Tepebaşı Belediyesi’nin engelli bireylerin topluma dahil olması, kendilerini geliştirmeleri ve özgüven kazanmaları amacıyla yaşama geçirdiği Engelliler Montaj Atölyesi’nde bireyler öğreniyor, üretiyor ve istihdam edilerek kazanç sağlıyor. 

Tepebaşı Belediyesi’nin Engelliler Montaj Atölyelerinde eğitim gören bireyler, üretmeyi öğrenerek iş gücüne katılırken başarmanın da mutluluğunu yaşıyor. Melih Savaş Yaşam Köyü’nde yer alan İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesi’nin ardından, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) iş birliğinde Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği ile hizmet veren Engelliler Montaj Atölyesi’nde de özel bireyler, iş hayatına katılıyor.

Her iki merkezde montajı yapılan ürün sayısı 14 milyon 330 bine ulaşırken istihdam edilen özel birey sayısı ise 52 oldu. İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesi’nde 18 öğrenci istihdam edilirken 5 buçuk milyon adet parçanın montajı yapıldı. EOSB Engelliler Montaj Atölyesi’nde ise merkezde aldığı eğitimlerin ardından istihdam edilen öğrenci sayısı 34’e ulaştı. Merkezde 8 milyon 800 bin adet de parçanın montajı yapıldı. Atölyelere demonte parça göndere firmalar arasında Starplast Plastik, Anot, Kafaoğlu, Tanatar, Buzlu Tekstil, Cellotone, Comfort ve Can Conta yer alıyor.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Montaj Atölyesi’nde eğitim alan Mustafa Altun, “Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde gelecek için çalışıyoruz. Arkadaşlarımız var. Malzemelerimiz var. Malzemelerimizi yapıyoruz, fabrikaya gönderiyoruz. Bütün malzemelerimizi biz yapıyoruz. Burada üretiyoruz. Burada olmayı seviyorum. Tepebaşı Belediye Başkanı'mıza ve herkese selamlarımı iletiyorum” dedi.

İbrahim Ada ise “Eylül ayından beri buraya fabrikalardan gelen malzemeleri yapıyoruz. Burayı çok seviyorum. Tepebaşı Belediye Başkanı'mız Ahmet Ataç’a çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, proje hakkında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizin her biri ile gurur duyuyorum. Amacımız, daha fazla çocuğumuzu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara yerleştirebilmek. Çünkü çocuklarımız çalıştığı sürece aileleri mutlu oluyor, hayatlarını daha sağlıklı ve mutlu biçimde sürdürebiliyor. Çocuklarımız da hem emeklerinin karşılığında para kazanıyor hem de başarılı olmanın hazzını yaşıyor. İşbaşı yaptıkları fabrikalarda diğer çalışan arkadaşlarımız da gençlerimiz ile iyi ilişkiler kuruyor, kaynaşıyor. Montaj Atölyesi’nde öğrendiklerini iş yerlerinde uygulayarak emeklerini ortaya koyuyorlar. Buradaki alın teri, huzur o kadar kutsal ki. Bakın, imkan verildiğinde ne kadar güzel çalışıyorlar, başarılı oluyorlar. İstihdam ettiğimiz özel bireylerimizin daha da artmasını diliyorum.”