İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında “Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz” sloganıyla düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin hazırlık çalışmaları kapsamında yapılan uzman toplantılarının sonuncusu “Geleceği Görüyoruz” buluşması yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gelecek kuşaklara iyi tasarlanmış bir geleceği miras bırakmak istiyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında “Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz” sloganıyla düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin hazırlık çalışmaları kapsamında yapılan uzman toplantılarının sonuncusu “Geleceği Görüyoruz” buluşması yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Gelecek kuşaklara iyi tasarlanmış bir geleceği miras bırakmak istiyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında “Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz” sloganıyla düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin yedi aydır süren hazırlık toplantılarının sonuncu gerçekleştirildi. 10 Ağustos ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve kongrenin ilk safhasını oluşturan paydaş buluşmalarının ardından kongre çalışmalarında ikinci aşama uzman toplantıları, İzmir’deki İzQ Girişimcilik Merkezi’nde bugün gerçekleştirilen “Geleceği Görüyoruz” buluşması ile sona erdi.

İNOVASYON VE TEKNOLOJİK DEĞİŞİME UYUM TEMALARI ELE ALINDI

Sivil, şeffaf ve tam katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi uzman toplantılarının sonuncusu olan “Geleceği Görüyoruz” buluşmasına, akademisyen, uzman, ekonomi yazarı, girişimci ve iş insanları katıldı. Katılımcılar paydaş buluşmaları sonucu ortaya çıkan üç deklarasyonu inovasyon ve teknolojik değişime uyum temaları çerçevesinde ele aldı.

Ekonomi ve teknoloji dünyasındaki çığır açıcı değişikliklere ilham veren gelişmelerin tartışıldığı toplantıda, ikinci yüzyılında Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin teknolojiyi en verimli nasıl kullanacağı sorusunun cevapları arandı.

Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugün sonuncu toplantımızı uzmanlarımızla, akademisyenlerimizle sonuncu toplantımızı ‘Geleceği görüyoruz’ başlığıyla yapıldı gerçekleştirdik. Öncesinde dört ayrı akademisyen buluşması daha gerçekleşmişti. Demokrasi Masası, doğa masası, tarih masası ve nihayet bugün İnovasyon Masası, geleceği görüyoruz masası. Bu dört masada çok farklı bilimsel disiplinlerden, akademisyenler, arkeologlar, tarihçiler, sosyologlar, iktisatçılar, fütüristler bir araya geldiler ve paydaş toplantılarında ortaya çıkan ilkeleri ve kararları masalarına yatırıp onları kendi bilimsel disiplinleri açısından değerlendirdiler. Sadece onla da sınırlı kalmadı. Topyekûn bir bilimsel disiplin çalışması da yapıldı. Yani örneğin bugün katılımcılarımız hem geleceğe dair ülkenin geleceğine dair, dünyanın geleceğine dair vizyonlarını paylaştı. Hem de paydaş gruplarından gelen ilke ve kararları değerlendirdiler. Şimdi bütün bu yapılan çalışmaların sonuna yaklaşıyoruz” dedi.

“GELECEK KUŞAKLARA İYİ TASARLANMIŞ BİR GELECEĞİ MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ”

 Etkinliklere 11 gün kaldığını hatırlatan Soyer, “15 Şubat'tan 21 Şubat'a kadar yedi gün boyunca çok yoğun bir biçimde bütün bu çalışmaların meyvelerini toplamaya gayret edeceğiz hep beraber. Geleceği ön görmek çok zorlaştı. Çünkü çok büyük bir hızla, çok büyük bir değişim yaşanıyor ve gelecek aslında kolay kolay artık öngörülebilir olmaktan çıktı. Bugün hocalarımız da ifade ettiler ama her şeye rağmen geleceğe dair bir vizyon ortaya koymak, bir hazırlık yapmak da kaçınılmaz. Çünkü aksi takdirde gelecek nasıl olsa geliyor ve eğer sizin bir hazırlığınız yoksa ne getireceği de belli olmuyor. Ve siz de bu hazırlıksızlık için de sadece ona tabii olmaya gayret ediyorsunuz. Oysaki tercihler yapmak, geleceğe dair öngörülerde bulunmak ve bu öngörüler, bu tercihler için ışığında da bir gelecek inşa etmeye çalışmak, evet yapmamız gereken bu diye düşündük. Çünkü aynı yüzyıl öncesinde iktisat kongresinin yöneticisi Kazım Karabekir Paşa'nın söylediği gibi biz sadece geçmişimizden değil, geleceğimizden de mesulüz. Yani bizden sonraki kuşaklara sadece geçmişi değil, iyi tasarlanmış bir geleceği de miras bırakmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“YENİ BİR ÇAĞ KURULMAKTA”

Pandeminin önemli bir kırılma noktası teşkil ettiği ve yeni bir çağın kurulmakta olduğunu söyleyen Soyer, şunları söyledi:

“Birçok alanda yapılması gereken çok çalışma var ama en azından bugün çok farklı bölgelerinden Türkiye'nin, dünyanın buraya bu toplantı için gelen değerli uzmanlarımız, akademisyenlerimiz hepimize umut verdiler ve bunun mümkün olduğunu gösterdiler. O nedenle bugünkü katılımcılara herkesin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Her birinin katkısı, her birinin değerlendirmesi son derece zihin açıcı ve yol gösterici oldu. Herkesin katkısına çok teşekkür ediyorum ve herkesin hem ciddi bir hazırlık yapmış olduğunu görmek bizim için çok kıymetliydi hem de geleceğe dair umutlarımızı geleceğe dair ümitlerimizi büyüten bir buluşma oldu. Bizler bu topraklarda biraz ortak hayal kurma refleksini kaybetmiştik galiba. Nihayet o ortak hayal kurma refleksinin de geliştiğini görüyoruz. Büyük bir heyecanla takip ettiğimiz bu altı aylık yolun dediğim gibi yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Sonuna gelirken de çok önemli miktarda deri toplamış olduk. Şimdi bu verilerin analizini yapıyoruz. Uzman toplantılarımızla birlikte. Ve nihayet sonuç olarak 15-21 Şubat tarihleri arasında da bütün bu verilerden, bütün bu analizlerden yola çıkarak bir ortak gelecek inşası için adım atmış olacağız. Ortak gelecek inşası bizi çok heyecanlandırıyor yüz yıl öncesinin koşullarında İstanbul işgal altındayken Lozan Mütarekeleri kesilmiş ve heyet geri dönmüşken daha yeni bir cumhuriyet kurulmamışken, yeni bir devlet kurulmamışken büyük bir özgüvenle ve umutla toplanan Türkiye'nin her yerine gelmiş olan delegeler yeni bir ülkeyi tahayyül edip yeni bir geleceği tasavvur edip yola çıkmışlar. Şimdi de aslında o günün ikliminden, o günün kaos ortamından, toz duman ikliminden çok farklı olmayan bir konjonktür içindeyiz. Hakikaten işsizlik, yüksek, enflasyon, hayat pahalılığı içinde bulunduğumuz küresel krizler, bütün bunlar tabloyu daha da ağırlaştıran sonuçlar ortaya koyuyor. Özetle işte o yeni çağa girerken umudumuzu koruyarak üzerinde yaşayan herkesin çok daha büyük bir mutlulukla sağlıkla, huzurla yaşayacağı bir ülkeyi yaşayacağımıza olan inancımızı pekiştirmiş olduk.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

1.VİDEO 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER'İN KONUŞMASI

2.VİDEO 

TOPLANTIDAN DETAY GÖRÜNTÜ