6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından bölgede arama kurtarma başta olmak üzere birçok çalışmaya imza atan Torbalı Belediyesi ekibi, ilçeye döndü.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından bölgede arama kurtarma başta olmak üzere birçok çalışmaya imza atan Torbalı Belediyesi ekibi, ilçeye döndü.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ikinci gününde afet bölgesine giderek arama-kurtarma başta olmak üzere birçok çalışma yapan Torbalı Belediyesi ekibi, bugün ilçeye döndü. Cenazelerin enkazdan çıkarılması, bölgedeki depremzedelere erzak-kıyafet dağıtımı ve oluşturulan çadırkentte depremzedeleri ağırlayan ekip, Hatay’ın tamamına dokundu.

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi ile beraber koordinasyon merkezi oluşturan Torbalı Belediyesi, ilk yerleştiği bölgenin üs olmasını da sağladı. Yalnızca Torbalı Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yer aldığı merkezde belediye ekibi bölgeye lojistik destek sağladı. TDU Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından Torbalı Belediyesi’ne teslim edilen 350 metrekarelik çadır bölgenin en önemli lojistik deposu olarak görev yapmaya devam ediyor. Ayrıca ekip, Torbalı’da yaşayan ve bölgede yakınlarına ulaşamayan vatandaşlar için de köprü görevi gördü. Öte yandan Torbalı Belediyesi personeli olan Salih Samet Gönülverdi bölgede bulduğu bir çanta dolusu parayı da jandarma ekiplerine teslim etti.

TEKİN: “PERSONELLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

İlçeye dönen ekibi Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, belediye personeli ve vatandaşlar karşıladı.

Tekin, burada yaptığı açıklamada “Depremden sonra bölgeye ilk personel gönderen belediyelerden biriyiz. Arkadaşlarımız bölgede ciddi çalışmalarda bulundu. Kurduğumuz 350 metrekarelik insani yardım çadırıyla Hatay’da lojistik üs haline geldik. Arama kurtarma çalışmalarına destek olmanın yanı sıra başta koordinasyon olmak üzere birçok alanda büyük özveri gösteren personellerimizle gurur duyuyoruz. Hiçbiri dönmek istemedi ancak hem onların sağlıkları hem de oradaki insanlara daha kapsamlı yardımcı olabilmemiz adına yeni ekibimizi geçtiğimiz günlerde gönderdik. Ayrıca orada görev alan arkadaşlarımızdan hem ilçemizde hem de afet bölgesinde neler yapabileceğimizi de görüştük. Öncelikle Torbalı’da afet merkezleri kuracağız. Buralarda çeşitli eğitimler gerçekleşecek. Hem arama kurtarma hem de afet sonrası çalışmalar için gerekli çalışmalar burada yapılacak. Deprem bölgesinde yaşıyoruz. Bir arama kurtarma ekibi de kuracağız. Koordinasyonun ne kadar önemli olduğunu bu depremde gördük. Biz Torbalı olarak artık daha profesyonel adımlar atmalıyız. Arkadaşlarımız bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor” dedi.