Tarsus Belediyesi tarafından Fevzi Çakmak Mahallesi’nde otomobil galerilerini modern ve ferah bir alanda bir araya getirmek için projelendirilen Oto Galericiler Sitesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “Bizim yönetim anlayışımız, idarecilik yeteneklerimiz alınan siyasi kararlarla sınırlı değil. Biz bir söz verdik. Oto Galericiler Sitesi Tarsus’a büyük bir vizyon kazandıracak. Tarsuslulara hizmet edecek büyük projemiz hayırlı olsun” dedi. 

Tarsus Belediyesi tarafından Fevzi Çakmak Mahallesi’nde otomobil galerilerini modern ve ferah bir alanda bir araya getirmek için projelendirilen Oto Galericiler Sitesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “Bizim yönetim anlayışımız, idarecilik yeteneklerimiz alınan siyasi kararlarla sınırlı değil. Biz bir söz verdik. Oto Galericiler Sitesi Tarsus’a büyük bir vizyon kazandıracak. Tarsuslulara hizmet edecek büyük projemiz hayırlı olsun” dedi. 

Daha önce Tarsus Belediye Meclisi’ne getirilen ve üç kez reddedilen ‘Oto Galericiler Sitesi’ projesinin temeli bugün atıldı. Düzenlenen törene; galeri esnafı, muhtarlar, basın mensupları ve çok sayıda yurttaş katıldı. Başkan Bozdoğan, “Ünlü düşünür Konfüçyüs  ne diyordu? ‘Ya bir yol bul, ya bir yol aç ya da yoldan çekil.’ Bana göre siyaset, vizyon ve misyondan ibarettir.  Bir başkası ne için yapar, amacı nedir, hesabı kitabı nelerdir, beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren siyaset, insanın ve insana yaraşır yaşam merkezinin temel ihtiyaçları, hak ve özgürlüklerinden ibarettir. Bu sebeple bugün Oto Galericiler Sitesi projemizin temel atma törenini halkımız için gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Oto Galericiler Sitesi’nin Tarsus’a modern bir görünüm kazandıracağını da sözlerine ekleyen Başkan Bozdoğan, şunları kaydetti:

“Bizler, Tarsus’ta bir tane bulunan, içerisinde 27 adet galeri dükkanı bulunan, sığmayan araçların sağa sola sıralandığı, şehre hizmet etmekten çok demode bir halde bir barakayı andıran görünümle bulunan, hava paralarının 3 milyon liralara ulaştığı bir galericiler sitesine karşın; modern, eli yüzü düzgün, herkesin, her esnafımızın yer bulacağı bir tesis kazandırma yoluna gitmek istedik.

Bugün kendine Tarsus’ta yer bulamayan esnafımız her sabah Adana’ya gidiyor. Mersin’e gidiyor. Mersin ve Adana’dan yer kiralıyor. Hiç düşündünüz mü, AVM’lerin otoparklarına neden tüplü araba almadıklarını? Peki düşündünüz mü, kapalı otoparklarda niçin tüplü araba denetimleri yapıldığını? Bu saatten sonra çocuğunuz, eşiniz, anneniz babanız huzurla uyuyabilecek mi? Hayır. Bu zulmü bitirmek için kolları sıvadık. Ancak, hepinizin malumu, bir dolu ‘siyasi’ refleksle karşı karşıya kaldık. Tam tamına 3 kez meclise getirdiğimiz bir konu, 3 kez reddedilince, mahkeme yoluna gitme kararı aldık. Ama başta da söyledim ya, ya bir yol bulacaktık. Ya bir yol açacaktık.  Bizler, bugün burada bulunan ve 200’e yakın ıslak imzayla dilekçe vererek Yeni Oto Galericiler Sitesi için talepte bulunan esnaflarımızla buluşarak onlara bir söz verdik. '14 Mart’ta Yeni Oto Galericiler Sitesi’nin temelini atıyoruz' dedik. 14 Mart’ın benim için önemi bambaşka. 33 yıllık meslek hayatımın onuru, şerefi ve namusu bana bir şeyi çok iyi öğretti dostlarım: ‘Hekimden değil, çekenden soracaksın.’ Bugün aramızda bulunan 200’e yakın esnaf kardeşimin yıllardır ne çektiğini onlara sorduk.  Belediyemize davet ettik, biz sorduk onlar anlattı, onlar anlattı biz dinledik ve o gün bir söz verdik. 14 Mart Tıp Bayramı’nda, Tarsus’un kanayan yarasını tedavi edeceğiz dedik.

Gördüğünüz gibi, gece gündüz çalışan tüm birimlerimizle, iş makinelerimizle verdiğimiz sözü tutmaya çalışıyoruz. İşte bu da siyasetin misyon olduğunu anlatıyor bizlere. Geldiğimiz noktada vizyonumuz ve misyonumuz tutarlı, kimseye ve hiçbir yapıya hizmet etmeden, bugün el kaldırıp yarın indirmeden. Yalnızca halkımızın sesine kulak vererek, onların taleplerini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Eminim ki bu Oto Galericiler Sitesi Tarsus’a büyük bir vizyon kazandıracak. Tarsus’a yakışır ofis ve dükkânlarla adından söz ettirecek ve en önemlisi, Tarsuslulara hizmet edecek.”

Kentteki galeri sitesi eksikliği nedeniyle sorun yaşadıklarını belirten galeri esnafı Mahmut Yıldırım, şöyle konuştu:

“Tarsus’ta yer olmadığı için Huzurkent’e yer açtım, Tarsus’a gelmeye çalıştım fakat ruhsat alacağım dükkan olmadığı için Traktörcüler Sitesi’nde galeri açtım, ortalama bir buçuk yıldır ordayım. Artık hizmette sıkıntı olmaya başladı. Sadece Tarsus’ta 27 tane galericiler sitesi var oraya da yetmiyor. Tarsus’un nüfusu 370 bin fakat Tarsus’un ortalama nüfusu 500-600 bin, yetmediği için de biz 6 aydır bu mücadeleyi veriyorduk. 3 defa meclisten ret yedi. Başkanımız söz verdi ve bugün temel atılıyor. Her daim başkanımızın arkasındayız, hayırlı olsun.”

Bir diğer galeri esnafı Kurtuluş Şafak da Bozdoğan’a teşekkürlerini ileterek, şunları dile getirdi:

“Biz işimizi Tarsus’a yakışır şekilde yapamadığımızı düşündüğümüz için buradayız. Başkanım üçüncü kez retten sonra yetkisini kullandı, esnaf elini masaya vurdu dedi ki; ‘Başkanım biz omzumuzu verdik sana, korkma devam et.’ ‘O yürek var çocuklar korkmama gerek yok’ dedi. Bugün burada icraatlar konuşuluyor. Biz başkanımızın hep yanındayız.”