Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği 11 şehirdeki, zorunlu deprem sigortasının yanında, deprem teminatı içeren; kasko, yangın, hayat ve ferdi kaza sigorta poliçeleri de hesaba katıldığında, deprem teminatı içeren toplam poliçe sayısının 4 milyon civarında olduğunu açıkladı. Benli, "Hasar gören sigortalılarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için üzerimize düşen görevleri ivedilikle yapıyoruz, sektörümüz hasar ödemelerine başladı” dedi.

ARNİAD’dan Aktaş’a ziyaret ARNİAD’dan Aktaş’a ziyaret

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki 2 büyük deprem sonrası yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi paylaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin, afet bölgesindeki hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Benli'nin açıklaması şöyle:

“SİGORTA SEKTÖRÜ BUGÜNLER İÇİN VAR: Yüzyılın en büyük afetiyle karşı karşıyayız, ancak sigorta sektörü bugünler için var. Zararların bir an önce giderilebilmesi ve hasar tazmin sürecinin hızla işletilebilmesi için tüm sigorta şirketleri olarak hasar sürecinin hızlandırılmasından, çağrı merkezlerinde depremden zarar görenlere ayrı hatların açılmasına ve bölgede hasar iletişim merkezlerinin kurulmasına kadar bir dizi önlem aldık ve almaya devam ediyoruz.

BÖLGEDE DEPREM TEMİNATI İÇEREN TOPLAM POLİÇE SAYISI 4 MİLYON CİVARINDA: Zorunlu deprem sigortasının yanında deprem teminatı içeren; kasko, yangın, hayat ve ferdi kaza sigorta poliçelerini de hesaba kattığımızda bölgede deprem teminatı içeren toplam poliçe sayısı 4 milyon civarında.

HASARLARIN TELAFİSİ ANA İŞİMİZ: Sigortanın önemi maalesef böyle zamanlarda daha iyi anlaşılıyor. Hasarların telafisi ana işimiz ve bunu poliçe şartları doğrultusunda en doğru şekilde yapacağız. Sigorta sektörü olarak, kayıpların giderilmesi ve bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için başlatılan seferberlikte üzerimize düşen görevleri birlik ruhu ile yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz.

SİGORTA SEKTÖRÜ BÖLGEYE ÖNEMLİ DÜZEYDE AYNİ VE NAKDİ DESTEKLERDE BULUNDU: Sigorta sektörü afetzedelere, sigorta acentelerine ve bölgede yaşayan personeline yardım ve destekte bulunmak üzere, depremlerin hemen ardından toplanılan ayni ve nakdi yardımları Kızılay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) aracılığıyla ulaştırdı. Birliğimize üye şirketler, ‘Sigorta Kıymet Bilmektir’ anlayışıyla depremin ilk anlarından itibaren bölgeye önemli düzeyde ayni ve nakdi desteklerde bulundu.

HASAR ÖDEMELERİNE BAŞLANDI: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları afet bölgesindeki hasar tespitine devam ediyor. Biz de süreçleri hızlandırmak için Bakanlığın raporlarına ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ödemelerine paralel aksiyonlar alıyoruz. Deprem sonrasında DASK hasar ödemelerine hızlıca başladı. Ayrıca birçok şirketimizin ‘mobil hasar destek noktaları’ da bölgede devreye girdi. Şirketlerimizin hasar yöneticileri ile 200’den fazla eksperimiz sahada tespitlerini yapıyorlar. 1000’i aşkın personelimiz hem destek çalışmalarına katılıyor hem de hasar gören sigortalılarımızın hayatını bir nebze kolaylaştırmak için süreçleri ivedilikle işletiyor.

ÇALIŞMALARIMIZA ‘SİGORTA KIYMET BİLMEKTİR’ ANLAYIŞIMIZLA DEVAM EDECEĞİZ: Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) başta olmak üzere, sigorta sektörü ‘tek yürek’ hâlinde bu olağanüstü süreci sigortalılar açısından kolaylaştırmak için canla başla çalışıyor. Sektörümüz bu tür süreçleri yönetebilecek deneyimde ve güçtedir. Çalışmalarımıza her zamanki gibi ‘Sigorta Kıymet Bilmektir’ anlayışımızla devam edeceğiz.”