KERİM UĞUR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde yapıldı. Soyer, “İzmir’in çok önemli bir marka kazandığını düşünüyorum. Bu markanın hem İzmir’i taşıyacağını hem İzmir’in bu markayı daha da büyüteceğini biliyorum. O nedenle bu festivalin İzmir'e hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliği ile 16-23 Haziran 2023 tarihinde düzenleyeceği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi’nde bugün yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliği yaptığı toplantıya, film ve müzik festival direktörü ve yönetmen Vecdi Sayar, festival komite üyeleri ve sponsorlar katıldı.

Tanıtım toplantısının açış konuşmasını yapan Tunç Soyer, festivalle ilgili bilgi vererek, “Müziksiz, sinemayı düşünemezsiniz. Sinemayı güçlü kılan, sinemayı dünyanın en güçlü sanatlarından biri haline getiren şey müzikle bütünleşmesidir. O nedenle çok kıymetliydi. İzmir, sanata ev sahipliği yapan, sanat üretimine ev sahipliği yapan bir şehir olsun istemiştik daha ilk günden itibaren. O nedenle bir sinema ofisi kurarak başladık bu yola. Bu sinema ofisi, küçük küçük adımlarla ilerledi ama bugün onlarca filmin çekilmesine ev sahipliği yapan, bu konuda İzmir'de yetkin bir otorite olarak kabul edilen bir kurum haline geldi ve bu sinema ofisi gelecekte İzmir'in sinema ile buluşması konusunda, sinema sektörüne ev sahipliği yapması konusunda atacağı adımların altyapısını oluşturmuş oldu. Bizim İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sinemayla ilişkimiz ne sadece sinema ofisiyle sınırlı ne de sadece sinema ve müziklerin festivali ile sınırlı. Biz, çok daha uzun soluklu bir yolculuk olarak görüyoruz meseleyi. Sadece İzmir'e değil, bütün bölge için sektöre ev sahipliği yapacak potansiyeli olduğunu düşünüyoruz İzmir'in” dedi.

7 GÜNDE 100 FİLM GÖSTERİLECEK

Festival içeriğine de değinen Başkan Soyer, “Sevin Okyay ile Oğuz Makal'a, bu iki büyük sinema ismine bu yılın Emek Ödüllerini takdim edeceğiz. Bu iki ismin Türkiye için, sinema sanatı için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Nuri Bilge Ceylan’ın üç filminin 11 sahnesinden derlenerek ortaya çıkan caz müziklerini gerçekleştireceğiz. Nuri Bilge Ceylan'ın filmlerinde müziğin derinlerini hepimiz biliyoruz. Hem bestelerin bestecisi hem de seslendiren sanatçılar sahnede olacak. Zühal Olcay'ın sahne alacağı bir akşamımız var. Sabırsızlıkla beklediğimiz bir akşam olacak. Sesiyle sinema sanayisindeki büyüleyici güzelliği ile festival bünyesinde olması hepimizi çok heyecanlandırıyor. 7 gün sürecek ve 100 film İzmirliler ile buluşuyor olacak. Üçüncüsünü düzeldiğimiz festivalimizin İzmir'in önemli markalarından biri haline geleceğini biliyorum. 3 yıl küçük adımlarla yürünen yolda her sene ufkumuz ve vizyonumuz biraz daha genişliyor, önümüzdeki yıllarda daha iyilerini yapacağını biliyorum. İzmir’in çok önemli bir marka kazandığını düşünüyorum. Bu markanın hem İzmir’i taşıyacağını hem İzmir’in bu markayı daha da büyüteceğini biliyorum. O nedenle bu festivalin İzmir'e hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

TEMATİK FESTİVAL

Film ve müzik festival direktörü ve yönetmen Vecdi Sayar ise festivalle ilgili şunları söyledi:

“3. yılımıza geldik. Festivalin sadece Türkiye'nin değil dünyanın önemli festivalleri arasında olması hedefliyoruz. Bu noktada hızlı adımlarla yürüyoruz. Tematik bir festival yapıyoruz, yani belirli bir alanda uzmanlaşan bir festival yapıyoruz. Dünyada üç bine yakın festival var. Avrupa’da her kentte bir festival yapılıyor, ülkemizde de yavaş yavaş başka kentlerde de festivaller yapılmaya başlandı. Festivali yapıyor olmak yetmez, onun uluslararasında saygınlık kazanması gerekir. Bu yüzden programın nitelik ve niceliği kentle ilişkisini güçlendiren bir festival olması gerekir. Uzun yıllarca sürekliliği olan bir festival olmadı İzmir'de, bizim çok sansımız var. Türkiye'de önemli 3-4 festivalden biriyiz, tematik olmamız bizi ayrıcalıklı kılıyor. Festivalde, göç ve göçmen sineması, gündemi işgal eden bir sorun; bundan da iyi bir derleme var.”