ZEHRA DEĞİRMENCİ / SİBEL KAHRAMAN

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından hukuki süreç, kentlerin yeniden planlanması, depremzedelerin bundan sonraki süreçte ihtiyaçlarının karşılanması gibi konuları takip etmek amacıyla Deprem Takip Merkezi kurdu. TKP Parti Meclisi Üyesi Ayhan Keser, "Hem deprem enkazının kaldırılması sürecindeki hukuksuzlukları engellemek hem başta depremzedelerin ihtiyaçları olmak üzere hukuki destek sağlamak amacıyla çalışması olacak TKP Deprem Merkezi’nin" dedi.

TKP, Deprem Takip Merkezi kurdu. Partisinin yaptığı çalışmalar ve Deprem Takip Merkezi’nin amacıyla ilgili bilgi veren TKP Parti Meclisi Üyesi Ayhan Keser, deprem bölgesine hızlıca ulaştıklarını ve buralarda ilk olarak arama kurtarma faaliyetlerinde bulunduklarını ve bu konuda başarılı örnekler yaşandığını dile getirdi.

"HALKIN GÖNDERDİĞİ YARDIMLAR SAHİPSİZ KALMA TELİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYDI"

Hayatta kalan yurttaşlara yönelik sürdürülmesi gereken yardım kampanyası ihtiyacına değinen Keser, şunları söyledi:

"Bir yandan da tüm Türkiye’de Semt Evleri’nde, İşçi Evleri’nde, TKP’nin irtibat bürolarında halkın büyük desteğiyle çok önemli miktarda yardım malzemesi toplanarak bölgeye ulaştırılmış oldu. Maalesef hükümetin buna dönük bir hazırlığının olmadığını da acı bir şekilde görmüş olduk bir kez daha. Halkın gönderdiği yardımlar büyük ölçüde sahipsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Çünkü halktan büyük bir destek aktı bölgeye ama dağıtıma dönük resmi bir organizasyon olmadığı için ‘peki bu malzemeler ne olacak’ sorusu ortadaydı. TKP ilk günden beri gelen yardımları gıda malzemesinden çocuk ihtiyaçlarına, hijyen malzemelerinden kıyafetlere tasnif ederek aslında ihtiyaç sahiplerine hızlı ulaştırmayı becerdiği için de bu sefer halktan daha yoğun bir yardım desteği görmüş oldu."

Depremin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen hükümetin halkın ihtiyaçlarını karşılamaya dönük bir çaba içinde olmadığını ve yıkılan evleri bir an önce alandan çekip yeni inşaatlarla donatmaya çalıştığını kaydeden Keser, bu noktada yaşanacak problemlere dair Deprem Takip Merkezi’ni kurduklarını anlattı. Keser, şunları söyledi:

"DEPREMZEDELERE HUKUKİ DESTEK SAĞLANACAK"

"Hem deprem enkazının kaldırılması sürecindeki hukuksuzlukları engellemek hem başta depremzedelerin ihtiyaçları olmak üzere hukuki destek sağlamak amacıyla çalışması olacak TKP Deprem Merkezi’nin. İkinci olarak depremin ardından çeşitli şehirlerdeki yakınlarına taşınan pek çok depremzede olmakla birlikte büyük çoğunluğunun hala deprem bölgesinde yaşamak zorunda olduğunu biliyoruz. Ancak bu şehirlerin bazılarında ekonomik hayat tamamen bitmiş durumda. Dolayısıyla buraya dönük de bir hazırlık içerisine girilmesi gerekir. ‘Bu insanlar nasıl hayatta kalacaklar, karınları nasıl doyacak, elektrikleri nasıl yanacak’ gibi sorulara kadar planlanması gerekir. Üçüncüsü, hükümet ‘bir yıl içerisinde konutları dikeceğiz, depremzedelere teslim edeceğiz’ diyor ama biz hem Elazığ ve İzmir depremlerinin ardından bu yeni yapılan konutların depremzedelere büyük bir maliyet getirdiğini biliyoruz hem de bu iddianın gerçek olmadığını biliyoruz. Daha önce verdikleri ‘şu zamana kadar şu kadar konut yapacağız’ taahhütlerinin hiçbirini tutmadılar, bunu da tutamayacaklar. Sadece yüklü miktarda para kazandıracaklar bir yığın müteahhide. Biz ise bunun aksine başta konteyner kentler olmak üzere sağlıklı konutlar inşa edilene kadar insanların gündelik hayatının sürmesinin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle kentlerin tarihi dokusu ve depreme dayanıklılık hesaba katılarak konteyner kentlerin oluşturulması için bir ön çalışma içerisindeyiz. Bir başka şey yine hem deprem bölgesinde ama yine Bursa, İstanbul, Ankara, Mersin gibi depremzedelerin göçtüğü pek çok kentte çok sayıda insanın işe, barınacak bir eve, evin içine koyacak eşyaya, çocuğunu gönderecek okula ve çok daha önemli yoğun bir psikososyal desteğe ihtiyaçları olacak. Buraya dönük de dayanışmanın örgütlenmesi gerekir diye düşünüyoruz. Bizim TKP Deprem Merkezimiz aynı zamanda bunu hayata geçirmeye çalışacak."

"TÜRKİYE’NİN ZENGİN KAYNAKLARI SERMAYE SINIFINA AKTARILIYOR"

Depremin yaşandığı ilk günden itibaren hükümetin yurttaşları büyük bir acizlik içinde bıraktığını ancak halkın depremin ardından büyük bir seferberlik başlatarak yardım ulaştırmaya çalıştığını söyleyen Keser, Türkiye’nin kaynak bakımından zengin olsa da bu kaynakların sermaye sınıfına aktarılması nedeniyle halkın yoksul ve yoksun olduğunu belirtti. Keser, şöyle dedi:

“Bizim çok net bir şekilde devletçi bir ekonomiye, eşitlikçi bir toplumsal düzene, laik bir siyasal sisteme ihtiyacımız var. Belki hepsi kadar ya da onlardan daha önemlisi egemen, bağımsız bir ülkeye ihtiyacımız var. Bizim TKP Deprem Merkezimiz aynı zamanda bu başlıklarda da hem depremzedelerle hem Türkiye’nin geri kalanıyla birlikte mücadeleyi örgütlemeye çalışacak. Çünkü sadece depreme dayanıklı konutlar kontrolü ile biz bu enkazın altından çıkamayacağız. Bir daha benzer bir şeyin yaşanmaması için hem bilimsel ve teknik imkanlardan faydalanacağız hem dayanışmayı güçlendireceğiz hem de iktidardan hesap sorup yeni bir Türkiye kurma iradesini ortaya koyacağız. Bu nedenle yola çıktık.”

Deprem bölgeleriyle dayanışmak için TKP Kriz Masası'na 0553 334 72 31 numaralı telefondan, TKP Deprem Takip Merkezi'ne ise [email protected] adresinden e-posta ile ulaşılabiliyor.