CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün Türkiye’de 9 Eris varyantı görüldüğünü açıklamasının ardından, “Biz açıklamalarla değil alınan tedbirlerle halkımızın milletimizin rahata ermesini istiyoruz. Bakanlığın acil olarak test sayılarını arttırarak, vakaların tespiti konusunda hızlı bir çalışma yapması, yayılımı engellemek için gerekli tedbirleri gecikmeden ivedi olarak alması gerektiğini vurguluyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulunuyoruz. Yeni bir salgınla, yeni bir kapanma vakasıyla yeni bir karantinayla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Tedbirlerin acilen alınması gerektiğini vurguluyoruz” uyarısında bulundu.

CHP Balıkesir Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Serkan Sarı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün Türkiye’de 9 Eris varyantının görülmesini açıklaması ve endişe sayılmayacak bir gelişme olduğu şeklindeki sözlerine tepki göstererek uyarılarda bulundu. Sarı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı bir açıklama yapmıştı. Kovid 19 Eris varyantı ile ilgili ülkemizde herhangi bir vakaya rastlanmadığı ve bir tehlike olmadığı herkesin rahat olması yönünde. O gün çağrıda bulunmuştuk. Bakanlığınızın hastanelerde bu varyant ile ilgili testleri sıklaştırması, çünkü tüm dünyayı saran 51 ülkede hızlı bir şekilde yayılan Dünya Sağlık Örgütü'nün yapmış olduğu açıklamalarda vurguladığı gibi hem yayılımı daha hızlı hem de daha şiddetli enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kaldığımız vurgulamasına rağmen dünden bugüne görüyoruz ki hala aynı rahatlıkla Sağlık Bakanı açıklamalarına devam ediyor. Şu anda ülkemizde 9 vaka tespit edildiğini açıkladı. Ama herhangi bir telaşa, tehlikeye, sıkıntıya mahal olmadığı yönünde rahatlatıcı söylemlerde bulunuyor. Biz açıklamalarla değil alınan tedbirlerle halkımızın milletimizin rahata ermesini istiyoruz. Bakanlığın acil olarak test sayılarını arttırarak, vakaların tespiti konusunda hızlı bir çalışma yapması, yayılımı engellemek için gerekli tedbirleri gecikmeden ivedi olarak alması gerektiğini vurguluyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya buradan çağrıda bulunuyoruz. Yeni bir salgınla, yeni bir kapanma vakasıyla yeni bir karantinayla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Tedbirlerin acilen alınması gerektiğini vurguluyoruz.”

KILIÇDAROĞLU'NDAN BAKAN TUNÇ'A "VEYSEL ŞAHİN" SORUSU: "YASA DIŞI BAHİS BARONU OLDUĞU İDDİA EDİLEN BU KİŞİYİ HANGİ SİYASİLER VE BÜROKRATLAR, HANGİ ÇIKARLAR İÇİN KORUMUŞTUR" KILIÇDAROĞLU'NDAN BAKAN TUNÇ'A "VEYSEL ŞAHİN" SORUSU: "YASA DIŞI BAHİS BARONU OLDUĞU İDDİA EDİLEN BU KİŞİYİ HANGİ SİYASİLER VE BÜROKRATLAR, HANGİ ÇIKARLAR İÇİN KORUMUŞTUR"