CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, CİMER aracılığıyla 2021 yılında Osmangazi Köprüsü’nden geçen araç sayısını ve ödenen garanti ücretleri sordu. CİMER'den gelen yanıtta, “Yap-işlet-devret projelerinde tüm iş ve işlemler mevzuatına uygun olarak, uygulama sözleşmelerinde yer alan hükümler çerçevesinde yürütülmektedir” denildiğini aktaran Sertel, "Halktan bilgi kaçıranlar bütün bunların hesabını hukuk önünde verecek" dedi.

Atila Sertel, yaptığı açıklamada, AKP iktidarının yandaş müteahhitlere arka çıkarak halktan bilgi kaçırdığını önü sürdü. Daha önce Cumhurbaşkanlığı’ndaki koruma ve araç sayısına ilişkin sorusuna “Yeteri kadar” yanıtını aldığını söyleyen Sertel, şöyle konuştu:

"Bunlar halktan bilgi kaçırmayı alışkanlık edindiler. Daha önceki yıllarda Osmangazi Köprüsü’nden geçen araç sayısı ve garanti ödemeleri için devletin kasasından çıkan milyon dolarlar gündem olmuştu. Halkın tepkisinden korkan AKP iktidarı, şimdi direkt bilgi gizlemeyi seçiyor. Madem doğru bir iş yaptınız, çıkın açıklayın rakamları. Bu bilgileri milletvekili olarak bize vermiyorsanız çıkın kendiniz açıklayın. Ama açıklayamazlar, çünkü devletin milyarları her yıl birilerine akıtılıyor. Garanti ücretleri için ödenen para halkın cebinden çıkıyorsa halkımıza da bilgi vermek zorundasınız. Kimin parasını kime ödüyorsunuz, kimden bilgi kaçırıyorsunuz.”

"AL BİRİNİ VUR ÖTEKİNE"

Milletvekilleri olarak verdikleri soru önergelerine içi boş cevaplar aldıklarını, CİMER üzerinden yönelttikleri sorulara da komik yanıtlar verildiğini öne süren Atila Sertel, açıklamasında şunları kaydetti:

"KİT Komisyonu üyesi olarak TRT’den de son 3-4 yıldır açıklayıcı cevaplar alamıyorum. KİT Komisyonu’nda TRT’ye dış yapım olan dizi ve programlara bölüm başı ne kadar ücret ödendiğini ısrarla soruyoruz. Ama ‘Ticari Sır’ diye açıklamıyorlar. Cumhurbaşkanlığı’na araç ve koruma sayısını soruyoruz, ‘Yeteri kadar’ diyorlar. Yandaş müteahhitlere yaptırılan ve 2020 yılında garanti ödemesi için müteahhitlere 1,5 milyar TL ödenen Osmangazi Köprüsü’ne 2021 yılında ne kadar ödendi diye soruyoruz, ‘Mevzuata uygun’ diyorlar. Al birini vur ötekine. Bütün bakanlıklar, bütün kurumlar yozlaşmış. Bunlar gemi azıya almış ve hem bizlerle hem de halkımızla dalga geçiyorlar. Devleti kendilerine ve yandaşlarına peşkeş çekenler bilgi vermeyerek bu işten sıyrılacaklarını düşünüyorlar. Halktan bilgi kaçıranlar bütün bunların hesabını hukuk önünde verecek.”