İstanbul Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği "Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri" üçüncü gününde Haydar Aliyev Parkı'nda yazarların okuyucularıyla buluştuğu imza etkinliğiyle devam etti.  Onur Erol’un “Dinazoru Bulmaya Gidelim mi?” konseri ile başlayan gün, Şenay Lambaoğlu’nun caz konseriyle sona erdi.

İstanbul Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası 10. Sarıyer Edebiyat Günleri devam ediyor. Etkinliğin 3. günü Onur Erol’un “Dinazoru Bulmaya Gidelim mi?” konseri ile başladı. Alanı dolduran çocuklar şarkılara tek bir ağızdan eşlik ederek dans ettiler. Gün, Yazar Ayşe Kulin’in “Cumhuriyet ve Vals” söyleşisiyle devam etti. Cumhuriyet dönemiyle ilgili keyifli sohbetin ardından moderatörlüğünü Gülşen İşeri’nin yaptığı “Yazarın Yolculuğu” söyleşisinin konuğu ise sanatçı Buğra Gülsoy oldu. Festivale katılan çok sayıda usta isim sevenleriyle bir araya gelerek, kitaplarını okurları için imzaladı. Edebiyat Günleri’ne katılan çocuklar kendileri için kurulan masal çadırında Nurşen Aydın, İnci Akyüz ve Gülşah Özdemir Koryürek’in birbirinden masallarını dinlediler. Programa Kadıköy ve Beşiktaş’tan teknelerle gelen sanatseverler Grup Yol’a Düş’ün şarkıları ve Pelin Bindal’ın şiirleri ile yolculuk yaptı. Etkinliğin üçüncü günü Şenay Lambaoğlu’nun caz konseri ile sona erdi.

SELMA ALİYE KAVAF: "ENGELLİ VE İHTİYAÇ SAHİBİ YAŞLI VATANDAŞLARIMIZA VERİLEN ÖDENEKLER, ASGARİ ÜCRETİN YALNIZCA YÜZDE 19’UNA DENK GELMEKTE, İHTİYAÇLARINI KARŞILAMADA YETERSİZ KALMAKTADIR" SELMA ALİYE KAVAF: "ENGELLİ VE İHTİYAÇ SAHİBİ YAŞLI VATANDAŞLARIMIZA VERİLEN ÖDENEKLER, ASGARİ ÜCRETİN YALNIZCA YÜZDE 19’UNA DENK GELMEKTE, İHTİYAÇLARINI KARŞILAMADA YETERSİZ KALMAKTADIR"

ÇOCUKLARIN SESİ KARŞI KIYIDAN DUYULDU

Eğitici ve neşeli çocuk şarkılarıyla tanınan Onur Erol, bestelediği oyunlu şarkılarıyla Sarıyerli çocuklarla buluştu. Konser Balta dansıyla sona erdi. Şarkılar ve danslarla geçen programın sonrasında konuşan Erol, “Çocukların sesi karşı kıyıdan duyuldu. Onların sevgisi çıkarsız ve çok samimi. Çocuklarla olmak her zaman mutluluk verici. Sevgilerini olduğu gibi gösteriyorlar. Edebiyat günlerinde yer almaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

CUMHURİYETİN İLK 10 YILINDA DOĞMUŞ OLMAK İSTERDİM

Mutlu bir ruh halinde sahnede olmayı çok istediğini belirterek “Cumhuriyet ve Vals” söyleşisine başlayan usta yazar Ayşe Kulin, “İsterdim ki yüzüncü yılını kutladığımız cumhuriyetimizin coşkusu yılın ilk gününden itibaren yaşansın, şükür ki bugün burada cumhuriyet kutlamaları çerçevesinde sizlerle birlikteyim. Cumhuriyetin kuruluşunun ilk 10 yılında doğmuş olmayı çok isterdim. O coşkunun, mucizenin esmekte olan rüzgârını teneffüs etmek isterdim. Yanmış, yıkılmış toprakları tekrar bereketli haline getirmek, cahil insanları 10 yılda okuma yazma bilir hale getirmek bir mucizeydi” şeklinde konuştu.

YAZARLAR SEVENLERİYLE BULUŞTULAR

Söyleşilerin ardından Ayşe Kulin ve Buğra Gülsoy’un yanı sıra Çiğdem Gündeş, Barış Terkoğlu, Deniz Tarsus, Turan Akıncı, Gönül Simpson, Barış Atalay, Ali Tanrısever, Erdoğan Aydın, Çağatay Küpçü, Oya Engin, Gülden Türkkan, Emre Özgüz, Gülşen Gülbeyaz’ın aralarında olduğu çok sayıda yazar kitaplarını sevenleri için imzaladı.