Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir’de ilk defa uygulanan ‘Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi’ni Gündüzler Mahallesi’ndeki üreticilere tanıttı.

Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir’de ilk defa uygulanan ‘Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi’ni Gündüzler Mahallesi’ndeki üreticilere tanıttı.

Tepebaşı Belediyesi, BEBKA 2022 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı’ndan destek alarak yaşama geçirdiği Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi’nde çalışmalarına devam ediyor. Tarımsal Üretimde Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi, kentte faaliyet gösteren üreticilere tanıtılıyor. Son olarak Gündüzler Mahallesi’nde yapılan sunumda, projenin üreticiye sağlayacağı faydalar anlatıldı. 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Doğancan Kahya, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Yavuz Fatih Fidan Temiz ve Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı bilgilendirmeye, üreticilerin yanı sıra Gündüzler Mahalle Muhtarı Selim Kurnaz da katıldı. 

5 MAHALLEDE ERKEN UYARI İSTASYONLARI KURULDU 

Eskişehir’de ilk defa uygulanan proje kapsamında, Tepebaşı’nda tarımsal faaliyet gösterilen 477 bin 769 dekar alanı kapsayacak şekilde beş mahallede istasyonlar kuruldu. Ayrı iklimsel özelliklere sahip Beyazaltın, Cumhuriyet, Kavacık, Yusuflar ve Takmak mahallelerinde kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları, tüm Tepebaşı kırsalına hizmet verecek. 

Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi, havanın ve toprağın sıcaklık, yağış, rüzgar, nem, güneşlenme değerlerini belirleyerek bu değerleri anlık ve uzun süreli kayıt altına alıyor; elde edilen değerleri üreticiye sunarak gerekli önlemlerin alınmasını sağlıyor. Sistem sayesinde üretici, ürününün kalitesini yükseltirken maliyetlerini de kontrol altında tutabiliyor. Gübre, ilaç, sulama ve benzeri giderlerden tasarruf sağlayan üretici, hastalıkları önceden tahmin edip önlemini alabiliyor. Sistem sayesinde, ekim yapılan alanlardaki iç ve dış iklim değerleri ile ani değişimler de anlık olarak takip edebiliyor.