Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 16. kez düzenlediği Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, dolu dolu geçiyor. Etkinliğe katılan 21 yerli sanatçı, Cumhuriyet'in 100’üncü yılına özel olarak tasarlanan ve şehre anlam katacak sanat eseri için çalışmalarını sürdürüyor.

Tepebaşı Belediyesi tarafından konsepti ve çeşitliliğiyle dünyada sadece Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu kent halkının da yoğun ilgisi ile devam ediyor.

Bu yıl ilk kez Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlenen etkinliğe katılan 21 yerli sanatçı, Cumhuriyet'in 100’üncü yılı Anıtı için çalışmalarını sürdürüyor. 

“SEMPOZYUM BİR MARKA OLDU”

Sanatçı İlhan Marasalı, sempozyuma ikinci kez katıldığını anımsatarak “Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl düzenlediği 16’ncı Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’na ikinci katılışım. Daha önce de 7’ncisine katılmıştım. Son derece keyif aldığım bir sempozyum ve Eskişehir’in tanınırlığı açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. Ve bu sempozyumun artık bir marka olduğunu söyleyebilirim. Bu sene sempozyumun konusu 100’ün yıl anısına bir anıt yapmak. Burada benim de bir eserim olacak. Bu çok önemli. Cumhuriyetin 100 yılını geride bıraktık. Umarım bu anıtla daha çok 100 yılını görürüz” dedi.

“ORTAK ÇALIŞMA YAPMAK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Candan Güngör, “Ülkemizde yapılan bu tür sempozyumlar aslında bizim eğitimimizin bir parçası. Biz burada akademisyen olarak farklı üniversiteden gelen hocalarımızla ve öğrencilerimizle çalışıyoruz. Dolayısıyla eğitime yönelik de bir çalışma oluyor. Burada öğrencilerimiz bizimle çalışarak çeşitli teknikler öğreniyorlar. Bu tür sempozyumlara çok ihtiyacımız var. Türkiye’de buna benzer çalışmalar var ama en önemlilerinden biri de Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu. Cumhuriyetin 100’üncü yılında böyle ortak bir çalışma yapmak bizim için çok önemli. Somut bir şey ortaya koymak, dış mekanda kalıcı olması, geçici olmaması, halk ile iç içe olması, şehrin yaşam kalitesine bir katkısı olması çok önemli. 100’üncü yılda ben de hem akademik anlamda hem sanatçı olarak katkıda bulunuyorum. Özellikle 100’üncü yılda bir Türk kadını olarak idrak etmek beni mutlu ediyor” diye konuştu.

“BU PROJENİN BİR PARÇASI OLMAK BÜYÜK GURUR”

Sanatçılardan Emet Egemen Işık Aslan ise “16’ncı Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu. Şimdiye kadar yapılmış olan sempozyumlardan farkı 100’üncü yılda bunun gerçekleşmiş olması. Burada yer alan sanatçıların tamamı Türk. Öğrencilerle halk ile sanatçılarla aynı ortamda çalışmak inanılmaz keyifli. 100’üncü yıl için tasarlanmış olan bu projenin bir parçası olmak büyük bir gurur benim için. Yüreğime dokunan bir etkinlik” dedi.