İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen ‘2023 Çin Yeni Yılı’ kültürel etkinliklerine katıldı. Başkan Soyer etkinlikte, pandemi döneminde kesintiye uğrayan ilişkilerin yeniden güçlendirileceğini söyledi.

Soyer, Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin’in davetiyle kentte yaşayan Çinlilerle, Çin yeni yılını kutladı. Balçova Termal Otel’de düzenlenen etkinliğe Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ve eşi Lan Weibin, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan ve eşi Zehra Cansız Doğan, İzmir Çinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yağız Vang, dernek başkanları, iş dünyasının temsilcileri, üniversite öğrencileri ve İzmir’de yaşayan Çinliler katıldı.

Etkinlikte konuşan Soyer, şunları söyledi: 

“Pandemi sürecinde maalesef çok daha önceden başlayan ilişkilerimiz kesintiye uğradı. 2019’daki İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Çin Halk Cumhuriyeti’ni konuk ülke olarak davet etmiştik. Chengdu şehrinin temsilcileriyle de aramızdaki kardeş kent ilişkisini geliştirmeye karar vermiştik. Çünkü Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti dünyanın en büyük iki medeniyetine ev sahipliği yapıyor. Birçok ortak paydamız var. Ulaşım ve lojistik imkanlarının son derece geliştiği dünyada, bu ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Chengdu belediye heyetini en kısa sürede İzmir’de misafir etmek isteriz.”

İzmir’in yüzyıllarca Çin’den başlayan İpek Yolu’nun en önemli kavşak noktalarından bir tanesi olduğunu söyleyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Adeta Çin’in ürünlerini, değerlerini Batı’ya pompalayan bir kalp gibi çalıştı. Biz yine aynı kalp olmaya hazırız. Ben İzmir’de yaşayan tüm Çinlilerin de belediye başkanıyım. Başları sıkıştığında neye ihtiyaçları olursa her daim yanlarındayım.”  

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin ise Çin yeni yılının ülke için geleneksel bir bayram olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Her şey yepyeni olacak ve yeni başlangıçlar olacak demektir. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü. Her iki ülkenin kendi hayallerini gerçekleştirme yolunda birlikte hareket etmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, sanayi ve ticaret başta olmak üzere pek çok alanda Türkiye’nin ön sıralarında yer alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi kardeş şehir ilişkileri kurarak önemli bir iş birliği hattı kurdu. Çin ve İzmir arasında pandemi sürecinde duran ilişkiler daha da canlanacak.”

İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan da “Bugün burada Çin Büyükelçimizin onurlandırmasıyla Çin’in yeni yılını kutlamak için bir aradayız. Bu güzel organizasyon için dernek başkanımız ve üyelerine teşekkür ediyorum. Tüm Çin halkının yeni yılını kutluyorum” dedi.