Tepebaşı Belediyesi’nin bu yıl 16’ncısını düzenlediği ve Cumhuriyet'in 100’üncü yılına adanan Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nda 25 sanatçının beraber emek vererek ortaya çıkarttığı 100. Yıl Cumhuriyet Anıtı’nın açılışı gerçekleştirilecek.

Her yıl düzenlenen Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun bu yıl 16’ncısı farklı bir konseptte düzenlendi. Cumhuriyetin 100’üncü yılına adanan 16’ncı Pişmiş Toprak Sempozyumu'nda 25 sanatçı el ele emek vererek ortak bir anıt ortaya koydu.

“CUMHURİYET IŞIĞIMIZI TEMSİL EDİYOR”

Eser ile ilgili konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine 25 sanatçımızın emekleri ile ortaya çıkan eserimiz, Mustafa Kemal Atatürk’e olan minnetimizin küçük bir göstergesi. Bu güzide eser şehrimizin kimliği olmakla birlikte, cumhuriyet ışığımızı da temsil ediyor. Bu anlamlı eserimizin açılışını da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleştireceğiz. Ben tüm Eskişehirlileri anıtımızın açılışına bekliyorum” dedi.

Anıt, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde Hoşnudiye Mahallesi İsmet İnönü-1 Caddesi’nde yer alıyor. Cumhuriyet Anıtı’nın açılışı, 29 Ekim Pazar günü saat 15.00’te Eskişehir Cumhuriyet Güç Birliği’nin Vilayet Meydanı’ndan Cumhuriyet Anıtı'na yapacağı 100. Yıl Halk Yürüyüşü sonrasında gerçekleşecek.