Seyhan Belediyesi’nin ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu ile Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütün’ün hibe desteği ile oluşturduğu “Yenilikçi Tarım Uygulamaları Serası” düzenlenen törenle hizmete girdi.

Seyhan Belediyesi, iklim krizi ve kuraklık sorunlarına karşı yenilikçi tarım uygulamaları ve katma değeri yüksek alternatif bitki üretimi konusunda sürdürdüğü çalışmalara bir yenisini ekledi.  Bu kapsamda yaşama geçirilen Yenilikçi Tarım Uygulamaları Serası’nın açılış töreninde konuşan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, dünyanın ciddi bir iklim krizi ve kuraklık sorunu yaşadığına dikkati çekerek, tarımsal üretimde ürün deseninin değişmesinin zorunluluk haline geldiğini vurguladı.

Katma değeri yüksek ürünlerin toprağı ve suyu kirletmeyen, iklim ve çevre dostu üretim modellerle üretilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Akay, şunları kaydetti: 

“Topraksız tarım dediğimiz üretim biçimlerinin artık yapılması lazım. Bizler yeni ürün çeşitlerini de deniyoruz. Subtropikal iklime sahip olan Adana da tropikal ürünlere müsait olduğu bir zamana doğru gelmekte. Dolayısıyla bu gelen zamanı önceden karşılamak hepimizin görevi. Önceden hazırlıklı olmak, buradaki bitkileri o iklime adapte etmek hepimizin görevi.”

Uygulanan projeden sığınmacı ve Türk vatandaşı kadınların yararlandığını aktaran Başkan Akay, şöyle devam etti:

“Seyhan Üreten Kadınlar Kooperatifi’nin de paydaşlığında yürüttüğümüz projeyle gerek mültecileri gerek kendi yurttaşlarımızı geleceğin dünyasına hazırlama noktasındayız. Uygulamanın dışında bir de var olan bu yapıya gerek psikolojik kazanım sağlamak hem de ekonomik kazanım sağlanması da bizlerin görevi. Bunun için de özellikle bizim kooperatiflerimiz aracılığıyla bunu sağlama noktasındayız. Ekonomik olarak üreticimize önemli ölçüde kar getiren farklı bitki türlerinin, akuaponik, hidroponik, besleyici film tekniği gibi modern yetiştiricilik teknikleri ile bir araya getiren bu tesisimizin bölgemiz üreticilerine ışık tutması ve örnek olmasının temennisi içerisindeyiz.”

Dünyanın sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkati çeken Başkan Akay, Adana’nın ilkleri başaran bir kent olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Türkiye’de ilk modern tarımın, ilk modern sanayinin yapıldığı şehir Adana. Burada da yeni dönem iklim krizinde de bunları yapacak bizleriz. Sürdürdüğümüz projelerde, çalışmalarda destek veren IOM, PRM ve diğer kuruluşlara teşekkür ediyorum. Tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Projenin çok istisnai bir başarısı olduğunu belirten Uluslararası Göç Örgütü Yöneticisi Torsten Haschenz de “Çünkü planlama aşamasında, uygulanma ve sonuçlara geçme aşamasına geçmede çok hızlı bir ilerleme oldu. Bu hem Seyhan Belediye Başkanı'mızın destekleri hem de Seyhan Belediyesi’ndeki proje ekiplerinin başarısından dolayı böyle oldu” diye konuştu.