Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, deprem sırasında görevi başında yaşamını yitiren sağlık personelinin şehit statüsünden, evlerini kaybeden sağlık çalışanlarının da TOKİ tarafından yapılacak konut projelerinden yararlandırılmasını istedi.

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, deprem sırasında görevi başında yaşamını yitiren sağlık personelinin şehit statüsünden, evlerini kaybeden sağlık çalışanlarının da TOKİ tarafından yapılacak konut projelerinden yararlandırılmasını istedi.

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, yaptığı yazılı açıklamada, afet bölgesine gönüllü giden sağlık çalışanlarının tespitlerini bir rapor haline getirerek Sağlık Bakanlığı’na sunacaklarını bildirdi.

“TAYİN TALEPLERİ KARŞILANMALI”

Demircan, açıklamasında şunları kaydetti:

AKŞENER’DEN ERDOĞAN’A: GİDERAYAK SENİ ÇOK GERGİN GÖRDÜM RECEP BEY. AKŞAMLARI PAPATYA ÇAYI İÇ, İYİ GELİR AKŞENER’DEN ERDOĞAN’A: GİDERAYAK SENİ ÇOK GERGİN GÖRDÜM RECEP BEY. AKŞAMLARI PAPATYA ÇAYI İÇ, İYİ GELİR

“Hâlihazırda afet bölgesinde gönüllü görev almak isteyen arkadaşlarımızın görevlendirmelerinin yapılmasını kıymetli buluyoruz. Eşini, çocuğunu, anne babasını veya kardeşini depremde kaybetmiş sağlık çalışanlarının yine o bölgede hastalara hizmet vermelerinin çok kolay olmadığını biliyoruz. Bu durumda olan arkadaşlarımızın tayin taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ VE SAĞLIK KURULUŞLARININ ÖNEMİ YENİDEN GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ”

COVID döneminde olduğu gibi bu afette de sağlık çalışanlarının ve sağlık kuruluşlarının önemi yeniden gözler önüne serildi. İzolatöre sahip hastanelerimizin ise depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Zaman zaman UMKE gönüllüsü olarak eğitimlere katılmak isteyen sağlık çalışanlarına bazı idarecilerin sergiledikleri engelleyici tavrın da ne denli yanlış olduğunun kendileri tarafından anlaşılmış olduğunu ümit ediyoruz. Afetlere karşı eğitimli bir sağlık çalışanının kıymeti maalesef bu gibi durumlarda daha net anlaşılmaktadır.

“YAŞAMINI YİTİREN SAĞLIKÇILAR ŞEHİT STATÜSÜNE ALINMALI”

Şu acı günleri geride bıraktığımızda ise Sağlık Bakanlığı tarafından o gece görevleri başında vefat eden sağlık çalışanlarının şehit statüsünden yararlandırılmalarını talep ediyoruz.

“YAPILACAK KONUTLARDAN SAĞLIKÇILAR DA YARARLANDIRILMALI”

Yine TOKİ eli ile yapılacak hastanelerin yakınlarına evlerini deprem felaketinde kaybeden sağlık çalışanlarına konut projelerinde yer verilmelidir. Bu zaten Demokratik Sağlık Sen’in şehir hastanelerine yakın bölgelerde sağlık çalışanları için konut projeleri geliştirilmesi talebinin yaygınlaştırılmasını da sağlayacaktır. Kısa zamanda telafi edilemeyecek gibi gözüken bölgeye madden ve manen destek olmak, yaraların sarılması noktasında bizim üzerimize düşen esas konulardan bir tanesidir.”