNUTUYORSUNUZ?'

Depremde 2 çocuğunu kaybeden Nurcuhan Kurşun, programa ilginin az olmasına tepki göstererek, "Yakışıyor mu bu bize? İnanki ben üzüldüm şu insanları görünce. O kadar çabuk mu unuttuk? 2 tane evladımı verdim ben, 18 yaşında oğlum öldü, 16 yaşında kızım öldü benim o zaman, hayatım karardı. Engelli çocuğum var ona tutundum. Ben unutmadım, siz nasıl unutuyorsunuz? Adapazarı halkına sesleniyorum, lütfen herkes annesini, babasını, evladını unutmasın. Bu bizim için büyük bir şeydi. Ben utanç duydum bundan" dedi.

'SAKARYA BU DEPREMİ ÇOK ÇABUK UNUTTU'

Felaket gecesini yaşayanlardan Sinan Burnaz ise Sakaryalıların depremi çabuk unuttuğunu belirterek, "Şu meydanda valilik binası olduğu zaman çaresizlik içindeydik. Sayın Valimiz Yener Rakıcıoğlu hiç unutamam, bisikletle yanına geldim paçasından tutarak,'Sayın valim lütfen bize yardım edin' dedim çok insanlar öldü. Sağolsun Cezayir ekibini bize gönderdi fakat hiç birini kurtaramadık ama bu Sakarya bu depremi çok çabuk unuttu, çok üzgünüm" diye konuştu.

'O GECE ÇOK ACI BİR GECEYDİ'

Depremin yaşandığı gece yaklaşık 15 yakını kaybeden Hilmi Maden, çok kötü manzaralarla karşılaştıklarını belirterek,  "Gece saat 3'ü çeyrek geçe falan orada benim komşunun kamyonu var. Bir ses geldi, kamyon eve mi giriyor dedim. Sallanmaya başladı. Çocukla arabayı kaptım dışarıya fırladım. İçeri girdim, üzerlerine örtmek için giyecek verdim evdekilere. Sokağa döküldük. Yiğenim 6 aylık hamile, kocasıyla birlikte binanın altında kaldı. Erenler'e gittik, ablamın kızı ve damadı acı bir şekilde, 2 3 günde zor çıkardık enkazın altından. Yine köyde halamızın kızı, oğlu burada onlarla uğraştık. Mehmet'in oğlu, kızı, onları kaybettik. Aşağı yukarı 15 yakınımızı kaybettik. Bütün hayatını kaybedenler canımız. Bütün ölenlere üzüntü duydum.  Böyle bir gecede onlara dua okumak benim için büyük bir gurur. O gece çok kötü şeyler gördük. Sabaha karşı, kompresoru aldım kendim yardımcı oldum 1 ay ölüleri çıkardık, bazısı kapkara olmuş, bazısı ayağı kırılmış. Acı bir geceydi, Allah bir daha göstermesin" dedi.

Felaketin yaşandığı 03.02'de hocalar tarafından dua yapılırken Vatandaşlar gözyaşlarına boğuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER