Seyhan Belediye Meclisi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren yurttaşlar anısına saygı duruşunda bulundu. Mecliste yitirilen canlar anılırken, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve siyasi parti gruplarının sözcüleri konuşmalarında birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Seyhan Belediye Meclisi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren yurttaşlar anısına saygı duruşunda bulundu. Mecliste yitirilen canlar anılırken, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve siyasi parti gruplarının sözcüleri konuşmalarında birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Seyhan Belediye Meclisi’nin Mart ayı Toplantısı'nda Başkan Akay’ın davetiyle depremlerde yaşamını yitiren yurttaşlar için önce 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından dua okundu. Seyhan Belediyesi olarak deprem öncesinde yapılan hazırlıkları anımsatan Akay, şunları söyledi:

“Bir arama-kurtarma ekibi oluşturduk. AFAD’da bunlar akredite oldular. 25 personelimiz bu anlamda hazırlıklıydı. Çeşitli malzemeleri Altıkat köprüsü altında topladık. Battaniyeler, çadırlar, jeneratörlerimiz hazırdı. Bir aracımız jeneratörüyle, bilgisayarıyla, telefonuyla, internetiyle hazır edildi. Ama öyle bir deprem yaşadık ki biz sadece Çukurova’ya dahi yetmedik.

Anadolu’nun dört bir tarafından insanlar yardım gönderirken, bir tarafta da bazı insanlar adeta fırsattan yararlanmak için 7 bin liralık çadır birden 12 bin liraya çıktı. Battaniye iki misli fiyata satıldı, sonra o iki misli fiyatta da bulunmadı. Bütün bunlar bir şeyi daha gösterdi bize, sıkıntı zamanlarında eğer kendi üretimlerimiz olmazsa sen derece sıkıntı içerisinde olacağız.”

Gelecek süreçte depremin neden olduğu mağduriyetlerin giderilmesi konusunda çalışacaklarını belirten Akay, şöyle devam etti: 

“ŞİMDİ İNSANLARIN PSİKOLOJİSİNİ DÜZELTME ZAMANI”

“Çünkü yardımlar azaldı, bu saatten sonra daha koordineli yardım mecburiyetlerimiz var ve unutmamamız lazım bunu. Bir başka boyut da deprem bölgesindeki insanların psikolojik durumları. Şimdi insanların, çocukların psikolojisini düzeltme zamanı. Bu da elbirliğiyle, topyekun çalışmayla yapılacak bir şey.”

Seyhan’ın alüvyonlu bir zemin üzerine kurulu ve bina envanteri de en eski yerleşim yeri olduğunu anımsatan Başkan Akay, “Depremin bize rastlamaması Allah’ın bir lütfu diyebilirim. Çünkü en tehlikeli alan bizim alanımız. Bunları da bilmemiz lazım. Yarın bizlerin de başına gelebilir. Herkesin başına gelebilir. Bu nedenle bugünden itibaren aslında olabilecekler şeylerde neler yapabileceğimizi bir noktada düşünmemiz lazım. Hem tehlike anında hem de tehlike sonrasında ne yapılacağı konusunda herkesin hazır olması lazım” dedi.

GRUP SÖZCÜLERİ BİRLİK, BERABERLİK MESAJLARI VERDİ

Başkan Akay’ın konuşmasının ardından CHP Grup Sözcüsü Güngör Geçer’in davetiyle tüm siyasi partilerin grup sözcüleri birlik ve beraberlik mesajları vermek üzere kürsüye çıktı. CHP Grup Sözcüsü Geçer de şunları söyledi:

“Sözün bittiği yerdeyiz. Artık konuşma zamanı değil, birlik, beraberlik bütünlük içerisinde hareket etme zamanı. Bütün toplum, bütün sivil toplum örgütleri devletimizle, milletimizle el ele verip bu enkazın altından ülkemizi hep birlikte çıkaracağız. Bunun için birlik olmalıyız, birlikte olmalıyız. Aynı yerde, aynı anda olmalıyız. Ben de depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. İnşallah bu acıları bir daha yaşamayız. Bu, inşallah ülkemize ders olur. Bilim ve teknolojinin gereklerini bundan sonra hep birlikte, ülke olarak ne gerekiyorsa hep birlikte yaparız. Daha bilinçli bir toplum olmanın zamanıdır, yeridir. Bu süreç içerisinde yardım faaliyetlerine katılan, yardımda bulunan bütün vatandaşlarımıza, kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere, bütün belediyelere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Herkesin emeğine, yüreğine sağlık.”