Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, ocak ayında yüzde 8,3 arttı. Toplam cirodaki yıllık artış ise yüzde 94,0 olarak hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, ocak ayında yüzde 8,3 arttı. Toplam cirodaki yıllık artış ise yüzde 94,0 olarak hesaplandı.

TÜİK, ocak ayına ilişkin sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerine ait toplam ciro endeksini bugün açıkladı. Ciro endekslerinin hesaplanmasında Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldığı hatırlatılan TÜİK açıklamasında, Kahramanmaraş merkezli depremlerin veriye etkisi hakkında bilgi verildi. Açıklamada, buna ilikin şu değerlendirme yapıldı:

“Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiştir. Bu nedenle, 2023 ocak ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için sanayi üretim anketi, e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 6,29'dur.”

İhracatçıların Asya yüzyılı stratejisi hazır İhracatçıların Asya yüzyılı stratejisi hazır

Türkiye genelinde aylık ve yıllık bazda toplam ciroda artış olduğunu gösteren TÜİK verisi şöyle:

TOPLAM CİRO AYLIK YÜZDE 8,3 ARTTI: Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, 2023 yılı ocak ayında aylık yüzde 8,3 arttı. Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; 2023 yılı ocak ayında aylık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 5,8, inşaat ciro endeksi yüzde 8,5, ticaret ciro endeksi yüzde 9,8, hizmet ciro endeksi yüzde 8,9 arttı.

TOPLAM CİRO YILLIK YÜZDE 94,0 ARTTI: Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, 2023 yılı ocak ayında yıllık yüzde 94,0 arttı. Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; 2023 yılı ocak ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 65,6, inşaat ciro endeksi yüzde 115,6, ticaret ciro endeksi yüzde 110,9, hizmet ciro endeksi yüzde 107,6 arttı.”