CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, haziran ayına ilişkin hak ihlalleri raporunu açıkladı. 399 kişinin katıldığı eylem ve etkinliklerde gözaltına alındığını belirten Tanrıkulu, Cumartesi Anneleri’nin durumuna ilişkin “Anayasa Mahkemesi’nin 2 ayrı kararı olmasına rağmen maalesef Galatasaray Meydanı’nda toplanamıyorlar ve her hafta bu sivil itaatsizlik eylemi nedeniyle gözaltına alınıyorlar” dedi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2023 yılı haziran ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre, haziran ayında 190 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. Yaşam hakkı ihlallerinde 159 ölümle iş cinayetleri yer alırken, iş cinayetlerini 25 ölümle kadın cinayetleri izledi. Rapora göre 3 kişi “resmi hata ve ihmal” sonucu, 2 kişi cezaevi koşulları, 1 kişi de güvenlik güçlerinin neden olduğu olayda hayatını kaybetti.

Rapora göre haziran ayında 357 kişi işkenceye maruz kaldı. Bu işkence olaylarının 32’si cezaevinde oldu. İşkence görenlerden 5’i çocuktu.

 ADALET BAKANI TUNÇ'TAN CAN ATALAY AÇIKLAMASI: "84’ÜNCÜ MADDEDE KESİN HÜKMÜN GENEL KURUL’DA OKUNMASIYLA BİRLİKTE MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜYOR. TÜM BU SÜREÇLERİ HEP BERABER TAKİP EDECEĞİZ" ADALET BAKANI TUNÇ'TAN CAN ATALAY AÇIKLAMASI: "84’ÜNCÜ MADDEDE KESİN HÜKMÜN GENEL KURUL’DA OKUNMASIYLA BİRLİKTE MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜYOR. TÜM BU SÜREÇLERİ HEP BERABER TAKİP EDECEĞİZ"

Rapora göre haziran ayında 6 gazeteciye soruşturma açıldı, 1 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltına alındı, yaptığı haberlerden dolayı hakkında dava açılan 4 gazeteci de bu davada mahkum oldu. Ayrıca 4 gazeteci saldırıya uğradı. 521 habere erişim engeli kararı verildi.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanan yurttaşlar da rapora göre hak ihlaline uğradı. Rapora göre eylem ve etkinliklerde 399 kişi gözaltına alındı ve 12’si tutuklandı. 15 eylem ve etkinlik yasaklandı. 23 eylem ve etkinliğe kolluk müdahalesi oldu.

Tanrıkulu raporunda müdahale edilen eylem ve etkinliklerde Cumartesi Anneleri’nin durumuna dikkat çekerek, “Anayasa Mahkemesi’nin 2 ayrı kararı olmasına rağmen maalesef Galatasaray Meydanı’nda toplanamıyorlar ve her hafta bu sivil itaatsizlik eylemi nedeniyle gözaltına alınıyorlar. Kısacası Türkiye’nin her yerinde, 81 ilinde, her tarafta, cinsiyet, yaş, inanç farkı gözetmeksizin, ağır insan hakları ihlalleri haziran ayında da devam etti. Bu ihlallerle mücadele etmeye, dayanışma göstermeye ve teşhir etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.