Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, perakende satış hacmi eylül ayında yüzde 0,7 azaldı.

TÜİK, eylül ayına ilişkin perakende satış endekslerini bugün açıkladı. Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,2 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,1 artış kaydetti.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 13,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,6 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 azaldı.

ING Hubs Türkiye’ye Keşanlı Emre Danacı liderlik edecek ING Hubs Türkiye’ye Keşanlı Emre Danacı liderlik edecek

PERAKENDE CİRO AYLIK YÜZDE 4,2 ARTTI

TÜİK verilerine göre cari fiyatlarla perakende ciro, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,1 artış kaydetti.

Cari fiyatlarla perakende ciro, eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 90,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 89,9, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 67,2 arttı.